B Trump probeert een nieuw woord: sorry 6 NI OZCAN AKYOL Column Nu de schoolvakanties tegen hun einde lopen, dreigen de gemoederen onder Turkse Nederlanders flink op te lo pen. Het moment nadert dat ze el kaar allemaal weer zullen treffen in hun gesegregeerde scholen, woonwijken en sportclubs. De afgelopen weken hebben we kunnen zien hoe president Recep Tayyip Erdogan aanhangers van de moslimprediker Fethullah Gülen van belangrijke posities af haalde, en soms zelfs zonder dui delijke klacht opsloot, omdat ze zouden hebben bijgedragen aan de mislukte coup. De toon werd gezet. Door deze zorgwekkende ont wikkelingen konden aanhangers van de Gülenbeweging zich over al manifesteren als slachtoffer: er is geen mogelijkheid onbenut gela ten om aan te tonen dat de rege ring wordt geleid door rancuneu ze en bloeddorstige machtswellus- tigen. In Nederland luisteren we gretig naar deze onheilstijding, omdat Erdogan inderdaad een tactloze au tocraat is, paranoïde bovendien, die alle andersdenkenden wil kalt- stellen. Maar als u in de toekomst weer een schrijnend verhaal van een Gülenist leest, moet u beden ken dat deze beweging tot drie jaar geleden nauw samenwerkte met de huidige president, die daar door meer invloed kreeg op men sen met belangrijke functies. In principe hadden beide groe peringen dezelfde islamiserings agenda. Fethullah Gülen voert die al bijna 40 jaar uit via het onder wijs, waardoor zijn achterban hoogopgeleid en machtig is, ter wijl Erdogan voor een minder sub tiele manier kiest: hij wil het hele- parlementaire systeem verande ren. En ontvangt steun van 'de ge wone man'. Er lijkt nu een beeld te ontstaan alsof beide heren een heel andere ideologie hebben, maar dat valt ontzettend mee. De Gülenbewe ging is geen onschuldige padvin dersclub. De wijze waarop zij al tientallen jaren, nog voor Recep Tayyip Erdogan überhaupt in vloed bezat, zich in de Türkse sa menleving profileert, verdient eveneens onze grote aandacht. Hun handelswijze is niet ge stoeld op homogeniteit. Er zijn verscheidene andere minderheids groepen in Türkije die niet met hen geassocieerd willen worden, zoals de alevieten, Koerden en christenen. daarmee ook de beoordeling van een zeer explosieve situatie. Het is daarom te hopen dat onze lokale overheden zich niet laten leiden door een goedkoop sentiment, maar zich boven alle partijen dur ven op te stellen, zoals goede lei ders dat moeten doen. De Gülenbeweging is geen onschuldige padvindersclub Het woord 'sorry' kwam niet voor in het vocabulaire van Donald Trump, maar nu zijn cam pagne voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in grote pro blemen verkeert en een nieuwe campagnemanager aan het roer staat, heeft hij toch voor het eerst verontschuldigingen aangeboden voor zijn controversiële uitlatin gen. „In het vuur van het debat, als je over een veelheid van onder werpen spreekt, kies je soms niet de juiste woorden of zeg je iets verkeerd", las hij voor in een voor bereide speech. „Ik heb dat ge daan, en ik heb daar spijt van, in het bijzonder als het mensen pijn heeft gedaan." Hij voegde toe: „Maar ik kan je één ding belo ven: ik vertel je altijd de waar heid." Welke uitlatingen hij precies betreurt, bleef onduidelijk. Trump kreeg onder meer veel kritiek toen hij vorige maand de islamitische ouders van een in Irak gesneuvelde militair aanviel. Onlangs leek hij te insinueren dat Amerikaanse wapenbezitters Hillary Clinton uit de weg zou den kunnen ruimen. Trump pochte eerder dat hij zelden of nooit spijt betuigt, om dat hij het in zijn ogen nooit mis heeft gehad. De ommezwaai komt op een moment dat Trumps kansen op het