'Wat is dat nou voor een En nog negen prestaties van Oran e Onze keuze: de tien Nederlandse hoogtepunten 4 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 i Twee weken prachtige Spelen, twee weken prachtige sport. Uw verslag gevers in Rio stelden na veel debat een nationale en internationale lijst samen van dé tien olympiërs van 2016. From Rio with love WESSEL PENNING De handbalsters hadden verloren. Tranen stroomden door de mixed zone. Yvette Broch, de langste van het stel, gaf me een slap handje. Ze huilde niet, deed zelfs haar best een glimlachje te maken. Hoe is het met je?, vroeg ik. De lach verdween. „Wat is dat nou voor een vraag?" Ik stotterde wat, over medeleven enzo. „Wat wil je nou dat ik zeg?" En ik bedoelde het nog zo goed. Ik snapte de pijn van het verlies. Heb twee weken lang met grote fascinatie naar de handbalsters gekeken. De lol, de passie, de verbetenheid, de balcontrole, de schoten in de kruising, soms verwoestend, soms met een gave curve. Ja, vaak kende hun spel mindere fases, waardoor ze in Rio vierde werden en niet eerste. Toch vond ik hen geweldig en ik hoop nog jaren van ze te genieten. Maar nu heb ik dus mot met Yvette Broch. Ik bedoelde het nog zo goed. Ik snapte de pijn van het verlies Maxima Hoog bezoek in het stadion! Direct struikelden officials en vrijwilligers zowat over elkaar heen, de trappen af. In de kluwen van zenuw pezen, ontdekte ik een blonde vent in een oranje polo: onze koning! Beveili gers hadden een zacht handje in zijn rug gezet, opdat hij zo snel mogelijk op de juiste plek was. Vlak achter hem: de kroonprinses. Achterin de optocht liep Maxima, als altijd won derschoon en stijlvol. Blauwwitte zomerjurk tot op haar enkels, daaronder sandalen met een sleehak. Er was iets. Maxima hield even stil, liet de stoet aan zich voor bij gaan. En keek naar wat er achter haar gebeurde. Ze zocht iets. Even stond er bezorgdheid op haar gezicht. Daarna de opluchting. Want daar kwamen ze, de twee andere prinsesjes, haar dochters, groei- briljantjes van Oranje. Een grote lach brak door bij onze koningin. Ze was hen even kwijt geweest, maar had hen weer ge vonden. Kom maar lekker bij mij, gebaarde ze naar haar meisjes. Ik werd daar even heel erg blij van. WESSEL PENNING de meest mondiale sport van alle maal: hardlopen. Knap!" Maar er was ook iemand die mopperde dat Schippers geen persoonlijk record had gelopen op de Spelen, terwijl dat eigenlijk wel zo hoort. Aan de andere kant, hoe mooi is het niet dat een topsporter zó de pest in heeft wanneer ze slechts zilver wint. „Ik vind het prachtig als ie mand niet tegen zijn verlies kan!" Dumoulin won slechts zilver op de tijdrit, niet het gedroomde goud. Maar gezien zijn polsbles sure was zijn optreden wel onze bewondering waard. „Wielrennen is een grote mondiale sport en aan de tijdrit deden echt de allerbeste profs mee." Het goud van Anna van der Breg- gen zullen we ook nooit vergeten. Ja, vanwege de trieste vai van Annemiek van Vleuten, maar ook vanwege de zinderende laatste ki lometer. Ze pokerde, en pokerde. En won. De volleybalsters waren ook on omstreden. Hollands glorie, noemden we het. We roemden hun eenheid, hun spelplezier, hun positieve wedstrijdinstelling, maar bovenal hun prestatie. Hun optreden had misschien wel meer verdiend dan de vierde plek, von- In de persbus, op de tribune of aan tafel, we hebben uren en uren ge debatteerd over deze, op voorhand al discutabele hitparade. Appels en peren, u kent het wel. Soms ging het mis en verzandde onze discus sie in brutale kroegpraat. „Campingsporten!", riep een col lega over windsurfen en zeilen. „Pretmedaillle", zei een collega over het BMX-zilver. „Doet me toch te veel denken aan mijn neefje op zijn crossfiets." „Open water zwemmen? Je gooit er 25 in de zee, na een rondje zijn er al tien weg!" „Van die 150 bij het fietsen kunnen er ook een hoop niets van, hoor!" Toen greep de juryvoorzitter in. Serieus nu, dames en heren! Over Sanne Wevers waren we het snel eens. Unieke prestatie in een sport die wereldwijd wordt beoe fend. Punt! Dafne Schippers, op zich hetzelfde verhaal: „Een zilveren medaille op maandag 22 augustus 2016 GO t Vanuit Rio de Janeiro berichtten Rik Speken- brink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voelen en ruiken op en rond de 28ste zomerspelen. Vandaag de laatste rubriek: Wessel Penning over een boze handbalster en de moederliefde van Maxima. A Dafne Schippers op weg naar zilver op de 200 meter en een enorme pestbui. fotoafp A Tom Dumoulin: zilver op de tijdrit tussen de beste wielerprofs. foto pim ras De volleybalsters: net geen brons, maar wel vierde in een grote sport, fotoanp Dorian van Rijsselberghe: net als in 2012 indrukwekkend oppermachtig, foto pim ras Sann Wevers, jij bent onze Wessel Penning Rio de Janeiro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32