'Anderen snappen mijn sport niet altijd' Wellnessboot hotel 8 NI OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 Het zijn de Spelen van de verrassende gouden medailles. En die geven jonge talenten net dat ene zetje: het kan dus wél. Maar zorgt olympisch succes ook voor meer sportleden? 49.5 59.- In het topsportcentrum in Heerenveen hebben alle turnmeisjes collega Sanne Wevers vóór de Olympi sche Spelen uitbundig uit gewuifd met een persoon lijke cheerleadersyell, een nieuw kussensloop in Braziliaan se kleuren en een glazen pot met één Engelse uitspraak So proud of you!') per trainingsdag. Maar dat ze Sanne vier weken later met het mooiste stukje edelmetaal terug zouden zien? Dat hadden ze niet durven dromen. „Goud: ge-wel-dig", verzucht turncoach Janneke Wiersma. Het zal alle talenten die dag in dag uit in de Friese hal over elkaar buitelen volgens Wiersma een op pepper geven. „We trainen alle maal in één ruimte, dus de jonge meiden zien Sanne het hele jaar door. In de kleedkamer. Bij het eten. Op de toestellen. En nu is 'hun' Sanne opeens olympisch kampioen en komt ze de hele tijd op tv. Dat vinden ze hier natuur lijk te gek. Ze zien: dus zó ver kun je komen als je hard traint. Dat is een enorme motivatie." En, hoopt de talentcoach, een stimulans voor kinderen elders in het land die nu nog niks met pi rouettes hebben. „Net als met Ep- ke vier jaar geleden, staat het tur nen weer helemaal in de belang stelling. Het zou prachtig zijn als jongeren denken: wow, dat wil ik ook." Uitzondering Maar werkt het zo? Profiteren vere nigingen van het verrassende goud van Sanne Wevers? Van Elis Ligtlee bij het baanwielrennen? Van zwemster Sharon van Rou wendaal in open water? Het wordt volgens hoogleraar sportsociologie en sportbeleid Koen Breedveld vaak geopperd, maar is 'op een uit zondering na' niet zo. „De enorme olympische successen van bijvoor beeld zwemster Inge de Bruijn of wielrenster Leontien van Moorsel hebben niet tot meer leden in hun tak van sport geleid." In de praktijk blijkt het name lijk zo eenvoudig niet om dat 'wow-gevoel' om te zetten in een lidmaatschap. Breedveld: „Stel, een meisje wil openwaterzwem- men. Dan zal ze eerst haar ouders moeten overtuigen, dan een zwemclub vinden die dat aan biedt, die club moet ruimte heb ben, badwater op een tijd die schikt, een trainer die haar aan staat, nu ja, nogal wat stappen." Het veelbesproken 'Epke Zonder land-effect' bestaat dan ook niet. 3 dgn Drenthediner 3 dagen Den Bosch „Er zouden door Epkes olympi sche succes vier jaar geleden voor het eerst veel jongens op turnen zijn gegaan, was het verhaal. En voor sommige clubs zal dat ook best gelden, maar uit het totaalcij fer blijkt het niet." In 2012 zaten er 28.291 jongens op gymnastiek en in 2014, twee jaar na Epkes olympi sche succes, 30.087. Een sprong, lijkt het. Maar in 2008 waren het er ook al 30.464. „Het is dus ge woon een fluctuerend fenomeen." Een enkele keer heeft een top prestatie wél tot een ledenrun ge- Tv-kijkers hebben bij Elis massaal gezien hoe spannend baanwielrennen is leid. Breedveld: „Een mooi voor beeld: Raymond van Barneveld. Toen hij wereldtitels begon bin nen te halen, sloegen Nederlan ders daadwerkelijk in clubverband aan het darten. En, dieper de ge schiedenis in, Anton Geesink. Die zorgde ook voor een aanwas bij ju doclubs toen hij in 1964 in Japan een gouden plak won." Waarom 'Barney' en Geesink wel leden trokken en 'Inky' niet? Breedveld: „Het zit 'm, denk ik, in de grootte van een sport. Zwemmen was na tuurlijk allang bekend, darten en judo niet. Mensen dachten: hé, dat kan dus ook. En darten en judo zijn makkelijker om te gaan doen dan wedstrijdzwemmen. Moet jij maar eens proberen om 's avonds badwater te huren." Dynamisch Coach Steve McEwen, die jonge ta lenten in het baanwielrennen op leidt, weet zeker dat de opzienba rende medaille van zijn protegee Elis Ligtlee wél iets teweeg gaat brengen. „In Nederland is er ge woonlijk heel veel aandacht voor wielrennen op de weg en heel wei nig voor baanwielrennen. Dat is deze maand veranderd. Tv-kijkers hebben bij Elis massaal gezien hoe spannend het is, hoe dyna misch, hoe snel het allemaal gaat." McEwen verwacht veel interes se voor de talentendagen in het na jaar, die toevallig al voor het olym pisch succes georganiseerd waren. En spreekt, nu hij toch aan het woord is, nog even snel een wer vende tekst uit. „Maakt niet uit of je nu aan schaatsen doet, of aan rugby, of aan handbal: ben je snel en explosief, dan is baanwielren nen echt iets voor jou!" www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 /ocPg li- zaterdag 20 augustus 2016 ik wil later ook goud!' Eefje Oomen Rotterdam Ontspannen in de wellness en slapen in een 4* hotel in Brabant, dichtbij Nijmegen! 1 nacht incl.ontbijt in 4* Hampshire-Fitland Mill (8,0) O 1 dag entree tot de Wellnessboot (t.w.v. 31,50) Incl. een flesje wijn op de kamer en gratis wifi Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst! 3* Best Western City de Jonge (8,2) 4* Mövenpick Hotel Den Bosch (8,4) 2 nachten incl. ontbijt lx diner (hoofgerecht) Gratis gebruik van wifi 50 2 nachten incl. ontbijtbuf Incl. welkomstdrankje Gratis gebruik van wifi et —Steve McEwen, talentcoach Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting BAANSPRINTSTER HETTY VAN DE WOUW (18) Woonplaats: Kaatsheuvel Traint in: Sportcentrum Papendal Fan van: Elis Ligtlee 'Woehoe. Zo trots!!! Wat ben je een topper!!!' „Dat heb ik Elis ge- appt. Kreeg geen berichtje terug, maar wat wil je? ledereen stuurt haar berichtjes. Mooi hoor, hoe baanwielrennen door haar op eens populair wordt. Anderen snappen mijn sport niet altijd. In een land als Groot-Brit- tannië is het heel groot, hier klein. Ik ben er bij toeval ingerold. Ik deed eerst aan wielrennen op de weg en ging dan 's winters binnen op de baan in Amsterdam oefenen. Toen ontdekte ik dat ik het kon: in heel korte tijd heel hard gaan. Ik hoop de Spelen van 2020 te halen. Of van 2024. Of ik ook snel ga als ik op mijn gewone fiets boodschappen doe? Nee. Gewoon rustig. Maar sommige mensen gaan zo sloom. Die móet ik wel inhalen." De 18-jarige baansprintster Hetty van de Wouw uit Kaatsheuvel. FOTO KOEN VERHEIJDEN Zwemsters Kaylee (16), Imani (14) en Alysha (12) de Jong Woonplaats: Hoofddorp Trainen bij: ZPCH Hoofddorp Fan van: Sharon van Rouwen daal Kaylee: „Of ik ooit zo goed als Sharon word? Dat is lastig om van jezelf te zeggen, hè? Ik w Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8