13 waardoor werkgevers niet overstappen naar het ge ven van contracten voor onbetaalde tijd, zoals was beoogd." Werkgevers blijven dus vasthouden aan flexcon- tracten. Voor de werkers die het hiermee moeten doen, blijft een eigen huis of zelfs een vast huur huis veelal een droom. Wilthagen: „Zelfs nu de hy potheekrente laag is, moeten ze nog een baanga rantie kunnen overleggen om een huis te kopen." De Woonbond ziet hoe ook hurende millen- nials in de knel komen te zitten. Ze verdienen te veel voor sociale huurwoningen, maar niet genoeg voor een duurder huurhuis. „Met een o-uren con tract is het moeilijk aan te geven wat je gaat ver dienen", zegt directeur Ronald Paping. Met een huis blijft ook het samenwonen uit, kinderen worden later geboren, de onzekerheid zorgt voor minder vertrouwen in de politiek, de maatschappij, psychische problemen zelfs, zoals burn-outs, veroorzaakt door de onzekerheid die al het flexwerken met zich meebrengt. Paping ziet de gevolgen ook: „Veel jongeren blijven langer bij hun ouders of delen hun huis met een lotgenoot. Het meest schrijnend zijn de jonge stellen die geen kant op kunnen." Wilthagen waarschuwt, net als Pechtold, voor een tweedeling in de maatschappij: „Hoger opge leiden hebben meer mogelijkheden, zijn op meer dere plekken inzetbaar. Lager opgeleiden zijn veel sneller de dupe van flexcontracten, omdat ze min der mogelijkheden hebben zich bij te scholen of om ander werk op te pakken." Die ontwikkeling ziet ook Jan Latten van het CBS. „Lager opgelei den kunnen niet een tijdje werk onder hun ni veau aannemen, daarnaast staat hun baan onder druk doordat ook buitenlandse krachten het kun nen verrichten, of de automatisering." Dan is er nog de kloof tussen generaties die ont staat. Terwijl ouderen zich verschansen in hun koophuizen, gesterkt door vaste contracten, zijn het jongeren die volgens Wilthagen in de proble men komen. „Met een steeds kleinere groep moe ten ze steeds langer doorwerken om voor een ver grijzende samenleving te zorgen. Ondertussen be talen ze meer voor hun studie en hebben ze bin nen flexcontracten minder mogelijkheden om zich tijdens hun werk bij te scholen, omdat die op ties er vaak alleen zijn voor vaste medewerkers. We krijgen een generatie die alle klappen moet opvangen." Toch is er volgens Latten niet alleen maar reden om te somberen. „Dit is wat deze generatie kent, ze groeit op met deze veranderingen in de samen leving." Hun vaders en moeders delen het co-ouderschap, de familiestructuren waarin ze op groeiden zijn al losser. „Jongeren vragen zelf ook om flexibiliteit. We zien het in relaties, waar te genwoordig pas getrouwd wordt als er kinderen zijn of bijna geboren worden. In de boomerangkin- deren, die uit huis gaan maar weer terugkomen als het ze uitkomt, iets wat vroeger ondenkbaar was. We hebben 'slashies', die twee banen combi neren. Jobhoppen, lovehoppen. Er zijn meer keu zes dan ooit, die gemaakt kunnen worden in de ul tieme vrijheid. Elke generatie raakt iets kwijt, daar komt iets anders voor in de plaats." Zo kan het dat Wilthagen juicht nu Pechtold het flexen op de schop wil gooien, terwijl Latten waarschuwt dat de politiek het tij niet zo maar kan keren. Latten: „Globalisering en robotisering, dat zijn bewegingen waar een bedrijf in mee moet om te overleven. Misschien hoort het flexibel wer ken daar wel bij. Een samenleving en dus ook de overheid is er ten slotte om mensen die niet mee komen een reddingsboei toe te werpen." Volgens Wiltenhagen is die overheid er juist om de arbeidsmarkt écht te hervormen. Dat kan volgens hem alleen als het vaste contract aantrek kelijker wordt gemaakt voor werkgevers. Een voor beeld? „In Duitsland is het al veel als er na ziekte zes weken wordt betaald door een werkgever, bij ons is dat twee jaar." Ondertussen lopen we op kop, als het gaat om flexwerken. „Alleen in Polen, Portugal en Spanje gebeurt dat ook zo veel. In dat laatste land komen ze er al op terug. Wij zijn de af wijking van de standaard. We hebben gefaald." Veel jongeren blijven langer bij hun ouders of delen hun huis. Meesf schrijnend zijn de jonge stellen die geen kant op kunnen dinsdag 23 augustus 2016 H'wimmmmiv jong en krijgt... de klappen ■4 Hogeropgeleiden hebben het minder zwaar te verduren dan leeftijdgenoten die laag zijn opgeleid. FOTO JERRY LAMPEN/ANP Ronald Paping

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13