De grauwe gans is de grootste sloper Dertien films in strijd om award 4 ZEELAND De grauwe gans is de grootste 'slo per' van Zeeland. De vogel vreet en vertrapt de meeste landbouw- gewasssen. Jaarlijks veroorzaakt het dier ruim een half miljoen eu ro schade. De rotgans kan er ook wat van, blijkt uit een overzicht dat staats secretaris Martijn van Dam (PvdA, Economische Zaken) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Jaarlijks heeft de rotgans niet min der dan 225.000 euro schade op zijn geweten. De kolgans is een goede derde met een schadepost van een kleine 180.000 euro. De top vijf van 'schadevogels' wordt afgesloten door de brandgans (ruim 109.000 euro) en de smient (100.000). De minste schade veroorzaken de meerkoet (650 euro) en de fa zant (1500 euro). Het gaat hier om vogelsoorten die op de zogenoemde provinciale De rotgans en de kolgans vreten en vertrappen ook aardig wat gewassen in Zeeland vrij stellingslij st staan. Per soort gelden regels om ze te mogen ver jagen of te doden om zo schade aan gewassen te voorkomen. Het inschatten van de schade is nog niet zo eenvoudig. Want voor soor ten die op de lijst staan gelden weinig tot geen regels qua registra tie van de schade. Om er toch enig inzicht in te krijgen, hebben de opstellers van het rapport (Alterra en Wagenin- gen UR) zich gebaseerd op schade bedragen die het Faunafonds in de periode van 2009 tot 2014 jaar lijks heeft uitgekeerd. Het rapport is bedoeld voor pro vinciebesturen om te zien of het beleid effect heeft. Dat de natuur zich moeilijk laat sturen, bleek al uit het faunabeheerplan ganzen Zeeland 2015-2019. Daarin staat dat maatregelen om overlast te voorkomen onvoldoende werken. Verjagen van ganzen van een kwetsbaar gewas werkt slechts tij delijk. Bovendien wordt het pro bleem dan vooral verplaatst. Nieuwe vrienden maken is een belangrijk onderdeel van de drie daagse introductie van deze stu dentenvereniging. „Maar we zor gen er ook voor dat ze Vlissingen leren kennen. Dat ze weten waar de leukste cafés zijn, de nachtbak ker en waar je goed kan printen." Marum Bibio en collega-vereni ging Aqua ad Vinum proberen ein de deze maand zo veel mogelijk nieuwe studenten aan zich te bin den. Van Nes en Van der Meer ho pen weer zo'n honderd nieuwe le den te verwelkomen. Volgens hen wordt lang niet elke student lid van een van de verenigingen. Maar zij zijn heel blij dat ze wel lid zijn geworden en spreken lovend over Vlissingen. Van Nes (24): „Er is hier voor studenten toch veel te doen." Met name ook dankzij de WhatsAppgroep van haar vereni- Marum Bibio en Aqua ad Vinum proberen zo veel mogelijk nieuwe studenten aan zich te binden ging. „Je wordt continu bijgepraat en weet waar de feestjes zijn." De introductie begint woensdag 31 augustus met een serie activitei ten op het Bellamypark. In de loop van de middag gaan alle verenigin gen hun eigen weg en gaat Marum Bibio naar een camping in Scha rendijke. Daar wordt een serie spe len afgewerkt waarbij de nieuwe leden elkaar en de begeleiders zo goed mogelijk leren kennen. Ook het feest 's avonds, 'dat wordt echt heel leuk', staat in dat teken. De volgende dag hebben ze weer een vol (sport)programma. De vrijdag middag keren de eerstejaars en hun begeleiders weer terug naar Vlissingen om verder de stad te le ren kennen en elkaar waarna de studenten 's nachts uit elkaar gaan. Van der Meer (20): „Dan zijn ze ook echt uitgeteld." Zijn colle ga: „Maar wij ook hoor." VLISSINGEN Dertien boekver- filmingen zijn geselecteerd voor de competitie van Film by the Sea. Deze wordt zaterdag avond 10 september geopend met de vertoning van Original Bliss, de nieuwe film van de Duitse regisseur Sven Tad- dicken. De overige twaalf kandidaten zijn: Alone in Berlin van Vincent Pérez, Fai bei sogni van Marco Bellocchio, Genius van Michael Grandage, Into the Forest van Pa tricia Rozema, Ithaca van Meg Ryan, Light Between Oceans van Derek Cianfrance, Mal de Pier- res van Nicole Garcia, Moka van Frédéric Mermoud, La Nouvelle Vie de Paul Sneijder van Thomas De competitie begint zaterdag 10 september met de vertoning van Original Bliss Vincent, On the Other Side van Zrinko Ogresta, Remainder van Omer Fast en Shepherds and But chers van Oliver Schmitz. De films worden bekeken en beoordeeld door een vakjury onder leiding van Adriaan van Dis. De andere juryleden zijn de schrijvers Annelies Verbeke, Jaap Robben en Saskia Noort, de Zeeuwse cabaretière Yentl Schieman, oud-minister Win nie Sorgdrager en regisseur en scenarist André van Duren. Van Dis maakt de winnaar van de Film by the Sea Award bekend tijdens de Award Cere mony op vrijdag 16 september. Film by the Sea duurt van 9 tot en met 18 september. dinsdag 23 augustus 2016 Jeffrey Kutterink Den Haag 'Na drie dagen uitgeteld' De HZ-studenten Menno Janzen, Sanne van Nes en Berend van der Meer (vlnr) hebben veel zin in de introductiedagen van hun vereni ging. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Emile Calon Vlissingen De nieuwe leden van de Vlissing- se studentenvereniging Marum Bibio slapen woensdagnacht 31 augustus daar waar hun schoe nen liggen. Als ze die middag in de bus naar Scharendijke rijden, moet ze allemaal één schoen in leveren. De begeleiding verdeelt die schoenen vervolgens over de verschillende tenten. Op die manier, aldus Berend van der Meer en Sanne van Nes, leren ze andere studenten kennen. Grauwe gans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32