'Werkgevers zeiden: we mogen je geen vast contract geven' 'Er gloort hoop aan de horizon' 12 NI Millennials worden de nieuwe verloren generatie. Daarvoor waarschuwt hoogleraar Ton Wilthagen. Er ontstaat een leven vol onzekerheden voor de jongeren die zijn geboren tussen 1981 en 2000. Twee nieuwsfeiten. De huizenprijzen zijn volgens het CBS in juli met 4,9 procent ge stegen ten opzichte van een jaar daarvoor en Alexander Pechtold (D66) wil een einde ma ken aan flexcontracten. Ze tekenen de wereld waarin de jongeren van nu leven. Hier zijn een vast contract en een eigen huis als een heilige graal, waarop massaal wordt gejaagd, maar die zel den wordt bemachtigd. Zo ontstaat een leven vol onzekerheden voor de Nederlanders die zijn geboren tussen 1981 en 2000, schetst hoogleraar Ton Wilthagen. „Door de Wet Werk en Zekerheid van minister Asscher, die vorig jaar werd ingevoerd, duren tijdelijke contrac ten minder lang. Tegelijkertijd zijn de verplichtin gen die een contract voor onbepaalde tijd met zich meebrengt voor werkgevers niet verminderd, dinsdag 23 augustus 2016 Daphne Letterboer (26) uit Almelo: „Drie keer achter elkaar heb ik een tijdelijk contract in de gehandicap tenzorg gehad. Mijn werkgevers zei den steeds: je doet het hartstikke goed, maar we mogen je geen vast contract geven. Ook mijn vriend heeft een tijdelijk contract in de bouw. Balen! We willen graag gaan samenwonen in een huis waar we in de toekomst ook een gezin kunnen beginnen, maar we komen door on ze banen niet in aanmerking voor een huur- of koophuis. We verdienen samen te veel voor een sociale huur woning en krijgen geen hypotheek voor een koophuis. Een duurdere huurwoning kan ook niet. Ik sta al 1,5 jaar ingeschreven, maar de wachttijd is vier jaar. Fijne positie. Ik heb het gevoel dat we vastzitten. Ik woon nu in een apparte mentje in Almelo met één slaapka mer en mijn vriend woont in een stu dentenwoning. Toen mijn derde tijde lijke contract stopte, heb ik besloten om me om te scholen naar de oude renzorg. Hopelijk maak ik straks meer kans op een baan én dat vaste contract." foto vincent jannink Tom Tieman (32) uit Haren: „Samen met mijn vriendin en hond woon ik in een antikraakwo- ning in Haren, vlakbij Groningen. Het is een oud pand van Rijkswaterstaat langs de snel weg met heel veel ruimte en een lage huur (180 euro per persoon per maand). Dat is leuk als je 26 bent, maar ik ben nu 32 en wil vooruit kijken en aan een gezin beginnen. Ik voel steeds het zwaard van Damocles boven mijn hoofd hangen. Als de verhuurder nieuwe huur ders heeft gevonden - er zijn constant bezichti gingen - moeten wij er binnen twee maanden uit. Dat is me al drie keer eerder overkomen. Maar waar naartoe? Huren is geen optie. Dan moeten we twee jaar wachten en komen we in aanmerking voor een flatje in een buitenwijk van Groningen. Kopen kan ook niet, want ik ben zzp'er in de kunstsector en mijn vriendin is werkeloos. Geen bank die ons een hypotheek verstrekt, terwijl we 500 euro in de maand pri ma zouden kunnen betalen. Je moet bijna ho pen dat er een ver familielid doodgaat. Er gloort wel hoop aan de horizon. Mijn ouders hebben deze week gezegd dat ze garant wil len staan bij de bank. Daar gaan we ons nu in verdiepen." FOTO KAFtEL ZWANEVELD FOTOGRAFIE Je bent Hanneke van Houwelingen Carla van der Wal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12