De Spelen zijn Van Houts niet goed gezind Boksster Fontijn bezorgt Nederland op slotdag geen goud 7 DE EERSTE IN 24 JAAR Op de valreep had Nouchka Fontijn (28) Nederland nog de top-10 in kunnen slaan. De boksster stuitte echter op een tegenstandster van graniet. Nouchka Fontijn gaf Claressa Shields gisteren dapper partij en deed weinig onder voor de ijzer- sterke Amerikaanse. „Dan is zo'n nederlaag des te erger", zei Fontijn met een mengeling van trots en te leurstelling in de stem na de verlo ren finale. „Je hoopt dat je 'm hebt. Ik dacht ook echt dat ik 'm had." Ze wist dat ze overtuigend van Shields moest winnen om de partij op haar naam te krijgen. In geen andere sport worden kampioenen beter beschermd dan in het bok sen. Fontijn deelde in de eerste ronde meer rake klappen uit dan Shields, maar kreeg van alle drie juryleden het voordeel niet. „Die ronde was voor 'Noes'", oordeelde ook trainer en partner Abdul Fkiri. „Maar Shields is de wereldkampi oen, en dat telt heel erg mee." Fon tijn kreeg uiteindelijk van nie mand een ronde toebedeeld. Shields (2i)heeft in de ring de uitstraling van een stoere kerel. Ze werd vier jaar geleden al olym pisch kampioen. Shields ging bok sen toen haar vader, die net in de gevangenis had gezeten, haar als kind het verhaal van Layla Ali ver telde, de boksende dochter van Muhammad Ali. Dat wilde zij ook. Shields vertoont in de ring ook maniertjes van de Ali's. Ze liet af en toe haar handen zakken en daagde daarmee haar opponente uit. „In de WK-finale trapte ik er in, maar dat heb ik nu niet gedaan", aldus Fontijn. Fkiri: „Ik ben heel tevreden over Nouchka." Fontijn was de laatste Neder landse die bij de Spelen in Rio in actie kwam. Met een gouden plak had ze Team NL op de valreep te rug de top-io van het landenklas- sement ingebracht. De bokshal was bovendien de accommodatie die het dichtst bij het atletendorp lag, dus zaten er veel Nederlanders op de tribune. Voortdurend galmde het 'Nouchka, Nouchka' door de hal. „Supergaaf', vond Fontijn. „Ik had nog niet eerder meegemaakt dat mijn naam werd gescandeerd." Ze had van veel collega-sporters gehoord dat ze zouden komen kij ken. Fontijn voelde dat niet als ex tra druk. De enorme zenuwen die ze eerder in de week voor haar eer ste partij had gevoeld, waren weg. „Ik voelde me sterk, was er ook klaar voor." Haar zilver, het eerste Nederlandse bokssucces op de Spelen sinds 1992, was de 19de plak voor Nederland in Rio. Uitbundig De granieten Shields, die in haar carrière slechts één partij verloor, reageerde uitbundig op haar over winning en schreeuwde het uit. „Oh, god, maak me wakker, maak me wakker, dit is te gek!" Op het erepodium deed ze ook haar gou den medaille van Londen om. De nuchtere Fontijn keek zwijgend naar het wat overdreven tafereel. De 28-jarige Schiedamse neemt voorlopig even rust, maar praatte al voorzichtig over de volgende Spe len. „Ik denk dat ik wel doorga." Mogelijk zal Fontijn dan in Tokio verlost zijn van Shields, die nu on getwijfeld voor een profcarrière gaat. „Maar ik wil haar graag nog een keer verslaan. Ik voel dat ik dat kan." Fkiri: „Van mij mag Shields er volgende keer weer bij zijn. Als je van een paar slappe meiden wint, is er ook niets aan." Na een lekke band en een val gaf hij al in de eerste ronde op. „De Spelen en ik, op een of andere manier wil het niet." Van Houts debuteerde in Peking nog als teamgenoot van Bart Brentjens, zijn huidige coach. Het was een ongelukkig optreden. Na twee keer een val werd hij uit koers genomen en als 34ste geklasseerd. In Londen, gestart met hoge ambi ties, moest hij genoeg nemen met de zeventiende plek. Van Houts mikte bij zijn derde Spelen op een positie bij de eerste acht. „We hebben hier zo lang naar toe gewerkt. Hij wilde bij zijn laat ste Spelen zo graag dat olympische diploma", vertelde bondscoach Tim Heemskerk, die aanvankelijk ook niet wist wat er aan de hand was. „Ik stond onder aan de afdaling te tellen. Ik snapte maar niet waar hij bleef. Tot ik omhoog keek en hem nog zag klimmen. Toen wist ik dat er iets mis was." „Ik reed na de eerste materiaal- post lek. Ik wilde doorrijden naar de volgende post, maar in de afda ling ging ik over de kop. Toen was het over", was de uitleg van Van Houts, die een slechte start had. Vanaf de derde startrij begonnen kwam een pak renners, onder wie Peter Sagan vanaf de laatste positie, voorbij op de door de regen zacht geworden ondergrond. Heemskerk: „Dat was niet gunstig voor Rudi, het ging dat stuk vooral om kracht. De omstandigheden waren verder juist in zijn voordeel. Het was een Hollands weertje." Heemskerk sprak even kort met de renner beneden aan de afdaling. „Hij stopte even, ik zag zijn emotie. Daarna reed hij nog 200 meter door om er toch uit te stappen. Het is jammer. We dachten dat de top tien haalbaar was, maar met zo'n start was dat al moeilijk geworden." De titel ging naar de Zwitserse regerend wereldkampioen Nino Schurter, die de Tsjechische titel verdediger Jaroslav Kulhavy achter zich liet. Brons was voor de Span jaard Carlos Coloma Nicolas. Een dag eerder kon Anne Terp stra evenmin voor een verrassing zorgen. De 25-jarige renster, die pas een week voor het begin van de Olympische Spelen hoorde dat ze toch nog mocht deelnemen, kwam als vijftiende over de meet. De olympische titel was voor Jenny Rissveds uit Zweden. maandag 22 augustus 2016 Het zilver van Fontijn was Nederlands eerste olympi sche boksmedaille sinds 1992. De totale oogst komt op zeven. Zij wonnen de eerste zes medailles: A1928: Bep van Klaveren, goud (vedergewicht). A1928: Karei Miljon, brons (half zwaar), foto's spaarnestad A 1984, '88, '92: Arnold Vanderlijde, brons (zwaar). A1992: Orhan Delibas, zil ver (halfmidden). fotosanp Rivale van graniet Hans Klippus Rio de Janeiro Nouchka Fontijn incas seert een vol treffer van de Amerikaanse Claressa Shields, die net als vier jaar geleden de olympische finale wint. FOTO PIM RAS A Rudi van Houts. fotoanp RIO DE JANEIRO Terwijl de olympische mountainbikerace gisteren net op gang kwam, stond Rudi van Houts al bij de Nederlandse box. Ontgoocheld, want ook Rio bracht de 32-jarige Brabander geen geluk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35