L Er vloeit nu eens geen bloed in olympische finale tussen Servië en Kroatië 13 Eindelijk heeft Servië waterpologoud te pakken. Uitgerekend de gezworen vijand van vroeger, Kroatië, werd geklopt. HANS KLIPPUS Ze behoorden vroeger tot één land, Joegoslavië, daarna hadden Kroatië en Servië ruzie en vochten ze met elkaar. De gemoederen zijn inmiddels allang gesust, maar bij veel oudere inwoners bestaat de haat ten opzichte van de ander nog steeds. Het was te zien tijdens de olympische waterpolofinale tus sen beide landen. Supporters rie pen op de tribune vervelende din gen naar elkaar en maakten af en toe een obsceen gebaar. Dergelijke onvriendelijkheden gebeurden echter niet in het zwembad. Mooi en illustratief voor de onderlinge verhoudingen was de omhelzing van de coaches na de wedstrijd, die Servië, met gemak won. „Hij is mijn vriend", zei verliezer Ivica Tucak over col lega Dejan Savic. „Al vele jaren." Tucak is een opgewonden standje. Hij was in de eerste twee perioden voortdurend aan het protesteren, wild zwaaiend met zijn armen. Zijn ongenoegen richtte zich echter nooit op de te genpartij, alleen op de scheids rechters. Al snel legde Tucak het hoofd in de schoot, want Kroatië was volstrekt kansloos tegen Ser vië. Net als in de voorgaande wed strijden. Nu werd het 11-7, in de WK-finale van vorig jaar 11-4 en in januari bij het EK 13-6. Het is alweer zes jaar geleden dat de Kroaten de Serviërs versloegen. „We hebben altijd moeite om te gen ze te scoren", zei de Kroati sche veteraan Damir Buric, met zijn 36 jaar de oudste waterpoloër in het water. „En we krijgen te veel doelpunten tegen van hun links handige spelers." Geen hekel Buric, vier jaar geleden wel olym pisch kampioen met Kroatië, zei ei genlijk best tevreden te zijn met zilver. „Het maakt me niet uit van wie we verliezen, Servië of een an der land. Een nederlaag is een ne derlaag. Ik heb geen hekel aan de Serviërs. Ik was pas elf jaar toen Kroatië onafhankelijk werd en er problemen waren." „We spelen met elkaar, voor de zelfde clubs", vertelde Dusko Pij- etlovic, een belangrijke speler bij Servië. „Dan zou het wel heel dom zijn als je je vriend met wie je ja ren bent opgetrokken ineens zou haten." Natuurlijk is er grote rivaliteit tussen de twee buurlanden, meer dan de spelers na de finale mis schien wilden toegeven. Water polo behoort tot de hardste spor ten. Vooral onder water wordt er flink getrapt, geknepen en gekrabt. En bij ontmoetingen tussen Kroa tië en Servië is dat het hevigst, dan lijkt het bassin het meest op een golfslagbad, zo gaan ze tekeer. Als het echt spannend is, kan er zelfs weieens bloed vloeien. Dat hoefde nu allemaal niet. Het was al snel duidelijk dat Kroatië Servië niet van zijn eerste olympi sche waterpologoud in de historie kon afhouden. Het zorgde voor veel emoties bij de winnaars. Tranen Stoere mannen lieten de tranen de vrije loop. Een Servische vlag werd door het water gesleept en aan een van de doelen gehangen. „We heb ben historie geschreven", zei Pijet lovic na afloop. „Nooit eerder was een land wereld-, Europees en olympisch kampioen. Maar ik blijf bescheiden. Ik heb ook voor de Spe len geen grote woorden gebruikt en dat doe ik ook nu niet." In de poule dreigde voor Servië nog uitschakeling, nadat er zelfs van het middelmatige Brazilië werd verloren. „Maar we zijn op ons sterkst als iedereen tegen ons is", vertelde Pijetlovic. „Iedereen wilde ons de keel afsnijden. Dat is niet gelukt. We zijn een vrienden- ploeg, niemand is belangrijker dan de ander. Alles wat telt, is het Ik heb geen hekel aan de Serviërs. Ik was elf toen er problemen waren en Kroatië onafhankelijk werd team." De 31-jarige speler weet niet of hij de volgende Spelen nog zal meemaken. „Eén ding is zeker: ik zou nooit een uitnodiging voor de nationale ploeg weigeren, nooit! Al ben ik 60 jaar." De winnende coach Savic ging niet te water, zoals dat volgens wa- terpolotraditie doorgaans wel ge beurt na een historische overwin ning. „Heb je gezien hoe hij er uit ziet?", grapte Pijetlovic. „Wie had hem eruit moeten trekken dan?" Filip Filipovic, uitgeroepen tot beste speler van het toernooi, wist de werkelijke reden. „Het is bijge loof. De coach heeft nog meer mooie dingen met Servië in petto, dus hij wacht nog even met in het water gaan." maandag 22 augustus 2016 t @klippus Rio de Janeiro 2 A Zowel op de kant als in het water ging het er stevig aan toe tijdens de waterpolofinale. Maar het bleef nu binnen het betame lijke. FOTO'S PIM RAS - Damir Buric, Kroaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41