Zonder lobby geen rugwind R&B Wonen bouwt in zeven dorpen 2 ZEELAND Vuur Voor directeur Jasper Vis is Het Deense Dong Energy gaat de eerste helft van het windpark Borssele aanleggen. Het wordt het goedkoopste windpark op zee ter wereld. Hoe flikken ze dat? Commentaar Gaat de bouw van windpark Borssele, 22 kilometer voor de kust van Vlissingen, Zeeland echt iets opleveren? Het Deense Dong Energy, dat onlangs de order met een scher pe prijs in de wacht sleepte, vermoedt van wel. De bouw biedt werk aan 1.000 mensen, maar na oplevering moeten de windmo lens ook worden onderhouden. Daarvoor zijn jarenlang zo'n 200 mensen nodig, denkt Dong. De provincie en havenbedrijf Zeeland Seaports hebben hoge verwachtingen, maar garanties zijn er niet. De haven van Vlissingen groeit wel als springplank voor de offshore-windindustrie. Vlissingen heeft een paar dingen mee: er zitten relevante bedrijven en de haven ligt geografisch erg gunstig. Je bent in een mum van tijd op de Noordzee. Maar dat zijn lang niet altijd doorslaggevende factoren. Ook voor het Gemini-windpark ten noorden van Ameland is in Zeeland veel werk verricht, terwijl IJmuiden en zeker de Eemshaven toch veel dichterbij liggen. Anderzijds verloor Vlissingen de strijd met Rotterdam om Sif, marktleider in fundatiepalen voor windmolens op zee. Sif bouwt nu op de Tweede Maasvlakte een fabriek. Bedrijven maken keuzes op basis van prijs, ervaring van bedrij ven in havens, strategie en afstand. En niet te onderschatten: goe de contacten en verstandhoudingen spelen een rol. Lobbyen is dus een voorwaarde. Zeeland Seaports zegt op vele manieren de haven aan te prijzen als dé basis voor de bouw en onderhoud van wind- parken op zee. Ze hoopt dat er onderhoudsbedrijven en stiekem ook wel producenten van windmolenfundaties neerstrijken. Maar een brede Zeeuwse campagne lijkt nodig om echt de wind in de rug te krijgen. Overal de mantra bazuinen: Vlissingen windmolen haven! Te beginnen op het Prinsjesfestival in Den Haag. Een brede Zeeuwse campagne is nodig om echt de wind in de rug te krijgen. R&B Wonen gaat de komende tijd in zeven Bevelandse dorpen hui zen slopen om ze te vervangen door nieuwbouw. Het gaat om hui zen in Kwadendamme, Borssele, Heinkenszand, Yerseke, Kruinin- gen, Hansweert en Krabbendijke. De nieuwe woningen die voor de oude huizen in de plek komen, zijn zogenoemde Curaviewonin- gen. Deze huizen worden hele maal afgebouwd in de fabriek in Terneuzen en in één dag op de plaats van bestemming neergezet. Daardoor wordt het bouwproces een stuk korter. Om de omwonenden goed te in formeren wat hen te wachten staat, worden begin september huis aan huis folders verspreid in de directe omgeving van de nieuw bouwprojecten. In Krabbendijke vindt de groot ste operatie plaats. Daar worden 24 woningen vervangen op drie verschillende projecten in het ko mende jaar. In Yerseke worden nog dit jaar zes huizen vervangen en in Hansweert staan halverwege R&B Wonen vervangt verouderde huizen door Curaviewoningen volgend jaar tien nieuw huizen. In Kruiningen worden twaalf huizen vervangen. Ook in Heinkenszand, Borssele en Kwadendamme ko men het komende jaar nieuwe hui zen. In Borssele worden zeven hui zen vervangen, in Heinkenszand negen en in Kwadendamme wor den drie huizen neergezet. Almanak De oude notaris genoot met zijn vrouw van een welverdien de vakantie in een bungalowtje bij Nieuwvliet. Op een mooie avond bezocht zij een open luchtvoorstelling. Hij bleef thuis. Plots ontwaardde hij in de verte een heuse vuurgloed. Het moest ergens op het strand zijn. Hij alarmeerde 112 en volg de angstig de ontwikkelingen. Tot zijn vrouw thuiskwam. En thousiast vertelde ze over een prachtvoorstelling met een enorm kampvuur. Beduusd schonk hij zichzelf nogeens bij. Zeeuwse knop van zijde weven 'De Waslijn' bij Goes Modestad Midzomerfair met workshops Wemeldinge Coolsingel van Wemeldinge Zijn kinderen vroegen zich deze zomer af wat hun vader nu weer ging doen. Want Jasper Vis, in het dagelijks leven directeur van Dong Energy Nederland, tuurde op de zeedijk van Westkapelle met zijn verrekijker naar de zee. „Ik kon de windmolens voor de Belgische kust nét zien. Toen dacht ik: daar staat ons windpark over vier jaar ook. Als kleine jon gen was ik gefascineerd door de Oosterscheldekering. Het