president schap klein lijken. Hillary Clin ton is hem in de afgelopen we ken stevig voorbijgestreefd in de peilingen. Steeds meer Republikeinen ge ven toe niet op de kandidaat van hun eigen partij te stemmen. Trump weigerde bovendien zijn agressieve campagnetoon aan te passen om zwevende kiezers die twijfelen over zijn houding over te halen. Deze week schoonde hij wel zijn campagneteam op. Hij haal de onder meer de baas van de rechtse, populistische nieuwssite Breitbart binnen als campagne manager, Steve Bannon. Diens voorganger Paul Manafort trad gisteren af, nadat hij eerder in op spraak was geraakt vanwege zijn werk voor de verjaagde pro-Russi sche president Janoekovitsj van Oekraïne. Of inderdaad een nieuwe Trump is opgestaan, valt te be twijfelen. Al vaker leek hij zich zelf om te vormen tot een meer traditioneel politicus, maar steeds kwam de oude, onbehou wen Trump terug. 7 ton hulp na aanslagen Poetin op de Krim Grote brand op camping Speurhond vindt 1,3 miljoen in auto Vrijspraak voor loodgieters Maar ik kan je één ding beloven: ik vertel je altijd de waarheid- zaterdag 20 augustus 2016 @Özcan Akyol Onheilsti dina De buitenlandse afkeer van Er dogan is zo groot geworden dat ons zicht wordt vertroebeld, en Karlijn van Houwelingen New York BRUSSEL Aan slachtoffers van de terroristische aan slagen in Brussel in maart van dit jaar is tot nu toe voor 674.500 euro aan fi nanciële noodhulp uit betaald. Er werden 215 verzoeken inge diend, waarvan er in middels 84 zijn behan deld. Het maximumbe drag aan noodhulp is onlangs verdubbeld naar 30.000 euro. Bij de aanslagen vielen 32 doden en meer dan 300 gewonden. KIEV De Russische presi dent Vladimir Poetin is op de Krim voor een bijeenkomst van de Russische veilig heidsraad. Hij zegt te hopen op het 'gezond verstand' van Oekraï ne in de diplomatieke crisis. LA ROCHELLE Ongeveer 1.400 kam peerders op een ei land voor de Franse westkust hebben in de nacht van donder dag op vrijdag moe ten vluchten voor een grote brand. Vier men sen raakten lichtge wond, onder wie een meisje van 5 en een brandweerman. Ne gen caravans en drie auto's gingen in vlam men op. De gasten brachten de nacht door op een naburig dorpsplein. AMSTERDAM Twee mannen en een vrouw uit Al banië zijn onlangs aangehouden in Amsterdam voor witwassen en handel in harddrugs. De politie nam onder meer 13 kilo cocaïne en ruim 1,3 miljoen euro in beslag. Het geld werd vorige week vrijdag aan getroffen in een verborgen ruimte in een auto. Een speurhond kwam eraan te pas om het papiergeld te vinden. De 32-jarige bestuurder is aangehouden. De drugs werden gevonden bij een huiszoeking, sa men met een vuurwapen, een boks beugel, twee messen en 40.000 euro aan contant geld. Hier hield de politie een 36-jarige man en een 20-jarige vrouw aan. Op 1 april zaten 2.033 Nederlanders vast in een buiten landse cel. Het aantal daalt: in 2012 waren het er 2.532 en een jaar eerder 2.343. LEEUWARDEN Twee loodgieters zijn gisteren in hoger beroep vrijgesproken van dood door schuld wegens een kool monoxidevergiftiging in 2013 die een vader (86) en zoon (53) het le ven kostte. Dat gebeurde in een va kantiewoning in Zeewolde. De kool monoxide was vrijgekomen uit een kier tussen de rookgasafvoer en de centraleverwarmingsketel, die de installateurs (ook vader en zoon) hadden geplaatst. De recht bank veroordeelde de vader in 2014 en sprak de zoon vrij. Het hof heeft niet kunnen vaststellen dat de toestand waarin de installatie was opgeleverd, leidde tot het vrij komen van de koolmonoxide. Trump heeft het zwaar. FOTO CARLO ALLEGRI/REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6