Fortuin 11 20 KIJKT TV EVA JINEK INTERVIEW Eva Jinek gaat vanaf januari drie maanden op, drie maanden af met haar talkshow. Eerst zien we haar in een reis door haar geboorteland Amerika. Daar ontdekte ze dat ze voor de camera geboren is. ANGELA f n dan nu, Rad van Fortuin.' H Het moet gezegd, de voice over van SBS6 deed gistera vond echt zijn best om het zo ronkend mogelijk de huiska mer in te slingeren. Overbodig wat mij be treft. De terugkeer van het legendarische spel letje, het debuut van Dré Hazes als presenta tor - wij zaten allang klaar. Het begon meteen goed. Er was een kandi daat die luisterde naar de naam Poem, die ook nog eens de stem van Elmo uit Sesamstraat na kon doen. De jongen naast hem wilde zo graag aan het spelletje meedoen dat hij een filmpje van zichzelf had ingestuurd terwijl hij zogenaamd gereanimeerd werd. Tevergeefs, al leen de tune van Rad van Fortuin wist hem weer tot leven te wekken. Dat moest de kijker natuurlijk ook nodig zien. Blonde Leontine was vervangen door de goed lachse, Surinaamse Monique. Insiderweetje: de hoogzwangere vriendin van Dré Hazes heet ook Monique. „We kunnen samen een ca- ramelkleurig kindje maken", grapte hij. „Oh nee, mijn schoonouders kijken ook." De toon was gezet. En toen moest het echte werk nog beginnen. Moeilijk was het nog steeds niet. Wat dat be treft was er in dik twintig jaar weinig veran derd. Beroemde quote? Drie keer een slinger aan het rad en het stond er bijna al. 'Duizend bommen en granaten', lazen wij thuis. De kandidaten hadden er echter nog een paar draaibeurten voor nodig. Maar ja, in de studio is het altijd moeilijker. Daar weet Ben van den Burg sinds zijn deelname aan De Slimste Mens ook alles van. De volgende ronde ging sneller, daar kwamen de letters vanzelf en was het gewoon een kwestie van snel drukken. „Toiletjuffrouw, weer too euro erbij." En dan in de categorie 'eten en drinken': kapsalon met extra knof looksaus. Wie nog twijfelde, dit was inder daad SBS, dat zijn geuzennaam campingzen der er wel erg dik bovenop legde. Het moet gezegd: het presentatiedebuut van de jonge Hazes was redelijk strak en minder plat dan ik even vreesde. Het spelletje is nog steeds even simpel als slim. Je kunt elk moment inhaken en doet onwillekeurig mee met raden. Maar hier zit anno 2016 toch nie mand meer op te wachten? Poem won uiteindelijk. En ik dacht aan Hans van der Togt. Of hij ook had gekeken. En of die ene fles wijn extra snel leeg was. Quote van de dag 'Nu ik werkelijk mijn allerlaatste klusje voor de NOS had gedaan, vergat ik mezelf en boem.' Nieuwe film van Terstall opNFF Zarayda schrijft debuut eze zomer ging er haast geen ochtend voorbij of Eva Jinek las hoofd schuddend het nieuws. „Al weer heftig nieuws. Turkije, aanslagen, de Amerikaanse verkiezingen. Ik dacht: nee, niet nog meer. Dat méén je niet." Al snapte ze 'heel goed' dat er vanwege de sportzomer nu geen talkshow Jinek was („Er valt geen redactie op te tuigen voor steeds een paar weken") is ze 'onwijs blij' dat er vanaf januari twaalf maanden per jaar een latenighttalkshow is. Haar programma wordt gelijk waardig aan dat van Jeroen Pauw. Drie maanden op, drie maanden af. Jinek vindt dat ze nog veel moet leren. „Ik heb nu in to taal zes maanden Jinek ge daan; ik ben een beginneling. Het is de moeilijkste klus die ik ooit in mijn leven heb ge daan. Er is geen verkorte weg om dat onder de knie te krij gen. Je moet vlieguren maken en de grap is dat die uitgezon den worden. Je leert voor de ogen van iedereen." De hogere frequentie vraagt om meer discipline, meent Ji nek. „De eerste maanden dat ik de talkshow deed, waren zo allesomvattend dat ik al het andere uit mijn handen liet vallen. Dan had ik de was niet gedaan, rekeningen niet betaald. Alles moest wijken. Maar zeker nu ik het zes maanden per jaar ga doen, moet het anders. Zo kun je niet leven. Bovendien: het is