H 0 79,' 119,' 124,( 4 NI De Olympische Spelen van 2016 boden mooie, gepassioneerde sport. Maar achter de schermen tierden de machtsspelletjes, het gegraai en vriendjespolitiek welig. i -40% -40% i -30% OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Gezien op[™ 0 Vootd 3 dagen Fietsen in Zeddam 3 dagen All-In Kalkar 3 dagen Ontdek Münster et zou een organi satorische ramp worden. De sta dions waren niet af, het olympisch dorp hing met plakband aan el kaar, er dreven koelkasten en lijken in de baai. De werkelijkheid was, zo als altijd, een stuk genuanceerder. Natuurlijk, deze Spelen waren niet zo strak georganiseerd als die van Londen of Peking. Dat was ook niet te verwachten: Brazilië is veel min der rijk dan Groot-Brittannië en veel minder gereguleerd dan China. Er waren losse eindjes en de helft van de vrijwilligers kwam niet opdagen, maar dat had geen grote invloed op het verloop van de wedstrijden. De voorspelde criminaliteitsgolf bleek hooguit een rimpeltje in het water te zijn: die ene beroving die het meeste aandacht kreeg, bleek te zijn verzonnen door een paar schaamte loos liegende Amerikaanse zwem mers. Failliete boedel De werkelijke ramp van de Spelen lag niet bij het Braziliaanse organisa tiecomité, maar bij het IOC. De IOC-kas is weer verder gevuld dank zij sponsordeals, de verkoop van tv-rechten en de afgedwongen belas tingregels, maar Rio blijft straks ach ter met een failliete boedel en sta dions waarvan niemand weet wat ze ermee moeten. Wat moet je met een wildwaterkanobaan als het riool in je straat al maanden open ligt? Deze Spelen zijn de zoveelste bevestiging: het IOC komt, net als de FIFA, naar een land om te nemen, niet om iets terug te geven. Het interesseert de grote sportbonden geen lor dat er in Rio ziekenhuizen en scholen dicht moeten om de gaten in de begroting te dichten die de Spelen en het WK erin hebben geslagen. Als deze Spelen al voor de Brazilia nen waren, dan toch vooral voor de rijkere Brazilianen. De ticketprijzen van evenementen waren hoog: voor een kaartje bij het atletiek moest op veel avonden bijna een half gemid deld Braziliaans maandsalaris wor den neergelegd. Niet voor niets wa ren de stadions nooit uitverkocht. IOC-president Thomas Bach kon dan wel roepen dat het hele Brazili aanse volk zich achter de Spelen schaarde, maar dat is holle retoriek van een man in een bubbel van IOC-feestjes, IOC-bobo's en IOC-dagvergoedingen (tussen de 500 en 1000 dollar) waar veel deelne mende sporters en gewone Brazilia nen alleen maar van kunnen dro men. Dat hij op een persconferentie van afgelopen zaterdag zei dat er geen publiek geld in de Spelen is gestoken, is een keiharde leugen. Deze Spelen maakten nog maar eens duidelijk dat sport en politiek niet te scheiden zijn. Het was al een teken aan de wand dat het IOC Rusland, met zijn staatsgeorgani seerde dopingsys teem toeliet op de Spelen; sport federaties moes ten op het laat ste moment zelf maar uit zoeken of ze IOC-baas Thomas Bach is een man in een bubbel van IOC-feestjes en IOC-bobo's Russen wel of niet zouden laten deel nemen. Bij atletiek waren de Russen niet welkom, maar het IOC benoem de tijdens de Spelen wel doodleuk at lete Jelena Isenbayeva tot IOC-lid. En Bach liet afgelopen zaterdag ook nog even de Russische klokkenluid ster Julia Stepanova plompverloren vallen door te zeggen dat ze niet ver antwoordelijk zijn voor haar veilig heid. Sjoemelen Toevallig of niet: de grotere en rijk ere landen werden in de wedstrij den vaak bevoordeeld. Kijk naar de manier waarop de 4x100 meter esta fetteploeg van de Verenigde Staten de finale in werd gesjoemeld nadat ze het stokje hadden laten vallen in de halve finale. Kijk naar de manier hoe een Ierse bokser ('Boksen op de Spelen is corrupt, van top tot teen') die zijn Russische tegenstander alle hoeken van de ring liet zien, uit het toernooi werd gegooid door de jury. Kijk naar de manier waarop Britse baanrenners wegkwamen met over tredingen waarop normaal gespro ken diskwalificatie staat. De Spelen van Rio hadden twee kanten. De voorkant was de sport zelf - die was vaak prachtig, emotio neel en passioneel. Maar in de coulis sen, waar het échte geld en de échte macht in de sport verdeeld wordt, was de stank van de beerput soms niet te harden. Voordeeluitjes.nl/w22-08 0900 66 777 88 (25c/m> p.p.p.a. p.p.p.a. p.p.p.a. maandag 22 augustus 2016 Het IOC komt om te niet om te Thijs Zonneveld Rio de Janeiro www 2x overnachten in Zeddam, bij ***Hotel de Uitkijk ontvangst met koffie of thee 2x ontbijtbuffet 1x 3-gangendiner (2edag) gratis WiFi gratis parkeren aankomst op alle dagen 89 aankomst vanaf september op alle dagen 79 2x overnachten in Kalkar, bij ***Hotel- en attractiepark Wunderland Kalkar 2x ontbijtbuffet 2x dinerbuffet 1x lunchbuffet gratis toegang tot Kernie's Familiepark* en meer... aankomst op: zo, ma, di, wo 169 do, vr, za 179 aankomst vanaf september op: zo, ma, di, wo vanaf 119 do, vr, za vanaf 139 indien geopend, ook op vertrekdag 2x overnachten in Altenberge, bij ***Hotel Restaurant Stüer welkomstdrankje 2x ontbijtbuffet 2x 4-gangenmenu fles water op de kamer gratis fietshuur gratis gebruik van de sauna gratis WiFi en meer... aankomst op alle dagen 124 Aanbiedingen zijn geldig t/m 31 december 2016. Excl. boekingskosten 4,95 p.p. en door de hotels te heffen stads- en toeristenbelasting. Kijk op Voordeeluitjes.nl voor alle voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4