te houden Spreeuw helpt grasmat van voetbalclubs gezond Leegloop van Turkse 'Gülen-scholen' dreigt 3 Gespannen ouders en politiebewaking bij 'Gülen-school' Rotterdam Een directeur met beveiligers, agenten op straat. Het was een rare eerste schooldag voor de Turkse leerlingen. Het is vijf over half ne gen. Ahmed heeft net zijn zoontje naar de klas gebracht, maar hij blijft nog even. „Voor de zekerheid", licht hij toe. Aan beide kanten van deze smalle straat tussen flats in Rotter dam-Zuid staan politiewagens. Agenten kijken naar bezorgde va ders zoals Ahmed en naar moe ders die naar huis snellen. Zo start het nieuwe schooljaar bij het Cosmicus, één van de zes basisscholen die worden geassoci eerd met de islamitische prediker Gülen, door de Turkse president Erdogan aangewezen als brein ach ter de mislukte staatsgreep. Nu de spanningen tussen aan hangers van de twee kampen ook in Nederland hoog oplopen, kan niemand garanderen dat 'Gülen- scholen' veilig zijn. Vechtpartijen blijven uit, maar onder politiebe geleiding het schooljaar starten, doet raar aan. Dan zwaait de schooldeur open, begroet de directeur haar leerlin gen zo vrolijk mogelijk ('Goede morgen, leuk je weer te zien!'). Let wel: ze wordt geflankeerd door twee beveiligers. Moeder Aisha is er bezorgd over. „Ik vind dit beangstigend, een school is een plek voor kinde ren. Gelukkig zei mijn dochter al leen: 'Mama, wat is het druk!'." Haar vriendin Zeyneb lacht de spanning weg. „Ik heb tegen mijn zoontje gezegd dat de politie hier staat om boetes op auto's te plak ken." Even verderop is vader Yucel resoluut: „Ik haal mijn zoon hier weg." Ouders zijn bang voor de associ atie met terreur, merkt vader Ah med. Niet onlogisch, nu ook de Spreeuwen zijn dol op de larven van kevers en muggen, precies de insecten die de grasmat lelijk kun nen aantasten. Vooral in het oos ten van het land hebben verenigin gen last van de grasbedervertjes. Nederlandse golfbanen hebben al een tijdje ervaring met deze vorm van groenbeheer. Daar doet de spreeuw goed zijn werk. De hoop is nu dat hij ook voetbal clubs kan verlossen van de insect- jes die hun grasmat aanvreten. „De larven zitten net onder het oppervlak, daar kunnen spreeu- Turkse consul in Rotterdam aan hangers van Gülen 'terroristen' noemt. Dat is onterecht, vertelt hij - nog steeds leunend tegen zijn auto. Zijn eigen levenspad is door de ze prediker veranderd. „Mijn ouders waren gastarbeiders in Rot terdam, mijn vader ging alleen naar de Turkse moskee en het Turkse theehuis. Het was Gülen die vaders zoals de mijne opriep hun kinderen naar een van zijn huiswerkinstituten te sturen. Om Engelse boeken te bestuderen, An nie M.G. Schmidt en Jan Wolkers te lezen: onze wereld te vergro ten." Het is Ahmed goed vergaan. Hij studeerde aan de universiteit, is ondernemer. Zoals meer ouders van de kinderen op deze school ge slaagd zijn. „Ik gun mijn zoon het Cosmicus. Als de mist is opgetrok ken, zullen kinderen ervan balen dat ze naar een minder goede school zijn gestuurd omdat hun ouders niet voor hun principes durfden te blijven staan." Het is inmiddels vijf voor ne gen. Ahmed maakt geen aanstal ten te vertrekken. Deze vader gaat niet weg voordat hij zeker weet dat niemand het op de school ge munt heeft. „Ik ben de hele och tend al gespannen. Mijn zoontje ook, maar voor hem is dit gewoon de allereerste dag in groep 3. Hij heeft nieuwe schoenen aan en zijn kamertje is opgeruimd zodat hij vanmiddag voor het eerst huis- ONRUST wen met hun fijne snavel goed bij", weet Lars Soerink van de Vo gelbescherming. Nu voelen vooral kraaien en roe ken zich aangetrokken tot het voetbalveld, vooral op zondag, als er na de wedstrijd eetbaar afval blijft liggen. De zwarte vogels eten ook larven, maar met hun grote snavel brengen ze juist meer schade toe aan de grasmat. „De spreeuw is veel afhankelijker van grasland, maar rond het voetbal- werk kan maken als een grote jon gen." De vader is erop voorbereid het knulletje te kalmeren als het no dig is. „Ik dacht vanmorgen nog: als er toch Turken met vlaggen staan te zwaaien bij school, zeg ik gewoon dat die mensen een feest je aan het vieren zijn." veld heeft hij nu totaal geen broed- gelegenheid." De nestkasten moeten daar ver andering in brengen. Zo kan de spreeuw uitgroeien tot het hulpje van de terreinknecht en, en pas sant, zijn eigen soort een betere toekomst geven. Met de spreeu wenpopulatie in Nederland is het al jaren slecht gesteld. Het spreeu wenvolk vormt nog geen 40 pro cent van de populatie van dertig jaar geleden. dinsdag 23 augustus 2016 'Ik haal mijn zoon hier weg' Jitske-Sophie Venema Rotterdam De spreeuw moet voetbalclubs in Nederland gaan helpen de grasvelden te onderhouden. De KNVB roept haar leden op om nestkasten rond de velden op te hangen, zodat de vogels er hun nestje kunnen bouwen. Heieen Boex Zeist A Omdat de spanningen tussen Gülen-aanhangers en tegenstan ders ook in Nederland oplopen, zijn politieagenten aanwezig bij de eerste schooldag op basis school Cosmicus in Rotterdam. De school heeft vooral Turkse leerlingen, foto frank de roo In Amsterdam zouden 150 leerlingen van 'Gülen-scholen' op zoek zijn naar een nieuwe plek, in Rotterdam 25. ROTTERDAM Enkele honder den ouders dreigen hun kinderen van 'Gülen-scholen' af te halen. Dat zegt ISBO, de koepelorgani satie van islamitische scholen in Nederland. Volgens directeur Y. Altuntas willen ouders zich niet associëren met een organisatie die probeert een staatsgreep te plegen, of zijn ze bezorgd over de veiligheid van hun kinderen. De Turkse president Erdogan wees immers de prediker Fethul- lah Gülen aan als brein achter de mislukte staatsgreep. Veel Tur ken zien Gülen-aanhangers daar om als landverraders. In Amsterdam zouden 150 leerlin gen op zoek zijn naar een nieuwe school, in Zaandam gaat het om 108 ouders en in Rotterdam om nog eens 25 leerlingen. De PO-Raad (koepel voor basison derwijs) laat weten 'de geruchten over de leegloop te hebben ge hoord'. „We blijven hierop alert."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3