op medaillespiegel van TeamNL in de affaire rond Yuri van Gelder Veel tC VCCl Ilcldruk Sanne Wevers met de vlag Opinie 3 Twee weken lang hield hij zijn mond tegen de pers. Want chef de mission Maurits Hendriks vindt dat het woord tijdens de Spelen aan de sporters is. Op de laatste dag sprak hij wél: over de medailleopbrengst, de top-1 O-ambitie en Yurigate. En dan, na twee weken Spelen, na acht gouden medailles, na de be slissing om een turner terug naar huis te sturen en na de terug vlucht van atleten zonder medail les, neemt chef de mission Maurits Hendriks het woord vanachter een tafeltje in het Holland Heineken Huis. Hij draait er niet omheen. Zijn ambitie - de top-io van het medailleklassement halen - is niet verwezenlijkt. Hendriks: „Het aantal medailles is teleurstellend. We stonden in de top-io tot een paar dagen van het einde. Maar het ging mis. Het was een paar keer achter elkaar net niet. En dan zijn die zilveren plek ken ineens een hard gelag." Het eindresultaat van de Neder landse olympische ploeg: acht keer goud, zeven keer zilver, vier keer brons - goed voor plek it in de me daillespiegel. Het is vergelijkbaar met de Spelen van Londen: toen werd Nederland 13de met zes keer goud, zes keer zilver en acht keer brons. Hendriks: „We hebben in Rio in veel sporten meegedaan voor de medailles. In de breedte was het goed. In Londen pakten we medailles in elf verschillende sporten, hier in twaalf. Het wiel rennen heeft maximaal gepres teerd - zowel op de weg, op de baan als bij het BMX. Daarnaast hebben we bij het openwater- zwemmen de maximale buit be haald. En bij turnen wint Sanne Wevers een gouden plak met veel internationaal aanzien." Hendriks vervolgt: Maar wat je overal ziet is dat de competitie dichtheid ieder jaar toeneemt. De verschillen worden kleiner: de marge tussen een medaille en een vierde plaats is vaak miniem. En dan is het cruciaal om in je olym pische voorbereiding rust en sta biliteit te hebben in de laatste fase. Dus coachwisselingen en span ningen komen de prestaties niet ten goede. Over welke sporten ik het dan heb? Zwemmen en judo ja. Daar zullen we met de betreffende sportbonden diep op in moeten gaan." Wel logisch Hendriks is als chef de mission de manager van het Nederlands team. En dus is het ergens wel logisch dat hij doelen stelt. Maar die top- 10-ambitie slaat tegelijkertijd als een tonijn op een drumstel. De In de breedte was het goed. In Londen pakten we medailles in elf sporten, hier in twaalf Ik durf te zeggen dat er progressie is. Maar uiteraard wordt mijn functioneren ook geëvalueerd Coachwisselingen komen de prestaties niet ten goede. Over welke sporten ik het heb? Ja, zwemmen en judo Voor Yuri is het traumatisch. De komende tijd zullen we hem begeleiden waar we kunnen ene medaille is de andere niet: bij de ene sport zijn er meer dan hon derd medailles te verdelen (zwem men), bij de andere twee (volley bal, handbal). Vanwaar toch die fo cus op die top-10? Hendriks: „Dat is een moeilijke vraag. Wat we willen is als top sportland een rol van betekenis spelen in de wereld. We willen het zo goed mogelijk doen. En dan is de ranking het enige waar je naar kunt kijken. Dat is niet ideaal, nee. Wat ik belangrijk vind is dat men sen in Nederland door sport ge raakt worden, dat ze ermee bezig zijn. Maar hoe moet je dat kwanti ficeren? Kijken hoeveel kinderen er op een sport gaan? Of dat ze ook gemotiveerd blijven doordat ze Nederlanders goed zien presteren op de Spelen? Misschien wel ja." De vraag is of de Nederlandse top sport de komende vier jaar de con currentieslag aan kan: door de te ruglopende opbrengsten uit de Lotto staan de budgetten in de sport onder druk. Hendriks snapt de zorgen van veel coaches en sportbonden: „Maar ik heb er geen makkelijker oplossing voor. Als die er zou zijn, dan hadden we die al gevonden. Ik snap dat minister Schippers zegt dat ze niet wil arm pje drukken met de Britten en hun investeringen. We zullen creatief moeten omspringen met het bud get dat we hebben." Impact Hendriks trekt daarnaast het boe