Ahmed (13) redt broertje met gevaarlijke oversteek Voor wie zelf wil bepalen hoe hij z'n tegoed g »ii| iPhone 5s Lm 20,- hollands nieuwe. Halina ■Q- EUWS 11 1 B 0@®« ijn handtas hangt letterlijk aan een zijden draadje. Het leren koord is zo versleten dat de twee helften ervan alleen nog verbonden zijn door het ga ren waarmee ze gestikt zijn. Geen schoenmaker wil zich er aan wagen. Vroeger had ik de gewoonte enorme damestassen met me mee te zeulen. Linnen tassen van twee euro, Prada- of Gucci- it-bags, Albert Heijn-zakken, al les toverde ik binnen no time om tot lompe bakken, vol met ondefinieerbare troep. Mijn laptop, treinkaartjes, sleu tels, keelpastilles, scripts, plak kerige snoepjes, haarelastiekjes, pepermunt, platte schoenen, tientallen pasjes, kauwgom, tand pasta, nootjes, opladers van aller lei allooi, schoon ondergoed, bonnen, munt- en papiergeld uit verschillende landen, drop, sport- shirts, een lading make-up, para cetamol, boarding passes, pen nen, tandenstokers, sultana's, neusspray, bioscoopkaartjes, pas poort, doppen van onbekende flessen en tubes, crackers, haar borstels, stickers, fruit en enor me hoeveelheden papier waar de opdruk van was vergeeld of door gelopen, boeken en nog veel meer droeg ik als een pakezel met me mee. Het idee was dat ik ieder mo ment op een vliegtuig zou moe ten kunnen stappen of onver wacht uit logeren zou gaan. Zo als Nora Ephron in haar beroem de I hate mg purse-essay be schrijft, was mijn tas net als de hare een kruising tussen een waardeloos museum en een grab belton waar je alleen met een zaklamp iets in terug kon vin den. Een paar jaar geleden begon de hele wereld plotseling weer met kleine beschaafde schoudertas jes rond te lopen en ontdekte ik dat door de onophoudelijke ont wikkelingen van de smartphone, een groot deel van de inhoud van mijn XL-handbag overbodig was geworden. Scripts en boe ken kon ik opslaan in handige apps en een tekstverwerkings programmaatje op de gsm maak te het meeslepen van de laptop onnodig. Maar ook het kleinere tasje bleek een hoop onzin te kunnen herbergen. En naarmate het lan ger om mijn schouder hing, nam het gewicht van wat ik erin prop te toe. Het leer werd soepeler en al gauw kon de haarborstel tóch mee, de extra oplader, een poe derdoos plus lippenstift, een schaar, snoep, mueslirepen, een pincet, alles vond zijn vertrouw de plekje terug. Herhaaldelijk be sloot ik mijn leven te beteren en orde te scheppen in mijn vrou welijke chaos, maar tevergeefs. Als het tasje fris en licht met alleen mijn iPhone, mijn bank- pasjes en een Labello aan mijn schouder bungelde, voelde ik me eindelijk een complete vrouw, een vrouw zoals de damesbla den en de reclames haar bedoeld hadden, maar precies op dat mo ment had ik een tandenstoker nodig, of snakte ik naar een mue- slireep, een lippenstift of wilde ik per se iets knippen. Uiteinde lijk accepteerde ik dat de da mestas voor mij eerder een cara van was dan een mode-accessoi re; eerder een sleurhut of mobiel huis dan een statussymbool. Overal waar ik was, woonde ik. moet, struin ik het internet af en bezoek elke winkel in Amster dam, maar vind geen nieuw exemplaar dat me kan bekoren. De een is te glimmend, de vol gende te klein, te groot, te duur, of de kleuren staan me niet aan. Vandaag belde mijn moeder en zei dat er in Parijs een be roemde tassenreparateur woont die de ergste gevallen onder han den wil nemen. Mijn gehavende vriend zit in middels in een FedEx-pak, on derweg naar zijn redder. En on dertussen ben ik weer verliefd op een oude boodschappentas met voorvak van de Hema. Leve mijn chaos. Het idee was dat ik ieder moment op een vliegtuig zou moeten kunnen stappen Daar staat hij. Midden tussen de bootvluchtelingen op het Italiaan