De nareist Trump leeft op aandacht irnmm Dit is yoga die het ego goeddoet 2 RENE DIEKSTRA Column Trump fascineert vanwege vele eigenaardig heden die onhandig lijken voor een politi cus. Hij is een impulsieve flapuit en een provocateur van het ergste soort met uitspraken als 'Hillary is een crimineel en Obama heeft IS opge richt'. Verder doet hij niet aan twijfels. Compro missen sluiten is voor hem een bewijs van zwakte en excuses aanbieden van lafheid. Ook discrimi neert hij voortdurend. Onder anderen vrouwen, die wat hem betreft vooral nuttig zijn als achter grondversiering. Geen eigenschappen om presi dent mee te worden, zou je denken. Ik ben daar nog zo zeker niet van. Bij ons had indertijd Pim Fortuyn vrijwel dezelfde eigen schappen. Als hij niet was vermoord, was hij naar alle waarschijnlijkheid minister-president geworden. Er is een omvangrijke groep kiezers op wie mannen als Trump en Fortuyn grote aantrekkings kracht uitoefenen. Die kiezers hebben een hekel aan de gangbare politiek en politici. Ze voelen zich genegeerd maar ook onmachtig daaraan wat te verande ren. Dan opeens komt er iemand aanstormen die het in zijn eentje opneemt tegen het establishment. Hij geeft politici een grote mond, scheldt ze uit en probeert ze voor schut te zetten. LEESTIPS VAN DE WEEK Wat hij denkt is volgens hem waar omdat hij het denkt Precies de aanpak waarover de 'verwaarloosde' kiezers zelf hebben gefantaseerd. Maar verder dan dat kwamen ze niet. Vandaar hun grote be wondering voor figuren als Donald en Pim die het geen snars interesseert dat ze kritiek krijgen op hun boude, krenkende of onbeschofte uitlatin gen. Integendeel. Het is aandacht, positief of negatief, die hun psychologische zuurstof vormt. Ook wie kritiek krijgt, telt mee. Donald is inmid dels door allerlei commentatoren afgedaan als kansloze supernarcist. Alsof dat etiket iets duidelijk maakt. om. Die is door niemand raker getypeerd dan door Sigmund Freud: 'Voor de narcistische mens is er slechts één onderdeel van de werkelijkheid dat reëel en belangrijk is, dat is de eigen persoon. Wat hij denkt, is volgens hem automatisch waar omdat hij het denkt. Zelfs zijn slechte eigenschappen zijn bijzonder. Omdat het zijn eigenschappen zijn. Alles wat hij zegt of doet, moeten anderen belang rijk vinden. Wie dat niet doet, snapt het gewoon nog niet." Mensen als Trump zijn het levende voorbeeld van wat anderen graag zouden willen zijn: zeker van zichzelf, zonder twijfels, de situatie altijd meester, overtuigd van de eigen opdracht in dit leven en geboren winnaars. In Trumps woorden: the only sin is not to win. Juist zijn supernarcisme heeft Trump de nominatie gebracht. En het is bepaald nog niet zeker dat het daarbij blijft. II LEKKER IN BALANS Belangstelling groeit dinsdag 23 augustus 2016 GO Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest. René Diekstra vindt de Amerikaanse presi dentskandidaat Donald Trump psychologisch gezien een intrigerende man. Maar hij hoopt dat de republikein het niet redt. De aard van Donalds narcisme, daar gaat het In het e In het nu - Thich Nhat Hanh Vietnamese boeddhistische monnik over zijn levenslange spiri tuele zoektocht. Amu Dodrc 'I. Zorg zonder naam - Anne Dedry U bent mantel- zorger? Dan kan dit basisboek een steun zijn. 111 OHK EEN a Inn tlMllfi Uttil IH I.JUI JE UIA |E4[u!l|h Zelfregulatie bij kinderen - Stuart Shanker Praktische gids voor ouders om een gestrest kind bij te staan. Gentle flow yoga heet niet voor niets gentle: dat wil zeggen mild, zachtaardig. In deze yogastijl krijg je meer tijd om de houdingen aan te nemen dan in bijvoor beeld het pittigere vinyasa. Misschien komt het doordat ik twee heer lijke wandeldagen ach ter de rug heb. Of door de uitnodigende woor den van de docente aan het begin van de les om 'aandacht te geven aan die delen van je lichaam die pijn lijk, stijf of gespannen aandacht vragen, maar ook te voelen waar je ruimte voelt'. Misschien sluit deze les gewoon beter aan bij mijn be ginnersniveau dan eer dere yogalessen. Hoe het ook zij, vrijwel de hele sessie gentle flow yoga ben ik blij. Het tempo ligt langzamer dan bij andere stijlen, waardoor je beter in de houdingen kunt komen. Niet dat alles gemakke lijk is en soepeitjes ver loopt. Ik wankel bij 'krijger 2': één been ge bogen in een hoek van 90 graden, het andere gestrekt naar achteren met de voet dwars. Bovenlichaam rechtop, Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl TOlLETJ Kamperen op eenouder- campings kan vooral in e Europa. Sommige cam pings bakenen er een ter- rein voor af, aldus Rineke van Doorn van eenouder- vakantiegids.nl en eenou- dercampings.nl. De tour operator bouwt sinds 2003 de keuze voor een oudergezinnen uit, nadat ze er door het overlij- den van haar partner alleen voor kwam te staan. Inmiddels biedt Van Doorn eenouderva- kanties aan in twaalf lan den. Het aantal boekin gen via haar site steeg dit jaar met 40 procent. „Toch bestaat er soms een verkeerd beeld. Men sen vinden het eng of denken dat het om daten draait. Dat is niet zo. Je wilt gezelschap."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47