8 :ee Hoefafdrukken verraden hun aanwezigheid, maar ze laten zich niet altijd zien. Er graast een kudde Koniks op de Goudplaat in Kamperland. Wilde paarden. WILDLIFE KONIKS OP DE GOUDPLAAT A Boswachter Karei Leeftink 10 ZOMERSE TIPS A Konikpaard Aanvankelijk gingen we op zoek naar het Przewalski- paard, maar dat loopt sinds een aantal jaar niet meer in de Noord-Bevelandse Goudplaat, een circa too hectare groot natuur gebied aan het Veerse Meer. „Ze waren heel agressief en bovendien werd de kudde te klein", vertelt boswachter Karei Leeftink, onze gids. Een ander dier dan, de grote bonte specht. „Ja, die vind je in heel Zeeland, maar de broedtijd is over en de vogels zijn in de rui, dus ze houden zich stil. In het voorjaar hoor je zowel de manne tjes als de vrouwtjes roffelen te gen de boomstammen. Dat doen ze om hun territorium te verdedi gen." We doen toch een poging en spreken aan het begin van het na tuurgebied af, het parkeerterrein aan de Goudplaatweg in Kamper land. We zien oude dode bomen zodra we op pad gaan. Perfect voor spechten, zegt Karei. Dan steekt een miniscuul kikkertje over. De boswachter neemt het op zijn hand, zodat we het goed kun nen bekijken. Het is een bruine kikker. Ineens valt ons op dat het krioelt van deze wezentjes op het bospad. Voorzichtig vervolgen we onze weg in de hoop geen kikkers te pletten. We zien hoefafdrukken van paarden. Paarden? Jazeker, er leeft hier een kudde Koniks, laat boswachter Karei weten. Dan gaan we daar naar op zoek, want paarden waren aanvankelijk het doel. Ze laten zich makkelijker vin den dan de specht, want zodra we op een open grasland komen, zien we in de verte de kudde paarden. Het zijn kleine dieren, ponyfor maat. Met een stokmaat van zo'n 1.40 meter. Karei vertelt dat het halfwilde paarden zijn: 'terugge- fokt'. „Er zit van meerdere paar denrassen wel wat in." Wellicht dat we daarom wat variaties zien op de doorgaans grijsbruine of leemachtige kleur vacht. We zien ook een enkele roodharige pony in de kudde lopen, maar allemaal hebben ze grappige manen die al le kanten op springen. Ze lijken zich in eerste instantie weinig van ons aan te trekken. Als we op onze knieën in het gras de paarden gadeslaan en fotografe ren, komen de nieuwsgierige beestjes beetje bij beetje dichter bij. Ineens staan we oog in oog met deze grote grazers van de Goudplaat. De fotograaf krijgt zelfs een neus van een paard dicht op haar lens. „Wegwezen", roept de boswachter. Hij heeft het niet tegen de paarden, maar tegen ons. Het is niet de bedoeling dat we de dieren aanhalen. Normaal gespro ken komen ze ook niet zo dicht bij, maar wij hadden blijkbaar hun interesse gewekt. We gaan maar snel weer terug het bos in. We hebben geluk dat we de paarden gezien hebben, zegt Karei. „Als het echt warm is, trekken de paarden het bos in en dan zie je ze niet." Ze lopen het hele jaar door op de Goudplaat en moeten daar het gras kort houden. „We willen voorkomen dat het hier ver- struikt. We willen enerzijds wat struweel, afgewisseld met bomen en weide", aldus de boswachter. De paarden krijgen bij hun begra- zingstaak hulp van een kudde, cir ca twintig, Galloway runderen, zeg maar zachtaardige hoornloze koeien. „De paarden zorgen voor het korte gras en de Galloways voor het langere gras." De kans is groot dat de kudde paarden bin nenkort wordt opgesplitst, want hij is al iets te groot geworden met zo'n twintig paarden. Vijftien zou voldoende zijn voor de Goud plaat. We lopen verder door het bos om nog maar eens een poging te wagen om de grote bonte specht te spotten. Tevergeefs. „Toen ik thuiskwam, zag ik een grote bon te specht voor mijn huis. Tja, soms hoefje niet ver te zoeken", laat Karei Leeftink later op de dag weten. dinsdag 23 augustus 2016 TIP 1 Zierikzeese Dagen, Zierik- zee Jaarlijkse braderie in Zierikzee met muziek. Tijd, plaats: Havenplein en Havenpark, van 10.00 tot 17.00 uur. TIP 2 Supyoga, Wolphaartsdijk Yoga op een 'Stand Up Paddie- board', ofwel surfplank moet je gewoon een keer geprobeerd hebben. Of je