Eerste 'spa' Zwin de grond in Jongetje stikt bijna 3 Pepperspray: wanneer wel, wanneer niet gaan. Hij was kalm, rustig. Ik ben met hem naar de gemeente ge gaan om hem in te laten schrij ven. Omdat ik zelf vijf dagen in de week werk, kreeg hij van mij cent jes om boodschappen te doen zo dat hij voor zichzelf kon koken. Hij at goed, hij sliep goed. Hij was alleen veel binnen en hij vertelde bijna niets. Hij lag de hele dag op de bank tv te kijken." Tot afgelopen zaterdag. „Hij leek veranderd. Toen ik in de keuken stond, hoorde ik hem praten. Ik dacht dat hij aan het telefoneren was, maar hij sprak in zichzelf." Op een gegeven moment moet Umaru Sesay de woning hebben verlaten en richting het parkje bij de Populierenstraat zijn gelopen waar hij zijn kleren uittrok. Vol gens de politie rende Sesay iets na vier uur in de middag in verwarde toestand door de Berkenstraat, een zijstraat van de Beukenstraat. Hij schreeuwde en was niet aan spreekbaar. Agenten gebruikten pepperspray om hem onder con trole te krijgen. Sesay verloor ver volgens het bewustzijn en over leed. Reanimatie door de agenten hielp niet meer. Is het vreemde ge drag van zijn vriend te verklaren uit medicijn- of drugsgebruik? Tu- ray schudt nee. „De politie heeft hier in huis nog gezocht." Turay weet wel te vertellen dat Sesay wat kortademig was. Over de be grafenis is nog weinig bekend. „Umaru heeft familie in Duits land en België. En het onderzoek loopt nog." Turay had al plannen te verhui zen, maar wil er nu zo snel moge lijk weg. „Sinds zaterdag kan ik niet meer slapen. Ik hoor 's nachts steeds zijn stem door de muur. Het is een drama." Het gebruik van pepperspray is geoorloofd: - om een persoon aan te houden ten aanzien van wie redelijkerwijs mag worden aangenomen dat hij een voor onmiddellijk gebruik gereed zijnde wapen bij zich heeft en dit tegen een persoon zal gebruiken; - om een persoon aan te houden die zich aan aan houding, voorgeleiding of andere rechtmatige vrij heidsbeneming tracht te onttrekken of heeft ont trokken. Pepperspray wordt niet gebruikt tegen: - personen die zichtbaar jonger dan 12 of ouder dan 65 jaar zijn; - vrouwen die zichtbaar zwanger zijn; - personen voor wie dit gebruik als gevolg van een voor de ambtenaar zichtbare ademhalings- of an dere ernstige gezondheidsstoornis onevenredig schadelijk kan zijn; - groepen personen. De ambtenaar waarschuwt met luide stem of op andere niet mis te verstane wijze dat pepperspray gebruikt zal worden, indien niet onverwijld het ge geven bevel wordt opgevolgd. Deze waarschuwing blijft achterwege indien de omstandigheden dit re delijkerwijs niet toelaten. Pepperspray wordt per geval ten hoogste twee maal voor de duur van niet langer dan ongeveer een seconde gebruikt en op een afstand van ten minste een meter. Van een spa was niet direct spra ke. Gedeputeerde Carla Schönknecht klom met de Vlaam se ministers Ben Weyts (openba re werken) en Joke Schauvliege (landbouw, natuur) op een graaf machine. Daarmee namen ze symbolisch een 'hapje' uit de grond, aan de Nederlandse zijde van het natuurgebied. In maart werd er al voorzichtig gestart met de uitbreiding van natuurgebied het Zwin, dat 120 hectare groter wordt. De reden van de uitbrei ding is het tegengaan van verzan ding maar ook kustversterking en behoud van flora en fauna spelen een hoofdrol. Sinds deze maand wordt er vol op aan gewerkt. Het hele karwei neemt drie jaar in beslag. Zo wordt de bestaande geul in het Zwin verdiept en verbreed. De grond wordt hergebruikt om een nieuwe dijk aan te leggen in het nieuwe gebied, de Willem-Leo- poldpolder. „Alles verloopt vol gens schema", gaf minister Weyts aan. „En vanuit toeristisch perspectief is dit ook fantastisch." De Zeeuwse gedeputeerde Schönknecht beaamde dat. „De natuur kent geen grenzen, we slaan zo een heleboel vliegen in een klap." Ze doelde daarmee on- De reden van de uitbreiding is het tegengaan van verzanding maar ook kustversterking speelt een rol der meer op een fietspad dat aan gelegd gaat worden tussen Cad- zand en Knokke. Ook wordt de omgeving betrokken bij het nieu we Zwin. Vanaf de campings in de buurt komen er fiets- en wan delroutes die naar Het Zwin lei den. En er is een rol weggelegd voor Retranchement. „Dat was een wens van de dorpsraad." Zo moet de de voormalige kerk een trekpleister worden, waar exposi ties en workshops komen. „Zodat mensen daar kunnen stoppen en iets eten of drinken in het dorp." In totaal wordt er zeven ton uitge trokken om het dorp meer aan het Zwin te verbinden. De na tuur geeft de hele gemeente Sluis een extra impuls voor toerisme, volgens de Sluise burgemeester Annemiek Jetten. „Dit wordt een trekpleister." ZIERIKZEE Hulpdiensten kwa men gistermiddag om 16.15 uur in actie voor een jongetje dat aan boord van een zeilboot dreigde te stikken. Het anderhalf jaar oude ventje had zich verslikt in een stukje ap pel. „We hebben alles geprobeerd, maar het kwam er niet uit," ver telt de vader. „Bij de Zeelandbrug heb ik 112 gebeld en zijn we terug gevaren naar Zierikzee." Daar ston den op 't Luitje ambulance, trau mahelikopter en politie al te wach ten. Een arts heeft het stukje ap pel losgekregen. Kind en moeder zijn naar het ziekenhuis gebracht om het patiëntje nog even in de gaten te houden. dinsdag 23 augustus 2016 ineens veranderd' BRON: AMBTSINSTRUCTIE VOOR DE POLITIE Umaru Sesay in augustus 2014 tijdens de naturalisatieceremonie in Numansdorp. foto gemeente cromstrijen Terwijl er op de achtergrond al volop werd gewerkt aan natuur gebied Het Zwin bij Retranche- ment, ging gisteren officieel de eerste 'spa' de grond in. Sophie Stockman Retranchement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31