II Brazilië mag ambities nu niet doven 9 Volleybalsters treuren, Guidetti ziet genoeg mogelijkheden Typisch Braziliaans De volleybalsters bleven met lege handen achter. Dat deed pijn. Maar er gloort heus een mooie toekomst. Het mooiste compliment voor de Nederlandse volleybalsters kwam misschien wel van Christa Har motto Dietzen, de Amerikaanse captain. „We hebben de afgelopen jaren vaak tegen Nederland ge speeld en ze werden elke wedstrijd beter. Ze hebben het ons in Rio twee keer heel lastig gemaakt. Ik ben ervan overtuigd dat ze binnen afzienbare tijd echt om de medail les meedoen", zei ze na het door de Amerikaanse wereldkampioe nen gewonnen duel om de bron zen plak (3-1). Dat Oranje in Rio met lege han den achterbleef deed pijn, maar voor bondscoach Giovanni Gui detti voelde de vierde plaats toch als een prijs. Vooral omdat de ploeg zich mengde tussen de wereldtop. Nederland won in de poulefase zo wel van de uiteindelijke olympisch kampioen China als van Servië, dat zilver pakte. Het sterkte bondscoach Gio vanni Guidetti in zijn overtuiging dat hij beschikt over een talent volle groep, die alleen nog maar sterker kan worden. „Over vier jaar doen wij in Tokio echt mee om de medailles", zei de Italiaan, die nog tot en met de Spelen van 2020 aan het roer staat van Oranje. Cruciaal „Tijd en ervaring zijn cruciaal. We leren nog elke dag en ik geloof echt dat deze groep de kwaliteiten heeft om zich de komende jaren op elk toernooi in de strijd om de hoofd prijzen te mengen. Als je je reali seert dat wij pas twee jaar geleden begonnen zijn met een serieus programma met Oranje, is deze vierde plaats fantastisch. „Een medaille", vervolgde de Italiaanse spraakwaterval, was misschien te veel gevraagd, al droomden we er wel van. Iedereen heeft op zijn best gepresteerd. „Natuurlijk hebben we nog onze zwakheden. We hebben tegen de Verenigde Staten en ook in de halve finale tegen China kansen gehad, maar we benutten ze niet. Misschien zijn we nog net niet China en Amerika zijn meer ervaren. Zij kunnen wel rustig blijven en het afmaken klaar voor die stap. Dat is normaal in sport. Alles gebeurt na hard wer ken. Ik heb geen gemengde gevoe lens, ik ben trots en dankbaar." Aan de meeste Oranje-speelsters waren toekomstige vergezichten nog niet besteed. Bij hen vochten trots en tranen om voorrang. „Ik ben zwaar teleurgesteld dat we hier niet met een plak weggaan", zei topscoorster Lonneke Sloetjes, die door de wereldvolleybalbond FIVB werd gekozen als beste diago naal en een plek kreeg in het Dream Team van de Spelen. „Tegelijkertijd ben ik trots op onze prestatie. We hebben laten zien dat we een tegenstander zijn waar de andere landen rekening mee moeten houden." Trots Dat waren ook zo'n beetje de woorden van de 32-jargie libero Debby Pilon-Stam, die met de vierde plaats in het Maracanazinho afscheid nam van Oranje. „Deze nederlaag doet pijn, maar ik ben wel trots. Dit is een bewijs van de ontwikkeling die we hebben door gemaakt", zei Pilon-Stam, die na de geboorte van haar zoon Mees, bijna twee jaar geleden, terug keerde in Oranje. Het werd een geslaagde come back met de Spelen als ultieme be loning. „Natuurlijk wilden we het afsluiten met een medaille. Ik kan nu even niet zeggen waarom dat niet gelukt is. Misschien is het net de ervaring die we missen ten op zichte van China en Amerika, die wel rustig blijven en het kunnen afmaken." van de vlam. in Rio de Janeiro is het tijd voor de eindbalans. Eerst die van de Braziliaanse sport. Het gastland haalde 19 medailles: zeven gouden, zes zilveren, zes bronzen. Gezien de investeringen van zo'n 750 miljoen euro en de doelstelling - top-10 in aantal plakken - is dat niet naar verwach ting, maar de Spelen van Rio zijn wel de succesvolste ooit voor sportland Brazilië. Daarbij zijn de gouden medailles van hoogsprin ger Thiago Braz en de volleyballers van internationale allure. De olympische titels van judoka Ra- faela Silva en bokser Robson Con- ceiqao, die zich vanuit armoede naar olympische heldendom knokten, zijn een inspiratiebron voor miljoenen Brazilianen in ver gelijkbare omstandigheden. Het gedroomde voetbalgoud, de grote olympische obsessie, maakte de Spelen sportief geslaagd. vooral in mentaal opzicht van be lang geweest. Dat begon al bij de opening, die de trotse diversiteit toonde. Het ingebakken minder waardigheidscomplex heeft door de - op een paar logistieke proble men na - vrij soepel verlopen or ganisatie een oppepper ge kregen. Dat de stadions soms leeg ble ven valt de Brazilianen niet aan te re kenen. Daar voor moet het IOC toch vooral bij zichzelf te rade gaan. Rio heeft on der de olym pische ambitie een metaformose ondergaan. Tegelijkertijd is de vraag wat er gebeurt met de nieuwe sportarena's. Er liggen grote plannen voor toekomstig ge bruik, maar de crisis en besluite loosheid zetten daar grote vraagte kens bij. Het is voor inwoners van Rio dan ook te hopen dat de ambi tie niet eindigt met het doven Het is de vraag wat er nu met de nieuwe arena's gebeurt maandag 22 augustus 2016 GO Rio de Janeiro Yvon Beliën (links) en Anne Buijs troosten elkaar na de verloren strijd om het brons. Het doet zicht baar pijn. Niettemin is ook iets van trots op hun gezichten te bespeuren. T De teleurstelling bij Debby Pilon-Stam (links) en Laura Dijkema na het laatste punt. fotos pimras - Debby Pilon-Stam @holandes26 Na de 'Sixteen days of glory' Voor het land zijn de Spelen 'Medaille was nog te veel gevraagd' Joost de Jong Joost de Jong is woonachtig in Rio de Janeiro en correspon dent van deze krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37