Weer actie piloten van easyJet Kalasjnikov ligt in winkel E 17 De medewerkers verdienen al goed, vindt de Britse prijsvechter easyJet „Ik kan dat niet bewijzen." „Ik heb de indruk dat banken het steeds makkelijker aangeleverd willen krijgen. REACTIES „Ze willen het hele proces stroom lijnen en brengen steeds meer praktische zaken onder bij exter ne partijen." „Er moet zo snel mogelijk een ein de komen aan deze ongewenste si tuatie. Het is veel gezonder als de consument rechtstreeks met de taxateur tot tariefafspraken komt." „Bij het afsluiten van een NHG-hypotheek zou dit ver plicht moeten worden gesteld. Dat voorbeeld zouden de banken moeten volgen." „Dan moeten de bemiddelingsbu reaus op z'n minst open en eer lijk communiceren wat ze verdie nen aan een rapport en wat ze precies voor dat geld doen." „Als branchevereniging komen we op voor de belangen van taxa teurs. We willen dat zij een nor male vergoeding krijgen. „Tegelijkertijd moeten de belan gen van de consument beter wor den beschermd. Zij worden dik benadeeld. Ook door hun eigen bank." De brancheorganisatie voor makelaars én taxateurs ziet de scheefgroei met lede ogen aan. Een hui zenkoper legt zomaar 500 tot 600 euro neer voor een taxatierap port, terwijl de taxateur 'slechts' 100 tot 150 euro betaald krijgt. De partij die ertussen zit, een taxatie bemiddelingsbureau, is de lachen de derde. Directeur Hans van der Ploeg van de belangenvereniging: „Hun marges zijn absurd hoog en de kwaliteit van dienstverlening is twijfelachtig. Dit moet stoppen." „Bemiddelingsbureaus hebben in toenemende mate een voet tus sen de deur gekregen bij banken en hypotheektussenpersonen. Als een consument een huis koopt, wordt hij door een bank naar een van die bureaus doorverwezen. Soms verplicht een bank een con sument om naar zo'n bureau te gaan. Die partijen doen niet veel meer dan dat zij iemand aanwij zen die de taxatie mag uitvoeren. De taxatiebemiddelingsbureaus factureren rechtstreeks aan de klant en die betaalt wel twee of drie keer meer dan wat de taxa teur ontvangt. Dat deugt niet." „Hoe kan een bemiddelingsbu reau nu zo'n bedrag in rekening brengen aan de consument, ter wijl hij nauwelijks werk heeft ge leverd?! Het enige werk dat het bureau doet, is opdrachten verga ren en uitdelen." „Zo'n tien tot vijftien." „Als je op internet zoekt, kom je snel genoeg een paar namen te gen. Maatwerk is een grote. Maar ook Taxatiepunt.nl." „Dit zit tegen oplichting aan. In het taxatieregister NRVT vind je een stevig hoofdstuk over de onaf- hankelijksheidseisen die worden gesteld aan de taxateur. Maar hoe onafhankelijk ben je nog als je van zo'n bureau jaarlijks 200 op drachten krijgt? Dan ontstaat er een onwenselijke afhankelijk heidsrelatie." „We horen van taxateurs dat zij onder druk worden gezet om een rapport snel te leveren. Als je niets betaalt, kun je geen kwali teit verwachten." „We verwijten de taxa teurs een beetje dat zij in zee gaan met dit soort bu reaus. En we verwijten de banken dat zij hun klanten naar deze partijen sturen. Als zij een goed taxatierapport willen, moe ten ze de taxateur ook eer lijk laten belonen." MOSKOU Het favoriete machi negeweer van rebellen over de hele wereld is voortaan te koop. Tenminste, plastic modellen van de AK-47. Die verkoopt wa penfabrikant Kalasjnikov in zijn nieuwe winkel op de inter nationale luchthaven van Mos kou. Sinds