nou een beginner of geoefende yogi bent, ieder een kan meedoen. Graag aan melden, beperkt plek. Meer info: flow-liveyoga.nl. Tijd, plaats: Muidenweg 225, van 16.30 tot 18.30 uur TIP 3 Historische markt, Veere Op deze markt vindt u geen mo derne apparaten, maar nostal gische huishoudelijke artikelen. Antiek en brocanterie, sieraden, fossielen en stenen, houten speelgoed, ouderwets snoep goed. Natuurlijk ook veel streek producten. Op de marktdagen zijn er demonstraties van allerlei oude ambachten. U kunt diverse historische figuren tegenkomen Info: historischemarktveere.nl Tijd, plaats: Markt en Kaai, van 10.00 tot 17.00 uur TIP 4 Workshop schilderen, Breskens Maak kennis met verschillende technieken, zoals pastelkrijt, acryl en olieverf. Aanmelden: marleen.pallmer @zeelandnet.nl, telefoon 0117-720487. Tijd, plaats: Europastraat 22, van 10.00 tot 13.00 uur. Markt 1, Sluis, 0117-461700. Tijd, plaats: Marktstraat 18, van 10.30 tot 11.30 uur. TIP 7 Familievoorstelling, Nieuwvliet De familievoorstelling Dolf Moed gaat naar Zee(land), gaat over de avonturen van Dolf, die net zo groot, sterk en stoer wil worden als zijn vader, die visser is. De toegang is gratis. Tijd, plaats: Baanstpolderse- dijk 4, van 11.00 tot 12.00 uur. Zierikzeese Dagen. TIP 5 Flessenpost, Nieuwvliet Zoektocht op het strand naar flessenpost. Georganiseerd door Natuur&Zo en geschikt voor kinderen vanaf 7 jaar. Meer informatie: VVV Breskens: 0117-381888 en vvvzeeland.nl. Tijd, plaats: Zeedijk 1 Nieuw vliet (Duinovergang 17), van 10.00 tot 11.30 uur. TIP 6 Stadswandeling, Aarden burg Wandel mee door de oudste stad van Zeeland, langs statige gebouwen en patriciërshuizen. Aanmelden bij VVV Sluis, Groote De Kaaipoort in Aarden burg. TIP 8 Bruinvissen skeltertocht, Westenschouwen Bruinvissen spotten langs de Oosterschelde, terwijl je op een skelter zit. Tijd, plaats: Steenweg 13a op het grote P-terrein bij de ro tonde, van 11.00 tot 18.00 uur. TIP 9 Knutselworkshops voor kinderen, Ouwerkerk Deze knutselworkshop voor kin deren wordt gegeven in de kof fiehoek van het Watersnoodmu seum. Er worden tussen 11.30 en 16.00 uur enkele inloop work shops gehouden waarbij kinde ren werkjes kunnen maken van schelpen. Het thema water en materialen uit de zee staan cen traal. Na afloop mogen de kinde ren hun werkjes meenemen. Kunstenares Marlies Verda uit Den Bommel verzorgt de knut selworkshops. Deelname aan de workshop is bij de entreeprijs in begrepen. Tijd, plaats: Watersnoodmu seum, Weg van de Buitenland se pers 5, van 11.30 tot 16.00 uur TIP 10 Show around the world, Domburg Show Around the World is een swingende avondshow vol dans en entertainment op hoog ni veau. In deze show staat herken baarheid centraal. En dat zorgt ervoor dat iedereen automa tisch meedeint op de ritmes van de muziek en meezingt met de liedjes. Tijd, plaats: Stationsstraat, van 19.00 tot 20.00 uur. Wilde, maar vrie lï Karei Leeftink (58) Gebied: Zeeland zuid Werk: Sinds negen jaar boswachter, wat voorna melijk een voorlichtend beroep is. Karei staat de pers te woord, geeft rondleidingen aan diver se groepen mensen, on der wie kinderen, maar zit ook veel op kantoor om bijvoorbeeld aanvra gen voor evenementen in een gebied van Staats bosbeheer te beoorde len CV: Karei is opgeleid tot onderwijzer. „Dat is er nooit van gekomen." Hij ging aan de slag als voor lichter van Rijkswater staat voor de Deltawer ken, werkte bij Natuur Zo, onderdeel van de ge zamenlijke centra voor natuur- en milieueducatie in Zeeland. OP ZOEK NAAR: Koniks zijn halfwilde paar den en komen oorspronke lijk uit Polen en Wit-Rus- land. Ze zijn klein van stuk en heel sober, vandaar dat ze het hele jaar door buiten kunnen leven. Ze worden veelal ingezet om natuurge bieden te begrazen. LEEFGEBIED: Valeska Nastaly Sinds vier jaar leven de Koniks op de Goudplaat. Ze zijn vriende lijker en lijken beter te overleven dan de Przewalskipaarden, die voorheen het natuurgebied be graasden. Kamperland Veere Goudplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36