se eiland Lampedusa. De slungeli ge tiener heeft een plastic tas bij zich met daarin het medische dos sier van zijn broertje Farid. Die lijdt aan een zeldzame bloedziek te. Ahmed Mahmoud vertelt de po litieagenten dat hij naar Europa is gereisd om te werken. Het geld dat hij verdient, wil hij gebruiken om de 7-jarige Farid beter te ma ken. Farid heeft trombocytopenie: een tekort aan bloedplaatjes. Dat kan leiden tot abnormale bloeduit stortingen of bloedingen. De be handeling kost in Egypte omgere kend 5.000 euro. Zo veel geld heeft het gezin Mahmoud niet. De ouders van Farid en Ahmed zijn al blij als ze 300 euro per jaar verdie nen. Dus vestigt Ahmed zijn hoop op Europa. Hij verstopt zich in een veewagen en reist vanuit zijn dorp in de Nijldelta naar de haven stad Alexandrië. Via een men sensmokkelaar komt hij in een gammel bootje richting Italië te recht. De tocht is levensgevaarlijk. Al leen al dit jaar zijn 3.000 mensen die de oversteek maakten verdron ken in de Middellandse Zee. „Er was geen eten aan boord. We kre gen per dag maar één slokje water per persoon", zegt Ahmed in de krant Corriere della Sera. „Ik dacht dat ik het niet zou overleven." Verzwakt arriveert de Egypti sche tiener op Lampedusa. De po litieagente Maria Volpe brengt hem naar het Italiaanse vasteland. „Dit is een nieuw hoofdstuk in een reeks schrijnende verhalen", zegt ze op de televisie. „Deze jon gen is nog maar 13 jaar oud, maar bereid zijn leven te riskeren voor zijn broertje." Het verhaal verspreidt zich als een lopend vuurtje door Italië. Van alle kanten krijgt de familie Mahmoud hulp aangeboden. Na het bestuderen van de bloedtests en documenten over doktersbe zoeken en medicijngebruik, biedt een ziekenhuis in Florence aan Farid te behandelen. Premier Mat- teo Renzi zegt dat Italië de reis van het kind en zijn familie zal be talen. Intussen is Egypte hevig veront waardigd. Volgens de minister van Volksgezondheid Ahmed Emad is er niks mis met het gezondheids systeem in zijn land. „De staat zou de behandeling hebben be taald als het gezin daarom had ge vraagd. Maar dat is niet gebeurd", aldus de minister. Farid hoeft niet meer te vrezen voor zijn leven. Dankzij zijn broer tje Ahmed. „Ik droom ervan om hem te zien spelen", zegt die laat ste. „Ik wil met hem voetballen zonder dat ik bang hoef te zijn dat hij zichzelf bezeert of flauwvalt." 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: V hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! maandag 22 augustus 2016 andtas Nu mijn huidige grabbelbakje voorgoed de prullenmand in De 13-jarige Ahmed Mahmoud maakte met een vluchtelingen- boot een levensgevaarlijke over steek vanuit Egypte naar Italië, alleen om hulp te zoeken voor zijn doodzieke broertje. Gerben van 't Hof Rotterdam/Florence De behandeling kost in Egypte omgerekend 5.000 euro. Dat heeft het gezin niet: de ouders van Farid en Ahmed zijn blij als ze 300 euro per jaar verdienen. Ahmed Mahmoud toen hij net was aangekomen in Italië. 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie de volledige vrijheid wil over hoe hij zijn tegoed gebruikt is er hollandsnieuwe. Want bij ons is 1 MB gewoon gelijk aan 1 minuut bellen of 1 sms! Jij bepaalt zelf waar je het voor gebruikt. Kies voor volledige vrijheid met bijvoorbeeld de iPhone 5s. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 20,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 379,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 240,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €20,- waarvan €10,- abonnement en €10,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €240,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 31 augustus 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11