de AK-47 in 1948 werd geïntroduceerd heeft het automatische wapen een iconi sche status verworven dankzij zijn onverwoestbaarheid en be trouwbaarheid in extreme om- standigheden.Of de beveiligers van het vliegveld ook blij zijn met de nieuwe shop? Volgens een woordvoerder zijn de mo- delgewerenoverduidelijk nep. Het conflict tussen de Nederland se piloten en hun werkgever ver hardt. Prijsvechter easyJet moest gisterochtend 2.000 passagiers te leurstellen. Veertien vluchten van en naar Schiphol kwamen te ver vallen door de vierde pilotensta- king deze zomer. De 72 piloten eisen betere ar beidsvoorwaarden. Zo willen ze een nieuwe regeling voor doorbe taling bij ziekte en meer grip op de werkroosters. Nu zijn piloten te vaak van vier uur 's ochtends tot 's avonds laat in de benen, stelt de pilotenvakbond VNV. EasyJet zegt in een reactie pas op het laatste moment op de hoog te te zijn gebracht van de staking. Alle getroffen passagiers kunnen kosten voor omboekingen, hotels en maaltijden in rekening breng en bij de vliegtuigmaatschappij, al dus een woordvoerder. Het bedrijf benadrukt voortdu rend in gesprek te zijn met de pilo ten en denkt zeer dichtbij een op lossing te zijn. Bovendien verdie nen de medewerkers al goed, vindt easyJet. De pilotenvakbond reageert ver baasd. „Er wordt niet onderhan- deld. Er is niet meer contact ge weest dan alleen een onvriende lijk sms'je in reactie op onze sta kingsmededeling", zegt VNV's Joost van Doesburg. Hij wijst erop dat de arbeids voorwaarden van de Nederlandse piloten binnen easyJet onderaan bungelen. „Wij zijn binnen dit be drijf de goedkope Indiërs. Het be drijf wil onze slechte arbeidsvoor waarden als nieuwe norm binnen heel easyJet doorvoeren. Daarom spelen ze het hard." De piloten zijn gisteren bijeen geweest. Van Doesburg: „We zijn vastberaden. Als je nu bij easyJet een vlucht boekt voor over twee maanden, kan ik niet garanderen dat die gaat." dinsdag 23 augustus 2016 Vangen de banken of adviseur een marge iedere keer als zij een klant doorverwijzen naar zo'n bureau? Waarom zouden banken hun klanten naar bureaus sturen die de hoofdprijs vragen? Directeur/eigenaar Willy Ha mervan Taxatiepunt.nl zegt dat de stellingen dat bemidde lingsbureaus zich verrijken ten koste van de consument schromelijk zijn overdreven. Zijn bureau zou gemiddeld 300 tot 400 euro factureren aan de klant en zo'n 200 tot 220 euro betalen aan de taxa teur. De hypotheekadviseur ontvangt soms provisie, circa 50 euro. „De taxatiebemidde lingsbureaus zorgden ervoor dat de tarieven voor taxaties omlaag zijn gegaan. Wij ma ken het makkelijker voor zo wel de banken en de hypo theekadviseurs als de klant." Bemiddelingsbureau Maat werk zegt zich niet te herken nen in het geschetste beeld. Wat moet er nu gebeuren? Hoe? En als dat niet op korte termijn gebeurt? Is dit ook niet preken voor ei gen parochie? •4 Hans van der Ploeg, directeur VBO Makelaars, foto jan de groen Natasja de Groot Nootdorp Wat speelt er precies? Wat deugt er dan niet? Hoeveel van dit soort bureaus bestaan er? Heeft u ook namen? Hebben zij niet gewoon een slim verdienmodel? U bedoelt dat het taxatierap port rammelt? De taxateur kan nee zeg gen tegen de opdracht... De piloten van easyJet die vanaf de basis Schiphol werken, heb ben gisteren weer het werk neer gelegd. Bart van Eldert Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17