Student presteert beter door introweek NIEUWS 7 Veenendaal opent de jacht op de tijgermug Studiereis naar Polen 'eyeopener' voor Haagse leerkrachten Een op de drie Poolse leerlingen van een Haagse basisschool moet naar logopedie. Dat komt onder meer door eetgewoonten. TUINCONTROLES Aankomende studenten die de introductiedagen overslaan, hebben zichzelf daarmee. Ze ha ken eerder af en halen later hun diploma. Dat blijkt uit on derzoek van de Vrije Universi teit (VU) Amsterdam onder stu denten die er de afgelopen vijf jaar begonnen. Van de studenten die deelna men aan de introductie, stopte 22 procent na één jaar met de studie. Onder de studenten die wegbleven, lag dat percentage met 33 procent een stuk hoger. En het diploma komt eerder in zicht als de introductieweek wordt bezocht: 35 procent van de deelnemers haalt dat in drie jaar, tegenover 26 procent van de thuisblijvers. De universiteit vermoedt dat de introductietijd de eerste jaars beter voorbereidt op het studentenleven. Tijdens hun recente studiereis in Polen ontdekten leerkrachten van de Haagse basisscholen Jeroen en De Regenboog iets geks. Poolse kinderen bleken niet alleen in het Nederlands, maar ook in hun ei gen moedertaal vaak problemen te hebben met spraak. Het is dus niet alleen een 'gewone' taalach terstand die hun op Haagse scho len parten speelt. Van dr. Krzystof Gerc, directeur en onderzoeker van een groot pedagogisch cen trum in Polen, hoorden zij dat het aantal kinderen dat problemen heeft met articulatie van hun ei gen taal de laatste jaren toeneemt. De onderzoeker wijst op een aantal fysieke en sociale oorzaken: Poolse kinderen eten tot te late leeftijd pap, waardoor hun mond- motoriek te weinig wordt geoe fend. En doordat steeds meer ge zinnen zich gamecomputers en tabiets kunnen veroorloven, is er minder communicatie tussen ouders en kinderen. Daarnaast zijn er nogal wat kinderen die (lichte) hersenschade hebben op gelopen door de ongezonde le vensstijl van de moeder en veront reinigde lucht, met name in het in dustriegebied rond Krakau. Slecht teken Het verklaart waarom Poolse kin deren op Haagse scholen vaker dan hun andere allochtone klasge nootjes logopedie nodig hebben. En de studiereis was in meer op zichten een eyeopener voor Haag se leerkrachten. Zij begrijpen nu waarom Poolse ouders schrikken zodra leerkrachten beginnen over een doorverwijzing naar een logo pedist. In Polen zijn er minder in stanties die zich met een op groeiend kind bemoeien. En als een instantie zich erin mengt, is dat meestal een slecht teken. „Ouders denken bij een doorver wijzing meteen dat het de eerste stap is naar een speciaal onder wijs. En dat is in Polen taboe", zegt directeur Manuel Veira van De Regenboog. „We hebben ge leerd dat we nu nog beter aan Poolse ouders moeten uitleggen hoe het hier werkt. Dat een door verwijzing niet meteen betekent dat het slecht gaat met het kind." Omdat inmiddels 20 procent van de totale leerlingpopulatie van De Regenboog Pools is, ging de school op werkbezoek bij verschil- Het is wel jammer dat ik geen Pools mag praten in de klas lende scholen in het Oost-Europe- se land. Tijdens hun bezoek ont dekten de leraren ook dat het on derwijs individueel gericht is. Sa menwerken wordt niet gestimu leerd. Dat verklaarde een ander probleem in Haagse klassen: de kinderen kunnen niet goed sa menwerken, omdat ze het niet ge wend zijn. De Nederlandse leraren hebben bovendien geleerd zich niet meer druk te maken over ruwe stoeipar tijen tussen Poolse jongetjes op het speelplein. Het hoort bij de masculiene Poolse cultuur, waar in mannen worden geacht stoer en ruw te zijn. Alle bevindingen zijn gebundeld in een lijvig rapport met aanbeve lingen. Die helpen leraren om be ter met Poolse kinderen en hun ouders te communiceren, wat uit eindelijk moet leiden tot een bete re sfeer op school en betere leer- prestaties. Niet toevallig voelt de 12-jarige Kuba, die sinds drie jaar in Neder land woont, zich op De Regen boog eindelijk op zijn plek. Op zijn vorige school was er weinig begrip voor zijn taalachterstand. „Ze lachten me uit", zegt de Pool over die verdrietige tijd. Ku ba werd onzeker, in zichzelf ge keerd. Zijn moeder Iwona wist zich geen raad. „Hij wilde niet meer naar school." Sterleerling Tot hij werd overgeplaatst naar De Regenboog. „Ze hebben hem hier meteen het gevoel gegeven dat hij er mag zijn." Ze zag haar verlegen zoon in korte tijd veranderen in een vrolijke, gemotiveerde jongen. „Nu is hij onze sterleerling", zegt Veira trots. „Dat merk je vaak bij Poolse kinderen. Ze kijken eerst de kat uit de boom." Kuba volgt elke week 8,5 uur taalles naast het normale curricu lum. Veira: „Veel scholen hebben aparte klassen voor kinderen met een taalachterstand, maar wij zijn ervan overtuigd dat kinderen meer en sneller leren tussen 'ge wone' klasgenootjes. In de klas be gint de socialisatie." De blije Kuba vindt nu alles op school leuk. Alhoewel. „Het is wel jammer dat ik geen Pools mag pra ten in de klas." zaterdag 20 augustus 2016 De jacht op de Aziatische tij germug in Veenendaal is gis terochtend geopend. In de wijk waar eerder drie exempla ren werden aangetroffen, gin gen bestrijders op pad om tui nen te controleren. De tijger mug komt van nature niet voor in Nederland en kan tropi sche ziektes verspreiden, hoe wel die kans in Nederland na genoeg nihil is. De tijgermug komt eigenlijk al tijd via autobanden het land in. „Dit is de eerste keer dat we hem in een tuin aantref fen", aldus Benno Bruggink na mens de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit (NVWA), die de bestrijding coördineert. In een straal van 500 meter om de eerste vind plaats zijn diverse vallen ge zet. Het kan enkele dagen duren voordat bekend is waar de bron zit. De mug legt zijn eitjes in kleine wateropper vlakten zoals regentonnen, reden waarom alle tuinen be keken moeten worden. Met speciale biologische korrels worden die larven bestreden. FOTO'S ANP Studenten die deelnemen aan de introductie, blijken hun stu die vaker te voltooien. Heieen Boex Amsterdam Pap remt spraak Poolse kinderen Julia Broos Den Haag Kuba, Pools-Nederlandse leerling De Poolse Kuba krijgt bijles Ne derlands. FOTO FRANK JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7