27 De gouden medailles die'we' in Rio wonnen zijn voor de eeuwigheid. Toch is de ene plak historischer dan de andere. Een - volledig arbitraire - top tien van Nederlands olympisch goud. dinsdag 23 augustus 2016 Fanny Blankers-Koen 1948, Londen 100 meter (atletiek) Fanny Blankers-Koen wint in Londen in to taal vier gouden medailles, maar de mooi ste is die op het koninginnennummer, de 100 meter sprint. Ook op de estafette (4x100 meter), 80 meter horden en 200 meter sprint gaat ze met goud naar huis. Blankers-Koen is dan al moeder van twee kinderen en is na haar dubbele winst (esta fette en 80 meter horden) bij de Europese kampioenschappen atletiek van 1946 al omgedoopt tot de Vliegende Huisvrouw. Een 30-jarige moeder die vier keer Olym pisch kampioen wordt: geen andere Neder landse atleet heeft zoveel betekend voor de vrouwensport als Blankers-Koen. In 1999 wordt ze door de Internationale Atle- tiekfederatie uitgeroepen tot de grootste vrouwelijke atleet van de 20ste eeuw. 5Epke Zonderland 2012, Londen rekstok (turnen) De eerste gouden turnmedaille op een indi vidueel nummer is bijzonder voor Neder land, maar door zijn combinatie van drie vluchtelementen (Cassina, Kovacs en Kol man) en een puntentotaal van 16.533 spreekt de oefening van Epke Zonderland in de finale van de rekstok ook internatio naal tot de verbeelding. Met olympisch goud om zijn nek wordt Zonderland in één klap een nationale sportknuffelbeer. In 2013 en 2014 kroont hij zich ook tot wereld kampioen. Op de Spelen in Rio de Janeiro slaagt hij er niet in zijn titel te prolongeren. Na een voorbereiding vol blessures en te genvallers komt hij ten val in de finale. 4 Ellen van Langen 1992, Barcelona 800 meter (atletiek) Door insiders en concurrenten wordt ze vooraf tot de favorieten gerekend, maar het goud van Ellen van Langen op de 800 meter op de Spelen van Barcelona slaat in Nederland in als een bom. Het is de eerste gouden plak voor Nederland op een loop nummer sinds Fanny Blankers-Koen in 1948. Hoe goed Ellen van Langen was, blijkt wel uit haar Nederlandse records op de 800 en 1000 meter. Haar winnende tijd van 1.55,54 op de 800 meter op de Spelen is nog altijd een Nederlands record. Van Langens recordtijd op de 1000 meter (2.35, 21) werd pas vorig jaar door Sifan Hassan uit de boeken gelopen. 6 Sanne Wevers 2016, Rio de Janeiro balk (turnen) Haar finale-oefening op de balk in Rio de Janeiro maakte van Sanne Wevers in één klap een Nederlandse turnlegende. Wat Ep ke Zonderland in 2012 lukte in Londen bij de mannen - goud op een individueel turn- onderdeel - deed Wevers vier jaar later bij de vrouwen. Onder meer dankzij haar zelf- ontwikkelde pirouette (een dubbele), vrije radslagen, vrije overslag, flikflak met hele draai (allemaal op die slechts 10 centime ter brede balk) en een afsprong met een Auerbachsalto met hele schroef komt ze tot een puntentotaal van 15.466. Wevers laat wereldkampioene Simone Biles achter zich en turnt zichzelf de geschiedenisboe ken in. Mannenvolleybalploeg 1996, Atlanta Peter Blangé, Ron Zwerver, Henk-Jan Held, Bas van de Goor en coach Joop Al- berda: het zijn namen die in het collectieve geheugen van sportminnend Nederland zijn gegrift. En dat komt niet door de verlo ren Olympische finale van 1992 in Barcelo na (0-3 tegen Brazilië), maar omdat ze in 1996 in Atlanta wél wonnen (3-2 tegen Ita lië). Na ruim drie uur volleybal is Nederland in de vijfde en beslissende set met 17-15 te sterk voor de Zuid-Europeanen. De gewon nen