Hl l i 1 ilië: eindelijk olympische voetbaltitel 11 Hij deed het, toen het moest. Neymar aanvoerder af bezorgde Brazilië met een goal en de beslissende strafschop de olympische titel en een 'revanche' op Duitsland. 'Besproken met familie' room op de taart. De prestatie van Sanne is vergelijkbaar met die van Epke van vier jaar gele den. Ik voelde de spanning door de televisie heen." Ik denk dat de handbalsters en volleybalsters er wel een flink aantal fans bij hebben Van de Goor: „Ik wil het breed trekken. We hebben veel medail les gehaald in twee oer-Neder- landse onderdelen, op de fiets en in het water. En dan reken ik roeien, zeilen en surfen bij het water en BMX en baanwielren- nen bij het fietsen. Als volleybal ler vind ik het geweldig wat de beachvolleyballers hebben ge presteerd. Wat andere teams na een grote teleurstelling niet meer lukte, deden Brouwer en Meeuwsen wel door het brons te pakken." Van der Weijden: „Als ik er twee mag noemen: Sharon van Rou wendaal en Ferry Weertman. Zij bezorgden mij de meeste euforie en blijdschap. Sharon heeft zich na haar tegenvallende race in het zwembad enorm herpakt. En Ferry was strategisch zó sterk." Bosch: „Dat is voor mij Yuri van Gelder en alles wat dat met zich mee heeft gebracht. Zoveel com motie, een heel land dat er iets van vindt. De sport wacht op nie mand, de Spelen gingen gewoon door. Wat er echt is gebeurd? We zullen het nooit weten, want al lebei de partijen schetsen een an der beeld. Ik vind het nu zelfs zonde om er iets over te zeggen, snel een dikke punt achter zet ten." Van de Goor: „Die rechtszaak was het dieptepunt. Midden tij dens de Spelen, wanneer het al leen over pure sport hoort te gaan." Brinkman: „Er waren best veel tegenvallers. Epke valt, Ranomi heeft niets en we rekenden met Dafne toch op het eerste atletiek- goud na Ellen van Langen. En één keer zilver voor de twee hockey- ploegen houdt ook niet over." Van Galen: „Dat die sporten die ik noemde - judo, paardensport en indoorzwemmen - niet heb ben gebracht wat we er van had den verwacht, is teleurstellend. Dat geldt eigenlijk ook voor het hockey. Al weet ik hoe moeilijk het is om een favorietenrol waar te maken." Van de Goor: „Op sportief vlak wil ik de val van Annemiek van Vleuten nog noemen. Het is wel heel wreed om zo je leidende po sitie kwijt te raken. En je vreesde zelfs even voor haar leven... „De prestaties in het zwembad vind ik zorgelijk. Zoveel zwem mers die seconden boven hun persoonlijk record bleven steken. Was de voorbereiding niet goed, lag het aan de sfeer? Ik wil niet speculeren, maar er zal een gron dige evaluatie moeten volgen." Samenstelling: Hans Klippus, Rik Spekenbrink en Natasja Weber JOOST DEJONG Nee, olympisch goud is niet de be langrijkste voetbalprijs. Onverge lijkbaar met een WK, dat meer waarde heeft en waar betere spe lers meedoen. Een EK of Zuid-Amerikaanse ti tel? Ook hoger aangeslagen. Lo gisch. Maar zeg dat even niet in Brazilië, dat zich zaterdagavond stortte in een zwoele feestnacht. Neymar schonk het land eindelijk goud met zijn strafschop tegen Duitsland in de olympische finale van Rio. Tot in de vroege zondagmorgen klonk er vuurwerk aan de Copaca- bana en in de buurt van het Mara- cana, de heilige Braziliaanse voet baltempel die een avond lang in WK-sfeer gedompeld was. Het eerste olympisch goud, na drie keer zilver (1984,1988, 2012) en twee keer brons (1996, 2008). Hoe goed de Goddelijke Ka naries de afge lopen zestig jaar ook waren, hoe im ponerend ook het rijtje top- spelers als Pelé, Gar- rincha, Zico, Falcao, Ro- mario, Bebeto, Ronaldo Ronaldinho, nooit mocht het land van de vijf wereldtitels zich olympisch kampioen noemen. Per vier jaar werd de last groter, ook al omdat Brazilië als voetbal land steeds verder afgleed. De laat ste wereldtitel in 2002 was een ul tieme stuiptrekking, bovendien net als in 1994 behaald met beton- voetbal in plaats van het typisch Braziliaanse, frivole jogo bonito, het mooie voetbal. De teloorgang van wat ooit 's werelds beste voetballand was, werd twee jaar geleden het schrij nendst blootgelegd in eigen land. Op een totaal mislukt WK kwam alle ellende van het Braziliaanse voetbal samen in een even verba zingwekkende als vernederende 7-1 nederlaag in de halve finale te gen Duitsland. Juiste moment Ah, Duitsland! Uitgerekend de te genstander in de olympische fi nale. Is de zege, na 1-1 in de regu liere speeltijd, verlenging en straf schoppen, een revanche voor die dramatische avond in Belo Hori- zonte? Nee. De uitslag van toen wordt er niet door weggepoetst. Maar het olympisch goud komt wel precies op het juiste moment. De Brazilianen waren toe aan het einde van de jarenlange ellende met de ene na de andere afgang op grote toernooien. Zo bezien kan de winst in Rio, hoewel behaald op niet de sterkst denkbare Duitse ploeg, een nieuwe start zijn voor het Brazili aanse voetbal. Een injectie van nieuwe energie en hoop, kort We hebben geschiedenis geschreven. Ik ben gelukkig nu en voordat de nieuwe bondscoach Tite in september met de Selegao begint aan het vervolg van de WK- kwalificatie. Een teken dat er best talent voorhanden is dat prijzen kan winnen. Het was mooi, hoe Neymar een beslissende rol speelde. Hij werd omringd door de twee grootste be loftes van dit moment, dribbelaar Gabriel Jesus en spits Gabriel Gabigol Barbosa. Bovendien stopte doelman Weverton de strafschop van Nils Petersen. Uitgerekend Neymar, de enige wereldster van het huidige Brazi liaanse voetbal, deed wat van hem werd verwacht. Maar al te vaak verloor hij zichzelf in zijn drang het elftal op sleeptouw te nemen. Nu was hij de grote leider die Bra zilië al zo lang in hem ziet en die hij zelf graag wil zijn. Zijn in tranen geplengde woor den waren veel zeggend. „We hebben ge schiedenis geschreven. Dit is een van de mooiste dingen in mijn leven, ik ben heel gelukkig nu." maandag 22 augustus 2016 meer in - Bas van de Goor En wat was het dieptepunt? Neymar in rol van verlosser V@>holandes26 Rio de Janeiro I RIO DE JANEIRO Neymar wil geen aanvoerder meer zijn van het 'grote' Brazilië. Dat liet de vedette na de olympi sche finale weten. „Ik heb het met mijn familie bespro ken." Hij gaf geen redenen waarom hij de aanvoerders band inlevert. - Neymar (24) M Het is volbracht, Neymar heft de handen, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39