tekleed aan over de communicatie rond de afhandeling van het te rugsturen van Yuri van Gelder én de medailleloze sporters. „Ik heb ingezien dat we veel duidelijker moeten communiceren over beide gevallen. Maar ik sta wel nog steeds achter de beslissingen zelf. De impact ervan was heel groot. En zonder in de details te treden: voor Yuri is het een traumatische ervaring. De komende tijd zullen we hem begeleiden waar we kun nen. Het is aan hemzelf of hij daar open voor staat." Op de vraag of hij tevreden is over zichzelf, en of hij opstapt als chef demission, antwoordt hij: „Als je kijkt naar de afgelopen zes jaar, naar het beleid dat is ingezet, zie je dat we presteren in veel sporten. Ik durf te zeggen dat er progressie is vergeleken met Londen, ook in de tussenolympische jaren. Verder ga ik er nu niets over roepen. Maar ui teraard wordt mijn functioneren ook geëvalueerd." voor Nederlandse sportliefhebbers. Acht keer goud op de Spelen, het is nogal wat. Toch, er wringt iets. Komt het door de zaak-Yuri van Gelder? Als sneeuw voor de zon verdween in de eerste week van Rio 2016 het goede hu meur in de top van TeamNL. Dagen sleepte het drama zich voort, eindigend in een rechtszaak op vrijdag. De rechter had in Nederland nog niet gespro ken of er kwam een gouden regen aan Neder landse medailles op gang, de ene nog onver wachter dan de andere. Alles kwam goed. Nee, niet helemaal. Het zeurende, nare ge voel van de eerste week verdween nooit. Dat zat 'm in Ranomi Kromowidjojo, die geen goud won, zelfs niet eens een medaille. Dat zat 'm in die andere ster, Dafne Schippers, die een prima zilveren plak op de 200 meter bin nenhaalde, maar die in Rio op goud was inge schaald. Dat Tom Dumoulin zilver haalde was, gezien zijn polsblessure, bijzonder knap, maar vooraf was echt op meer gehoopt. Het volk verwachtte goud. TeamNL legde onder leiding van Maurits Hendriks wel erg veel nadruk op de medail lespiegel van de Spelen, op een felbegeerde plek van Nederland in de top-10. Toen Dafne Schippers zich klaarmaakte voor haar 200 meter-finale klonk opeens het 'Holland, Hol land' door het Olympisch stadion. Alsof niet Dafne ging lopen, maar een heel Nederlands team aan Dafnes. TeamNL bestaat niet. De honderden spor ters, die voor Nederland uit zijn gekomen in Rio hadden ieder hun eigen sport, trainer, voorbereiding en - zie Yuri - beroepsernst. De een was in vorm, de ander niet, de een had sterke concurrentie, de ander niet. Het geeft geen pas de Olympische Spelen in de eerste plaats te maken tot een landenwed- strijd om medailles. De Spelen zijn een krachtmeting tussen de beste sporters uit de hele wereld. En dat moet zo blijven. een grote internationale uitstra ling", aldus Hendriks. Bij de ope ningsceremonie droeg springrui ter Jeroen Dubbeldam de Neder landse vlag. In Londen mocht Ranomi Kromowidjojo de Oranjeploeg op de laat ste dag voorgaan met de driekleur. De zwemster won toen goud op de 50 en 100 meter vrij en zilver op de 4x200 meter vrij. Daarvoor was het de beurt aan Maarten van der Weijden (2008), Leontien van Moorsel (2004) en Inge de Bruijn (2000). Wevers won in Rio een gouden medaille op balk. Chef de mission Maurits Hendriks maakte gisteren bekend dat de turnster de eervolle taak had gekregen met de vlag te lopen. „Wevers heeft top gepresteerd in een heel zwaar veld. Het was een prestatie met (2io2o\6 Kijk voor de verslagen van onze verslaggevers, alle resultaten én actuele ontwikkelingen in Rio de Janeiro op: pzc.nl/rio2016 maandag 22 augustus 2016 xz teleurstellend' Thijs Zonneveld Rio de Janeiro Nederland pakte acht gou den medailles op de Spelen. Best veel, maar toch knaagt er iets. Dat gevoel van onbehagen had voorkomen kunnen wor den, vindt onze verslaggever Wessel Penning. Ja, het was genieten, de afgelopen weken Dat had voorkomen kunnen worden. RIO DE JANEIRO Turnster Sanne Wevers (foto) mocht de Nederlandse vlag dragen tij dens de sluitingsceremonie van de Olympische Spelen. Deze bijeenkomst was afgelopen nacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31