finalewedstrijd werd in 1999 door de kijkers van Studio Sport verkozen tot sport- moment van de eeuw. 3 Anton Geesink 1964, Tokio open klasse (judo) In Japan, de bakermat van het judo, ver slaat Anton Geesink in de finale Akio Kami- naga - de grote favoriet bij het thuispubliek - door de Japanner na een overname en een kort grondgevecht twintig seconden lang in een houdgreep te houden. Drie jaar eerder is Geesink in Parijs al de eerste niet-Japanse wereldkampioen geworden. In Tokio wordt hij de eerste olympische goudenmedaillewinnaar in de open klasse, want in 1964 wordt voor het eerst op de Spelen gejudood, dan nog als demonstra- tiesport. De grootste Nederlandse judoka aller tijden overlijdt in de zomer van 2010. Daan Hakkenberg g :ste 8 Inge de Bruijn 2000, Sydney 100 meter vrije slag (zwemmen) Met drie gouden medailles en een zilveren kroont Inge de Bruijn zich tot de koningin van de Olympische Spelen van 2000 in Sydney. Ze wint de 50 meter vrije slag en de 100 meter vlinderslag, maar onder zwemmers geldt haar triomf op de 100 me ter vrij als de meest prestigieuze. Op alle drie de afstanden zwemt ze bovendien een wereldrecord. Op de estafette (4x100 me ter vrij) wordt ze met de Nederlandse ploeg tweede. Vier jaar later in Athene wint ze opnieuw vier medailles, waaronder twee bronzen en één zilveren. Alleen op de 50 meter vrij weet ze nogmaals goud te vero veren. 9 Maarten van der Weijden 2008, Peking 10 kilometer (zwemmen) Vorige week zat Nederland voor de buis om Ferry Weertman en Sharon van Rou wendaal naar olympisch goud te zien zwemmen in het open water. Maarten van der Weijden is de eerste zwemmer ter we reld die in 2008 olympisch goud won in open water. Zeven jaar voor zijn olympi sche zege, in 2001, kreeg Van der Weijden te horen dat hij een vorm van bloedkanker had. De zwemmer onderging vier chemoku- ren en een stamceltransplantantatie en zwom twee jaar lang geen wedstrijden. In Peking rekende hij definitief af met zijn ziekte. „Je kunt kanker overwinnen en dan volledig herstellen en dan nog heel mooie dingen doen." Marianne Vos 2012, Londen wegwedstrijd (wielrennen) Marianne Vos was in 2012 niet de eerste Nederlander die een olympische wegwed strijd won. Hennie Kuiper (1972) bij de man nen en Monique Knol (1988) en Leontien Zijlaard-Van Moorsel (2000) bij de vrou wen gingen haar al voor. Dit jaar was ook Anna van der Breggen de snelste in Rio. Maar van al het olympische wielergoud be klijft de zege van Vos in Londen toch het meest. Geen Nederlander heeft zo'n ere lijst op de fiets als Marianne 'Merckx' Vos, die als prof al twaalf keer wereldkampioe ne werd (veld, weg en baan). In 2008 won ze olympisch goud op de baan, maar haar zege in de wegwedstrijd in een regenach tig Londen deed al het andere verbleken. 7Pieter van den Hoogenband 2000, Sydney 100 meter vrije slag (zwemmen) Vandaag de dag kijkt niemand er meer van op dat de WK zwemmen live worden uitge zonden op de Nederlandse televisie. Dat is vooral te danken aan Pieter van den Hoo genband en Inge de Bruijn, die met hun suc cessen aan de basis staan van de huidige zwemcultuur in Nederland. Op de Spelen in Sydney wint Van den Hoogenband de 200 meter vrije slag in een wereldrecord, waarbij hij de lokale held Ian Thorpe achter zich laat. Maar de winst op de de 100 me ter vrij, voor zwemlegende Alexander Po pov, is het absolute hoogtepunt. Vier jaar la ter in Athene wint hij opnieuw goud op het koningsnummer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27