wind park voor de Zeeuwse kust is voor mijn gevoel de volgende stap." De afgelopen maanden waren voor Vis buitengewoon spannend. Maar liefst 38 biedingen lagen er om de eerste helft van het wind park voor de monding van de Wes- Als kleine jongen was ik gefascineerd door de Oosterscheldekering terschelde te bouwen. Op 5 juli, klokslag half zes, valt het verlos sende woord: Dong mag het doen. Op het kantoor van Dansk Olie og Naturgas A/S aan de Haagse Ko ninginnegracht knalt de kurk van de fles. Dong gaat het park bouwen en exploiteren voor 7,27 cent per kilo wattuur. Daarmee wordt het het goedkoopste windpark op zee ter wereld. De concurrentie, zoals het gelegenheidstrio Eneco, Shell en Van Oord, blijft beteuterd achter. Minister Henk Kamp (VVD, Eco nomische Zaken) moet een vreug dedansje hebben gemaakt. Hij ging nog uit van een prijs van 12,4 cent per kWh en houdt dus 2,7 miljard euro subsidie op zak. Hoe hebben die Denen dat geflikt? Wie het Vis recht op de man af vraagt, krijgt een algemeen ant woord. „We zitten al 25 jaar in de offshore windenergie. Daardoor hebben we scherp kunnen in schrijven." Kennis is er zeker. Dong is dan ook bepaald geen klei ne jongen. Het bedrijf opereert we reldwijd, al ligt de nadruk op Noordwest-Europa. Het wint olie en gas op zee, maakt stroom met conventionele centrales en levert stroom en gas. Maar het belang rijkste is de bouw van windpar- ken op zee. „Dat begon voor de kust van Denemarken. Heel klein. Met elf turbines op een rijtje." Daarna volgden vele parken voor de Deense, Engelse en Duit se kust. Als het gaat om wind energie op zee is Dong verreweg de grootste en het meest ervaren. „Dong heeft bijna net zoveel windmolens gebouwd als Neder land de komende jaren op zee wil gaan bouwen", zegt Vis trots. Toch nog even over die prijs; hoe kan het zo goedkoop? „De bouw van windparken op zee is een echte industrie geworden. De windparken worden groter, produceren meer stroom en bie den meer schaalvoordelen. Ook zijn turbines groter geworden. Eén moderne windmolen heeft meer vermogen dan al die elf waarmee we begonnen. Dat alles heeft effect op de prijs." Dat geldt ook voor concurren ten. Hoe kan Dong het verschil maken? „Wij hebben verreweg het groot ste aantal mensen (2.000) dat zich helemaal richt op windenergie op zee. Dat is minstens twee keer zoveel als bij onze concur renten. Dat betekent dat er bij ons heel veel kennis zit over alle on derdelen van windparken op zee. We zijn steeds bezig met de vraag hoe het goedkoper kan. De kosten van windenergie zijn nog relatief hoog. Dong heeft jaren geleden al als doel gesteld om in 2020 stroom van windpar ken op zee te leveren voor minder zaterdag 20 augustus 2016 li Melita Lanting Borssele Tip? redactie@pzc.nl GOES Bij Historisch Museum de Bevelanden is maandag 29 augustus een workshop we ven. Met zijde en kleine gla zen kraaltjes weven de deel nemers een Zeeuwse knop. De workshop vindt plaats in de educatieruimte van het museum aan de Singel straat 13 in Goes. De mid dag begint om 13.30 uur en eindigt rond 16.30 uur. De prijs bedraagt 22,50 euro. Aanmelden kan per e-mail: secretariaat@hmdb.nl. GOES Pop-up fashion festival De Waslijn is ook dit jaar weer aanwijzig tijdens Goes Mo destad. Het idee: lever drie tot zeven kledingstukken in. De hoeveelheid die je inle vert, mag je ook van de lijn halen. Alle overgebleven kle ding gaat naar de Kleding- bank Zeeland. De Waslijn is zondag 25 september van 13.00 tot 17.00 uur op het grasveld naast de Stenen Brug. Inschrijven is gewenst en kan via dewaslijn.com. GOES Het Ambachtscentrum in Goes houdt vanmiddag tus sen 13.00 en 16.30 uur een midzomerfair met het the ma 'Buitenleven'. Er zijn kraampjes met moes- en tuinplanten, zaden, vers fruit, tuinboeken, producten van hout en tuingereed schap. De toegang is gratis. Ook de ateliers zijn open. Daar kunnen bezoekers workshops volgen. Burgemeester Anton Stapel kamp van Kapelle fietst als gids door het heden en het verleden van Wemeldinge. De parttime gids lijkt zich prettig te voelen in zijn rol. Daarbij geholpen door zijn ervaring als docent en zijn in teresse voor geschiedenis. Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink —Jasper Vis, directeur De Denen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75