kunst op het spoor Beveland is IOLEN 19 Topdrukte op Mosseldag met dank aan vrijwilligers en het mooie weer Om de grote drukte op de Mosseldag het hoofd te kunnen bieden is er een leger aan vrijwilligers actief in Yerseke. Zeven ton verse Zeeuwse mosselen, zestien kook- ketels, achttien Belgen die de mosselen koken en een arsenaal aan vrijwilligers uit Yerseke en verre omstreken. Voila! Het recept voor een superge- slaagde Mosseldag. Uiteraard is dat veel te kort door de bocht en komt er veel meer bij kijken. Maar in het kloppend hart van de Mosseldag, het Mossel plein, was dat in het kort waar al les om draaide. Natuurlijk is het prachtig dat er van alles te doen is voor groot en klein. Van de brade rie tot het meevaren op de mossel- kotters, van de kermis tot aan het dweilbandfestival; alles is de moei te waard. En het hoort allemaal bij het evenement. Maar wat is de Mosseldag zonder mosselen? Daarom stond afgelopen zater dag een geoliede machine klaar om de vele duizenden bezoekers te voorzien van verse gekookte Zevenduizend kilo verse Zeeuwse mosselen worden door een Belgisch team gekookt mosselen. Een deel daarvan deed dat met een Vlaamse tongval. „Wij komen hier al 35 jaar", ver telt Daisy Ceuppens uit Zelzate. „Alleen in 1989 zijn we niet ge weest. Ons bedrijf is hierin gespe cialiseerd. Wij kunnen als het moet achttien ton mosselen ver werken in vijf uur." Zo hard gaat het echter niet in Yerseke. Zeker nog niet aan het eind van de ochtend als het Mos selplein op het Havenplateau een uurtje open is. De lange eettafels zitten al een eind vol. Toch staan er geen rijen bij de scheptafels „Het is nu vrij rustig. Maar dat komt omdat we iets eerder open zijn gegaan en omdat het bij de kassa nogal stropt." Voor de toegang van het plein staat inderdaad een dikke, tiental len meters lange rij wachtende mosselliefhebbers. Aan de kassa moeten munten gekocht worden om de gekookte schelpdieren mee te betalen. Wie na het lange wach ten eenmaal de kassa voorbij is, komt bij het kraampje met de bak jes. Vandaar gaat het naar het kookgedeelte waar de achttien Bel gen staan te koken. Nog veel meer vrijwilligers scheppen vervolgens de mosselen in de bakjes van de hongerige gasten. Twee van die 'opscheppers' zijn de zussen Eva en Anouk Dekker. Zij spelen, als zovelen, een thuis wedstrijd. „Wij hebben ons opge geven als vrijwiller", vertelt Eva. Zij is met achttien jaar de oudste van de twee. Zus Anouk (veer tien) schept driftig mee. „We zijn om kwart voor elf begonnen en gaan door tot de mosselen op zijn. Dat zal niet veel later zijn dan half zes." Wie zijn maaltje binnen heeft (er staat ook een frietwagen op het plein) krijgt bij de uitgang de gelegenheid om handen en mond te wassen. Want je wilt op de bra derie natuurlijk wel met schone handjes aan de spullen zitten. wezen op Noord-Beveland naar de deelnemers van Kunstspoor 2016. Mariëtte de Regt uit Kats volgde één van die voetjes naar Co- lijnsplaat. In de Rusthoeve bekeek zij de werken op de overzichtsten toonstelling. Alle kunstenaars plaatsten daar (minimaal) één kunstwerk. De Regt: „Die werken van Adri Karman vind ik prach tig". „Dat is zo gedetailleerd. Dat is bijna echt." Of het handig is dat er zo dicht bij elkaar tegelijk twee kunstrou tes zijn valt te discussiëren. De be zoekster van de Rusthoeve be wijst echter dat het prima samen gaat. „Ik ben gisteren naar Wemel- dinge geweest. Vandaag doe ik een rondje Kunstpoor Op Noord-Beveland. Straks stop ik nog bij een aantal exposanten. En Kats bewaar ik voor het laatst. Daar blijf ik wat langer hangen." Op de Bevelanden viel dit week end veel van kunst te genieten. In Wemeldinge werd de tweede ron de gehouden van de jaarlijkse Kunst- en Natuurroute en op Noord-Beveland was het juist tijd voor het eerste weekend Kunst spoor. Gele borden met blauwe voetjes maandag 22 augustus 2016 mt-i De lange tafels op het Mosselplein zitten vol met mosselliefhebbers van heinde en verre, fotos johan van der heijden om de mosselen Alles draait Willem Adriaansens Yerseke 'Opscheppers' Eva (links) en Anouk (daarnaast) Dekker uit Yerse ke helpen mee om van de Mosseldag een succes te maken. Mariëtte de Regt volgt het Kunstspoor. foto johan van der heijden Willem Adriaansens Colijnsplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70