15 Hanina Krokodillen losgelaten in school Australië Oproep regering Letland aan emigranten Het aantal Letse burgers passeer de vorig jaar een magische grens: minder dan 2 miljoen. Een kwart eeuw geleden, toen Letland nog onderdeel van de Sovjet-Unie was, waren dat er nog 700.000 méér. Om het tij te keren, vraagt de regering emigranten terug naar huis te komen. Na 1990 vertrokken honderddui zenden mensen. Het land keerde zich af van Rusland en in 2004 kwam er een droom uit, het land werd lid van de Europese Unie. Al les zou beter worden en Letland vierde feest, maar nu blijkt hoe hoog de prijs van de droom is. De EU trok honderdduizenden jonge Letten. Ook andere landen uit het voor malige Oostblok willen dolgraag hun mensen terug. In Roemenië zijn stadjes waar alleen nog bejaar den wonen. Alle jonge mensen zijn er vertrokken, op zoek naar een toekomst in West-Europa. Be drijven die proberen te groeien, lo pen steeds tegen hetzelfde pro bleem op: er is geen personeel. De oproep van de Letse regering aan burgers om familieleden in het buitenland te vragen terug te keren, circuleert ook in de Letse gemeenschap in Nederland. Er wordt lacherig gedaan over de e-mails. „Terug naar wat? Moeten we daar op straat leven?" zegt een Letse die niet met haar naam in de krant wil. De toekomstvoorspellingen voor het land zijn somber. „We sterven uit", waarschuwde profes sor Peteris Zvidrins, Letlands meest vooraanstaande demograaf een paar maanden geleden. Jonge ren vertrekken en het geboortecij fer daalt. Als er niets gebeurt, zal de bevolking de komende 35 jaar blijven dalen tot er slechts 1,3 mil joen Letten over zijn. Te weinig om de samenleving en het karige pensioenstelsel overeind te hou den. Volgens het CBS wonen er mo menteel 4.227 Letten in Neder land, meer vrouwen (2.355) dan mannen (1.872). Aanvankelijk wa ren de emigranten uit de Balti- sche staten jong en laagopgeleid, maar de laatste jaren vertrekken er ook steeds meer hoogopgelei den uit Estland, Letland en Litou wen. De braindrain geeft de landen een nieuwe optater. Er was en is ook sprake van mensenhandel. Vrouwen worden gelokt met een fatsoenlijke baan in West-Europa en vervolgens hier gedwongen als prostituee te werken. Het leven in Letland is keihard. Ongeschoold werk levert niet meer op dan 500 euro per maand. Overleven zonder stuk land en een schuur om een varken te hou den is bijna onmogelijk. De Letse vrouw zegt dat een te rugkeer niet kan. „Als ik miljonair was, deed ik het. Het leven is moeilijk in Letland. Je kunt wel naar een dokter toe, maar wat heb je daaraan als je geen geld hebt voor de medicijnen? Mensen zijn niet voor niets weggegaan." HUMPTYDOO Uitge droogd, uitgehongerd en de bek dichtgeplakt met tape. Zo werden drie zoutwaterkrokodil len aangetroffen in een schoollokaal in het Au stralische Humpty Doo, vlakbij Darwin. De beesten waren zo door vier jongemannen losgelaten in het ge bouw van het Tamin- min College. Op videobeelden is te zien hoe de gemasker de daders, gekleed in boxershorts, de kroko dillen door een gebro ken raam van het schoolgebouw duwen. Daarna plunderen ze het kantoortje. Met de hulp van een ranger zijn de krokodil len - de grootste was 2 meter lang - gevangen en worden ze verzorgd. Het is niet bekend waar de dieren vandaan ko men, maar ze zijn in slechte gezondheid. „De ranger is erg be zorgd", aldus een poli tiefunctionaris. „De kro kodillen hebben lange tijd geen water gedron ken en zijn ondervoed." Volgens een lokaal re- diostation worden ze waarschijnlijk afge maakt. De politie zoekt naar de