Spanning sloeg over van bondscoach op ploeg (A Handbalsters balen van gemist brons en azen op succes bij Spelen van 2020 6 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Vier jaar naar de volgende Spelen is lang. Toch denkt geen enkele handbalster na de vierde plaats in Rio aan afhaken. „Iedereen heeft het al over Tokio." Analyse HANS KLIPPUS Ze huilden om het gemiste brons, maar de Nederlandse handbalsters keken tussen de tranen door ook al vooruit naar de volgende Spelen. „Ik ga net zo lang door totdat ik dat Peking goud heb", zei spelverdeel- ster Nycke Groot na de ontluiste rende 26-36 tegen Noorwegen, met natte ogen maar strijdbaar. „Goud, ja. Dat is het enige dat telt." Groot is bij Oranje de oudste veldspeelster. Bij de Spelen van To kio zal ze 32 zijn. Groot, de belang rijkste schakel bij Oranje, denkt niet aan afscheidnemen. Ze liep in tien maanden de drie belangrijkste prijzen mis. Ze verloor de WK-fi- nale, met haar Hongaarse club Györ de Champions League-finale en nu dus de strijd om een olympische medaille. „Blijkbaar moet ik eerst alles een keer verliezen." Groot wil het graag rechtzetten, en dat geldt voor de hele Neder landse ploeg. Oranje is nog erg groen, als topteam met één keer WK-zilver op zak, en ook qua leef tijd. De ploeg van Henk Groener was in Rio de jongste van de top-8 en kan in zijn geheel nog mee tot Tokio 2020. Bij de Spelen geldt vaak dat je ze een keer moet hebben meegemaakt om echt te kunnen scoren. De Ne derlandse handbalsters hadden bij hun debuut absoluut last van olym pische stress. „We hebben voortdu rend lopen zoeken naar de flow die we bij het WK hadden", conclu deerde Groener na het zware toer nooi, waarin Oranje in twee weken tijd acht wedstrijden speelde. Heel af en toe was, zoals de coach het uitdrukte, 'de losheid' van het WK te zien. Met name in de kwart finale tegen Brazilië, dat als thuis ploeg nog meer spanning voelde. Het leverde een plek bij de top-4 op. Tegen Frankrijk (halve finale) en Noorwegen (om brons) kwam Oranje flink tekort, hoewel er in die eerste wedstrijd bijna nog een ver lenging uit het vuur werd gesleept. Tegen de wereldkampioen was dat anders en had Nederland geen schijn van kans. Het verschil bij het Het zou me verbazen als er speelsters zouden stoppen. Dit is een zeer hongerige groep eindsignaal bedroeg tien punten (26-36), twee meer dan in de WK- finale tegen hetzelfde team. „Ik voel me een loser", zei keepster Tess Wester hevig snikkend. Groener merkte 'met gepaste trots' op dat zijn team voor de tweede keer in korte tijd bij de top- 4 was geëindigd. „Maar we zijn nog geen absolute top", was zijn con clusie. „We moeten nu de volgende stap maken. Hoe? Gewoon door gaan met waar we mee bezig zijn. Wat we in Rio hebben meege maakt, is een heel belangrijk proces voor deze ploeg." Het contract van Groener loopt eind van dit jaar af en over de peri ode daarna wilde hij niets zeggen. Maar gesprekken over de toekomst zijn gaande en het lijkt erop dat de bondscoach de vrouwenploeg blijft leiden. „Iedereen heeft het al over Tokio", zei Groener zaterdag. „Het zou me verbazen als er speelsters zouden stoppen. Dit is een zeer hongerige groep." In het uur tussen de op dra matische wijze verloren hockeyfïnale en de huldiging hadden ploeg en speelsters afgesproken om vooral niet zuur te doen over zilver. Het was een uitstekende wedstrijd geweest die op een bizarre manier verloren was gegaan, maar de trots op het team overheerste. „Bedankt voor jullie felicitatie", zei een cynische Naomi van As, toen die gelukswens van de pers uitbleef. Alsof zij er niet de pee in had, dat ze haar imposante interlandcarrière niet met een derde gouden plak had afgesloten. Aan voerster Maartje Paumen slaagde er als enige niet in haar enorme teleur stelling te verbergen. „Ik sta hier met een medaille die ik niet wil." En dat gold natuurlijk voor ieder een. Wanneer je als ploeg in 2008 en 2012 olympisch goud wint, wereld kampioen en dé hockeynatie bent, dan telt maar één kleur. Zeker als je de finale van de eerste tot de laatste minuut domineert. Groot-Brittannië kreeg alles bij el kaar een stuk of vijf kansen, strafcor- ners meegerekend, en scoorde drie keer. Nederland ook, uit wel drie of vier handen vol kansen. Van de be slissende shoot-outs maakte Oranje er niet één. Weg goud. Bondscoach Alyson Annan moet vrezen voor haar positie. Niet eens vanwege het zilver, maar omdat ze in Rio niet bestand was tegen de druk. Zowel in de halve finale als de finale beleefde ze de ontknoping geïsoleerd en verdwaasd, verdoofd door de olympische stress. Ze stond los van de groep. Het filmpje van de halve eindstrijd, waar ze denkt dat er na de reguliere speeltijd nog een kwart te spelen is, is dodelijk voor de beeld vorming. In de finale kreeg de spanning grip op de ploeg. Paumen miste een straf- bal, een zeldzaamheid. Keepster Sombroek zat mis bij een zacht balle tje. De spitsen hadden het vizier niet op scherp. En de shoot-outs verlie pen dramatisch. Annan vond het te vroeg voor een conclusie of evaluatie. Haast is niet geboden, een grondige analyse wel. In november begint Mijntje Donners als nieuwe commissaris tophockey vrouwen bij de hockeybond. Haar eerste taak zou wel eens het zoeken van een nieuwe bondscoach kunnen zijn. Er is bijna niemand die gelooft dat Annan dit overleeft. maandag 22 augustus 2016 'Ga door tot ik dat f*cking goud heb' A Het verdriet bij Oranje is groot na de verloren strijd om het brons. Vlnr: Danick Snelder, Yvette Broch, Tess Wester en Estavana Polman, foto pim ras y @klippus Rio de Janeiro Loïs Abbingh schiet op het doel in de gewonnen kwartfinale tegen gastland Brazilië, fotoepa -Henk Groener De hockeyvrou- wen waren dicht bij hun derde olympische titel op een rij. Dat zou een unieke presta tie zijn geweest. Maar in de shoot- outs tegen Groot- Brittannië ging het mis. Bondscoach Alyson Annan bleek niet bestand tegen de druk. Rik Spekenbrink Trots, trots en nog eens trots. A Alyson Annan baalt van het ver lies. Haar positie als bondscoach staat na Rio onder druk. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34