Nederland aan de buis gekluisterd a Sporters krijgen warm welkom KIJKCIJFERS 5 0 0 0 I 0 0 Gemiddeld keken Nederlanders de afgelopen twee weken veertien uur naar de Olympische Spelen, iets minder dan tijdens de vorige Spelen in Londen. „Dat komt om dat populaire sporten als atletiek en zwemmen in de nacht werden uitgezonden", zegt René van Dam men, kijkcijferexpert bij de Publie ke Omroep. Er werd wel meer ge keken dan tijdens de Spelen in Pe king, acht jaar geleden. Het best bekeken sportmoment is de shoot-out bij de finale van het da- meshockey, waar 3.650.000 men sen naar keken. Op de tweede plaats staat de gouden turnoefe ning van Sanne Wevers. Naar dat moment keken 3.375.000 mensen. Ruim 80 procent van de bevol king - 12.5 miljoen kijkers - heeft minstens vijf minuten van het grootste sportevenement ter we reld bekeken. Ook de waarderin gen voor de programma's waren hoog: 7,7 (op een schaal van 10). De verhouding tussen mannen en vrouwen was vrijwel gelijk. Ook praatprogramma's deden het uitstekend. Studio Rio, met Tom Egbers en waterpolocoach Robin van Galen, trok gemiddeld 1,4 miljoen kijkers. Studio Olympic Park, van Henry Schut en Edith Bosch, behaalde 1.250.000 kijkers. Van Dammen: „Dat zijn cijfers die de late night praatprogramma's van Jeroen Pauw en Eva Jinek vrij wel nooit halen." Opvallend was dat sporten die normaal gesproken zelden op tv komen ook veel publiek trokken. Naar de BMX-wedstrijden keken 2,3 miljoen kijkers, het handboog- schieten kreeg ruim 2 miljoen kij kers. Dankzij de Olympische Spelen schoot het bereik van NPOi om hoog. Het marktaandeel steeg naar 37 procent, ten opzichte van vorig jaar augustus een stijging van 16 procent. De commerciële zenders moes ten behoorlijk inleveren. Het aan deel van RTL4 daalde van 13 naar 8 procent. SBS6 ging van 11 naar 8. Best bekeken momenten Olympische Spelen Twee weken lang hebben ze ons in vervoering gebracht. En dus worden Nederlandse olympiërs - winnaars én verliezers - morgen als helden gehuldigd. Dat begint al met de reis: een speciale oranje Boeing 777 van de KLM brengt hen als vips naar Schiphol. Ze mo gen in één ruk door naar de RAI waar ze op een groot podium wor den toegejuicht. Over die locatie is behoorlijk ge prutteld: is dat Amsterdamse con gresgebouw wel feestelijk genoeg voor een sportieve afterparty? Or ganisator NOC*NSF heeft er toch aan vastgehouden. Bert Renkema: „De sporters hebben er een lange vlucht opzitten dus wilden we iets dichtbij Schiphol." Supporters kunnen morgen bij de RAI in Amsterdam de Olympische sporters toejuichen Een waarschuwing: fans hoeven in de aankomsthal niet op selfies met Sanne, Ranomi of Estavana te hopen. Renkema: „Daar zullen de sporters zich niet laten zien." Supporters kunnen 's ochtends wel terecht bij parkeerterrein P6 van de RAI voor het gratis feest programma met onder anderen zanger Nielson en dj's van 538. NOC*NSF heeft daar een groot po dium met slogan 'Welkom Thuis' opgebouwd. Er worden zo'n 10.000 toeschouwers verwacht. Renkema: „Met zo'n opkomst zijn we hartstikke tevreden want we beseffen: een deel van Nederland heeft geen vakantie meer." Tegen tweeën komen alle spor ters het podium op, volgen er in terviewtjes en is er volop ruimte voor getoeter, gejuich en confetti. Oók voor de sportsterren die door pech, val van een rekstok of een door een insect gestoken paard naast de prijzen grepen. Voor de officiële huldiging geldt een strikter deurbeleid: alleen winnaars. Premier Mark Rutte ont- Premier Rutte huldigt de medaillewinnaars in de Ridderzaal, daarna gaan zij naar het koninklijk paar vangt alle sporters met een me daille woensdag vanaf 13.00 op het ministerie van Algemene Zaken en neemt hen mee naar de offi ciële huldiging in de Ridderzaal, waar ook minister Edith Schip pers (Sport) aanwezig is. Daarna volgt voor het eerst een kort publieksritje op oranje fiet sen door het centrum van Den Haag naar Paleis Noordeinde. De ontmoeting van de medaillewin naars met Willem-Alexander en Maxima vindt plaats buiten het zicht van de camera's. De klassieke scène met de win naars naast de koning en de konin gin op het bordes van Paleis Noordeinde vindt plaats om 17.00 uur. Nederlanders brachten tijdens de Olympische Spelen, ondanks het tijdverschil met Brazilië, uren door voor de televisie. Ab Zagt Hilversum maandag 22 augustus 2016 FOTO'S anpagettyTmages/pim ras^? 19 aug Shoot-out hockey vrouwen Ned-GBr 3.650.000 tv-kijkers 2 15 aug Turnoefening balk Sanne Wevers 3.375.000 3 16 aug De val van Epke Zonderland 3.155.000 7 aug Interview Anna van der Breggen na goud 3.090.000 18 aug Laatste seconden duel dameshandbal Ned-Fra 2.950.000 16 aug Zilver op Keirin Matt hijs Büchli 2.860.000 7 8 aug Duel volleybalvrouwen Ned-VS (groepsfase) 2.845.000 9 aug Brons judo Anicka van Emden 2.825.000 11 aug Turnfinale Lieke Wevers en Eythora Thorsdottir 2.615.000 14 aug Huldiging (goud) windsurfer Dorian vanRijsselberghe 2.475.000 De Spelen zitten erop, de feest jes niet. Deze week worden de olympiërs uitvoerig in het zonne tje gezet. Nieuw: een fietstour door hartje Den Haag. Eefje Oomen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5