ftl 19 Het cliché klopt: badplaats is nu voor jong én oud Renesse is veranderd. Rustiger. Jongeren hebben niet langer de overhand. Het dorp is nu in balans, ook op een zomerse zaterdagavond meegaan. Disco's hebben het over al in het land moeilijk. Al draai ik beter dan ooit tevoren." Het is gewoon gezelliger, conclu deert beveiliger Jasper Kops, die bij het invallen van de duisternis met een kopje groene thee tegen een muurtje leunt. „Tuurlijk zijn er nog incidenten, maar lang niet meer zo veel als toen. Ook alleen nog maar op straat. Het publiek is fijner. Gemêleerder. Kijk naar de terrassen: jong en oud zit door el kaar. Tot diep in de nacht." De beveiliger heeft een filosofi sche achtergrond; hij heeft gods dienstwetenschappen gestudeerd. Hij denkt na over Renesse. En het woordje 'balans' dat viel. Zit wat in, mompelt hij. Intussen wordt hij aangeklampt door vier Duit sers die 'einen Kaffeeshop' suchen. Kops lacht. „Sommige din gen veranderen nooit." Alleen zijn wij 's avonds terug op de boot. Dus wat er dan op straat gebeurt, weet ik niet." Ook voor de groep jongeren die op het terras zit te borrelen, is dat een verrassing. Over wat ze vier jaar geleden uitvraten in Renesse wijden ze liever niet uit. Pieter Kroon zegt het met een knipoog. „Wij zijn zo wild niet. Maar zo worden we wel behandeld. Elke camping die we belden, weigerde ons als gast. Ze hebben nog best plek hoor. Tot je je leeftijd meldt. Dan zitten ze ineens vol." Ik mis de zuipjeugd niet. Zelfs niet wat betreft omzet Zulke verhalen hoort Roy Lan ser van café De Stulp al jaren. Zon de, vindt hij. „Jongeren zijn hier dertig jaar volgegoten door bedrij ven die zes tot acht weken per jaar open zijn. Ik mis de zuipjeugd niet. Zelfs omzettechnisch niet, nee. Je moet gewoon met je tijd Drinks, zijn zo weemoedig niet. „We moeten die tijd niet romanti seren", vindt Tanja Krijnse Locker. „Als ik eraan terugdenk, vind ik ook dat het te gek werd. Er liepen gewoon tienduizend men sen over straat. Onze winkel heeft een taaie tijd gehad na de invoe ring van de drank- en horecawet, we hebben met tranen in de ogen achter de toonbank gestaan, maar we hebben het assortiment veran derd. In plaats van pallets Flügel staan nu de luxe wijnen vooraan. We draaien uitstekend." Op de bankjes bij de bakker zit ten 's middags jongeren met een zakje krentenbollen, maar ook ouderen met rugzakken en afrits broeken. Niemand lijkt zich onge makkelijk te voelen. Ook de fami lie Kielenstijn uit Eindhoven niet. Vader Richard komt al zijn halve leven in Renesse. „Vroeger ging ik hier op stap, nu ben ik hier met mijn gezin. Elk jaar opnieuw. En het is nog net zo gezellig als toen. Renesse is kapot gemaakt." Hoe vaak je dat ver wijt, niet zelden geadresseerd aan de burgemees ter, wel niet hoort op Schouwen-Duiveland. Op een zomerse zaterdag valt van dat vermeende verval echter wei nig te merken. Het is negen uur 's ochtends als Tjitske Berrevoets het reclame bord van haar modezaak Street- wear naar buiten rijdt. Vroeger zwalkte er op dit tijdstip nog wel eens een verdwaalde jongere over de stoep, herinnert ze zich. „Maar die jongeren zijn we kwijt. Ik vind dat jammer. Ze brachten hec- tiek en die mis ik. Van mij mogen ze zo terugkomen." De buren, van slijterij World of maandag 22 augustus 2016 De kinderen van de familie Kielenstijn uit Eindhoven. Vroeger kwam vader Richard in Renesse om te stappen, nu gaat hij met zijn gezin, foto's marieke mandemaker Wie met de tijd meegaat, redt het in Renesse Roy Lanser, café De Stulp Wendy Wagenmakers Renesse Vrijgezellenfeesten vinden onverminderd plaats in Renesse. 's Avonds struinen regelmatig jongens in kippenpakken of meisjes in tutu's door de straten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60