Poezelige kunst uit Wolphaartsdijk op weg naar Canada IOLEN 11 Burgemeester van Kapelle fietst als gids door heden en verleden Burgemeester Stapelkamp van Kapelle leidt belangstellenden op de fiets door de Wemeldingse tijd. U Nee, zijn pak en ambtsket ting draagt hij niet tijdens zijn 'bijbaantje' als gids. Maar verder is het toch écht de burgemeester van de gemeente Kapelle die met een groep men sen door Wemeldinge fietst. An ton Stapelkamp neemt daarbij een groep belangstellenden op sleep touw door de straten en de ge schiedenis van het dorp aan de Oosterschelde. Na een korte introductie bij Hof Keizersweel springt hobbygids Stapelkamp op zijn fiets. Al pra tend op en naast zijn tweewieler verhaalt hij als een ervaren gids over vroeger en nu. „Rond het jaar ïooo werden hier een stuk of drie vliedbergen gebouwd. Op één daarvan werd waarschijnlijk een eeuw later een klein kerkje ge bouwd. Dat is waar nu de Maar tenskerk staat. Als je goed kijkt zie je dat hij wat hoger staat." Ook het verdere verloop van het dorp dat steeds verhuist, komt tij dens de fietstocht aan de orde. „Want je hebt dit oude gedeelte bij de kerk, het latere 'centrum' in de dorpsstraat en vanaf ergens in de 19e eeuw het kanaaldorp We meldinge. Leg nu een toerist maar eens uit waar het centrum is." De parttime gids lijkt zich pret tig te voelen in zijn rol. Daarbij ge holpen door zijn ervaring als do cent en zijn interesse voor geschie denis. Aandachtig luistert zijn groep als hij vertelt over ambachts- vrouwe Maria Coomans. „Zij liet onder meer huisjes bouwen voor de armen. Ze was de goedheilig vrouw van Wemeldinge." Maar Coomans zorgde volgens Stapelkamp ook voor een stevig di lemma. „Uit haar nalatenschap werd het onderhoud van de kerk bekostigd. Onder voorwaarde dat er nimmer een orgel in de kerk zou komen. Totdat via één of ande re constructie het toch mogelijk was een orgel te plaatsen, speelde hier dan wel eens de fanfare bij een dienst." Het gezelschap fiet- Leg een toerist maar eens uit waar het centrum van Wemeldinge is sers, onder wie twee nieuwe inwo ners van Wemeldinge, een Bel gische toerist die al ruim dertig jaar naar het dorp komt ('Een toe rist uit de prehistorie') en twee uit Rotterdam speciaal naar We meldinge gefietste nieuwsgierigen volgen de kopman trouw tot in het heden. „En dat is het toerisme. Vanuit niets is het toeristisch Wemeldin ge ontstaan. Het toerisme is de red ding van het dorp. Met het wegval len van de sluizen verdween een hele economie." Sluispersoneel verdween en ook de vele parlevin kers raakten hun broodwinning kwijt. „En in 1963 raakte de 'parel aan de Oosterschelde' ook nog zijn oesterteelt kwijt. In de strenge winter vroor alles kapot." Twee uur lang fietst en vertelt vertelt Stapelkamp dat het een lust is. Daarbij komt zijn Rotter damse hart af en toe boven drij ven. Bijvoorbeeld als hij vertelt over de Dorpsstraat. „Daar zaten in de hoogtijdagen wel meer dan twintig winkeltjes. Dat was toen de Coolsingel van Wemeldinge." Volgende week vrijdag fietst burgemeester Stapelkamp nog één keer als gids door Wemeldin ge. Daarna is het afwachten of hij in 2017 de draad weer oppakt. In schrijven kan via www.mkbwe- meldinge.nl. De een meter vijftig lange streng van gevilte blaadjes is geïnspi reerd op de Oosterschelde. Het poezelige werk maakt deel uit van de serie anemonen. „Ik wandel veel langs de Oosterschelde en de beelden die ik dan zie sla ik op in mijn hoofd." Die beelden worden vervolgens omgezet in een kunstwerk. Niet volgens een vooraf bedacht ont werp, het uiteindelijke werk ont staat gaandeweg. Wol vilten is vooral hard wer ken. „Het begint met het am bacht, want dat is wol vilten, en daarna komt de creativiteit er bij." De vachten van het Zeeuwse melkschaap (waar Hooymeyer heel veel mee werkt) moet eerst helemaal schoon gewassen. Het vuil van maanden buiten lopen moet er uit. Daarna wordt de wol gekaard, de kroezige wolvezels worden uit elkaar getrokken tot rechte vezels en dan begint het vil ten. De wol nat maken met water met groene zeep en wrijven maar. Door wol te vilten krijgen je een stevige, compacte laag wol. De honderden blaadjes van Mur- maid Necklace zijn allemaal stuk voor stuk gevilt en hebben dus al lemaal verschillende vormen. De poezelige blaadjes zijn daarna met de hand aan elkaar gezet tot een dikke streng. Een monnikenwerk je waar veel tijd en geduld in gaat zitten. Dat is Hooymeyer niet vreemd. Veel van haar werken zijn ingewikkeld en bewerkelijk. Ze gebruikt vaak meerdere wol soorten door elkaar en schuwt ook experimenten met andere ve zels als grassen of brandnetel niet. Judy Hooymeyer exposeert niet al leen in Canada. De komende tijd is haar werk ook te zien in de waterto ren Westkapelle (tot en met 29 okto ber) en in 't Kunsthuus in Heinkens- zand van 12 oktober tot en met 5 no vember. zaterdag 20 augustus 2016 'Coolsingel van Wemeldinge' Willem Adriaansens Wemeldinge Burgemeester Stapelkamp (midden) vertelt zijn gezelschap over de —Anton Stapelkamp Maartenskerk in Wemeldinge. foto MARCELLE DAVIDSE De creatie van viltkunstenares Judy Hooymeyer: een een meter vijftig lange streng van gevilte wolblaadjes, foto marcelle davidse Het is een grote eer. Zo ziet vilt kunstenares Judy Hooymeyer haar uitverkiezing om te expose ren tijdens een grote internatio nale textieltentoonstelling 'World of Threads' in Oakville Ca nada. „Ik ben geselecteerd uit 3000 inzendingen." De komen de week gaat haar werk 'Mur- maid necklace' op de post. Melita Lanting Wolphaartsdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78