topsport, ik moet fit zijn. Dat vergt wat meer discipline, maar dan kan ik heus twee, drie keer per week roeien." Want dat is haar nieuwe be zigheid. „Ik vind naar de sportschool gaan verschrikke lijk, dus ik dacht: laat ik maar gaan roeien. Ik heb nu drie lessen gehad van een studen te van 23 die al haar hele le ven roeit. Ik ben nog wel ge spannen, want ik wil abso luut niet kopje onder gaan." Voordat Jinek in januari weer de studio induikt, maak te ze eerst een reportagereis door haar geboorteland Ame rika. In De Verenigde Staten van Eva (donderdag, NPO 1, 22.20 uur) spreekt ze met ge wone Amerikanen (blank en zwart, rijk en arm, Republi kein en Democraat) in aan loop naar de presidentsverkie zingen. Zo hobbelde Jinek onlangs achter een klein vrouwtje aan in het archief van Tulsa World, de plaatselijke krant van het Ik zou er moeite mee hebben als mensen al een seconde denken dat ik op Trump zou stemmen Amerikaanse stadje Tulsa. Ze kreeg een bruine envelop in haar handen gedrukt. Hon derd negatieven van haar ge boorte. En een paginagroot verhaal in ouderwets groot krantenformaat plus foto's. Van haar geboorte. Jinek hield het niet droog. De fotograaf, die ze na 38 jaar weer ont moette, ook niet. „Hij werd op pad gestuurd door de krant omdat mijn moeder zonder pijnstilling wilde bevallen. Uitzonderlijk in Amerika. Hij dacht: wat een gekke mensen. Hij was nooit bij een bevalling ge weest en het overviel hem hoe geëmotioneerd hij raakte van mijn geboorte. Hij kon me nog alles vertellen van die bevalling. Wie wat zei, hoe ge focust mijn moeder was. So weird dat je in de krant staat omdat je moeder geen ruggen- prik wilde." Eva's came raploeg slaat de ontmoeting ademloos gade. Geboren voor de camera, een carrière voor de camera. Tot haar elfde woonde ze met haar ouders, Tsjechische ex- pats, en jongere broertje Jan in de VS. Ze herinnert zich snikhete zomers waarin ze met Jan eitjes op de stoep bak te. Hoe ze in het hevig gese gregeerde Washington van een exorbitant luxe straat in de volgende een hoopje ellen de in de goot zag liggen. „In mijn herinnering was er in Amerika altijd een soort en thousiasme, een wil om din gen voor elkaar te krijgen. Op school werd tegen mij gezegd dat ik moest zorgen dat ik spe ciaal was, moest uitzoeken waar ik goed in was en daarin moest excelleren. Zet door, ga die strijd aan, de competitie. Dat zit ook in mij gebakken. „Ik heb het jaarboek van de school teruggevonden. Daarin had een leraar geschreven dat wat ik ook zou doen in mijn leven, ik vooral moest blijven schrijven. Ik hield van verha len vertellen, schrijven, lezen. Ik las dat terug en dacht: er is weinig veranderd." Ze ontdekte dat vrijwel alle Amerikanen teleurgesteld zijn in de machtshebbers. „Vandaar dat Donald Trump het nu zo goed doet. 'Hij heeft succesvolle bedrijven, dan kan hij de VS ook succesvol leiden', denken ze." Wat gaat zij, met een Nederlands en Amerikaans paspoort, stem men? Even aarzelt Jinek: „In principe vertel ik niet op wie ik stem, dat is niet handig als journalist. Maar ik zou er moeite mee hebben als men sen ook maar een nanosecon de zouden denken dat ik op Trump zou stemmen." dinsdag 23 augustus 2016 Na de basketbalfinale van zondag was Mart Smeets met zijn ge dachten elders en strui kelde hij pardoes over een scheef stoepje. ALBERTA De nieuwe film van regisseur Ed dy Terstall, Al bertagaat tij dens het Neder lands Film Festi val op 26 sep tember in pre mière. Daniël Boissevain, Eva Duijvestein en Ja- mie Grant leiden de cast. BOUQUET Ex-BNN-presen- tatrice Zarayda Groenhart maakt haar Bou- quetreeksde- buut. Op 6 sep tember ver schijnt Nachten in Havana, over een vrouw met een topfunctie in de tv-wereld die als een blok valt voor de zin nelijke Ramon Betancourt. éIk leer voor de ogen van iedereen' Marlies van Leeuwen 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20