daders. Hun wacht een boete van maximaal 50.000 Australische dol lar (33.700 euro) voor dierenmishandeling. De marechaussee op Schiphol heeft het maar druk: uit een oneindige stroom vakantiegangers moeten ze niet alleen de moslim terrorist eruit pikken, of de ver warde man, ze moeten ook alert zijn op kinderontvoeringen. Ge middeld wordt namelijk elke werkdag een kind ontvoerd door een van de ouders of een ander familielid. Vorig jaar zijn 237 Nederlandse kinderen uit hun vertrouwde omgeving gerukt en naar een an der land meegenomen. De zo mervakantie is het ideale mo ment om dat te doen: onder het mom van een gezinsreisje, vaak naar het land van herkomst, heeft de ontvoerder een emigra tie gepland. Een bekend voorbeeld is het waargebeurde verhaal van de Amerikaanse Betty Mahmoody, in 1991 verfilmd: Not without my daughter. Haar Iraans-Amerikaan- se man houdt haar en haar kind tijdens een vakantie in Iran ge vangen. Als Mahmoody kans ziet zelf te vluchten, doet ze dat niet zonder haar dochter - volgens de Iraanse wet is de vader de eni ge rechtmatige voogd. Pas na een illegale en gevaarlijke oversteek naar Turkije lukt het om weer thuis te komen met haar kind. of Turkse afkomst die vlak voor of na een scheiding de kinderen naar het thuisland ontvoerden. Maar dat is allang niet meer het complete verhaal. Volgens het Centrum Internationale Kinder ontvoering, dat gedupeerde ouders in zulke situaties bijstaat, zijn het tegenwoordig bijna al tijd de moeders die tot ontvoe ring overgaan. In ruim 70 pro- In ruim 70 procent van de gevallen is de moeder de dader cent van de gevallen is de moe der de dader! En nu we toch be zig zijn met vooroordelen ont krachten: De nummer i-bestem- ming bij die 237 ontvoeringen is Duitsland. Daarna volgt België. En dan Polen, Turkije, Groot-Brittannië en Spanje. Het meest trieste aan kinder ontvoeringen is dat ze bijna al tijd succesvol verlopen. Slechts een kwart van de ontvoerde kin deren keert terug. Niet voor niets zien sommige ouders zich genoodzaakt het kind weer te rug te ontvoeren. Zoals in het ge val van Betty Mahmoody. Er zijn ook complexere geval len. Vrij Nederland had enkele maanden geleden een verhaal over een Egyptisch-Nederlandse vrouw die al op jonge leeftijd in Egypte wordt gedumpt door haar eigen ouders. Ze trouwt er en krijgt kinderen. Het huwelijk loopt uit op een ramp en dus wil ze vluchten, terug naar Neder land. Het lukt haar stiekem Egyp te te verlaten, met haar twee kin deren. Je leest het verhaal en je leeft volledig met haar mee. Je hoopt dat haar man er niet op tijd ach ter komt dat ze helemaal niet naar het zwembad willen gaan, waar hij ze heeft afgezet, maar naar het vliegveld. Je bent als le zer blij dat ze door de controles op het vliegveld komt en dat de kinderen een nieuw en gelukkig leven opbouwen in Nederland. Alleen, het is en blijft een ont voering. Haar geval is meegeteld in de cijfers van het Centrum In ternationale Kinderontvoering (ook de kinderen die naar Neder land worden ontvoerd, tellen mee). Waarom voelt dit dan an ders? Die Iraanse Amerikaan was een vreselijke boeman en zij is een heldin. Maar bekijk je het vanuit het perspectief van het kind, dan wordt opeens helder waarom. dinsdag 23 augustus 2016 Ontvoerd 'Kom naar huis, we hebben jullie nodig' Ton Voermans Rotterdam Een kwarteeuw geleden, toen Letland nog onderdeel was van de Sovjet-Unie, woon den er 2,7 miljoen mensen. Inmiddels zijn dat er 700.000 minder. Hier in Nederland waren het vaak vaders van Marokkaanse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15