IOUWEN-DUIVELAND 11 Theo heeft wel gelijk' VISSERIJDAGEN OPGESTAPTE VOORZITTER A Khadaffi werd Theo Ketting genoemd toen hij was binnengehaald om de Bruse Visserijdagen te leiden. En met de gemeente werd hij ook al geen vriendjes. Maar het evenement staat. - kom op! En dat wel niet kost. Plus al die preca- rio. Het is over. Te- woordig on- denk- gewoon niet leuk meer." En dan las Ketting ook nog eens in de krant dat Concert at Sea vijf duizend euro subsidie kreeg. „Dus ik belde de burgemeester en zei: 'Gerard, hoe kun je dat nou doen?' Zij zetten Schouwen-Duiveland op de kaart, zei hij. En wij dan? Sturen wij de mensen soms weg? Goed, er moest nog wat water door de Oosterschelde, want toen moesten we ook ineens een band hebben met Schouwen-Duiveland en dat overal roepen, tot in de Li- belle aan toe. Maar het was gere geld: ook wij kregen subsidie." Het kwaad was echter al ge schied: Ketting was gefrustreerd en liet dat tijdens de officiële bij eenkomst voorafgaand aan de vis serijfeesten, blijken ook. 'Ik heb een band met Schouwen-Duive land', zei hij temidden van alle no tabelen, 'alleen is die regelmatig lek'. „Het is gewoon niet eerlijk. Concert at Sea is een commercieel evenement. Maar wij niet, al vindt de gemeente van wel. Wij vragen geen entree. Wij mogen alleen maar dokken. De gemeente pro beert gewoon geld aan ons te ver dienen. De burgemeester wilde dat ik er als voorzitter op zou toe zien dat tijdens de visserijdagen weinig tot geen alcohol wordt ge bruikt, dat ik daar controleurs voor zou aanstellen en dat ik leef tijdsbandjes zou uitdelen. Het wordt steeds gekker!" Er mag niet veel meer, merkt Ketting. „Stunts doen we ook al ja ren niet meer. We hebben nog eens van die Oost-Duitsers gehad, die met auto's over staaldraad re den. Daar heb- ben ze het baar. De Flügelparty mocht dit jaar al niet doorgaan. Onze jeugd heeft wat boze spandoeken ge schilderd de laatste jaren. Als we zo doorgaan, is er straks niets meer te doen op dit eiland." Ketting komt van Defensie; die laat zich niet snel imponeren. Die stormt gewoon naar het gemeente huis als hij vindt dat de vergun ning te lang op zich laat wachten. „De donderdag erna lag 'ie er. Maar het zijn wel frustraties." Toch is Ketting niet om die re den opgestapt. „Ik ben bijna 66, het is gewoon tijd dat de jongeren het gaan doen. Het evenement moet ook niet oubollig worden. Al hoefje daar geen tradities voor weg te gooien. De sokkenboer die hier al 25 jaar op de braderie staat, heeft sokken die hij alleen op Bru verkoopt. Nergens anders." Maar wie moet het gaan doen? „Dat is de vraag. Het moet iemand zijn met een gladde rug. Iemand die de gemeente kan doen inzien dat ze haar vrijwilligers moet koes teren en dat als je wil dat dit ei land opvalt, je daar iets voor over moet hebben. Mis schien kan mijn opvol ger het systeem ver anderen. Het is mij niet ge lukt." Burgemeester Rabelink is op vakantie, maar wethouder Wout van den Berg is er nog. „Ik ken Theo natuurlijk goed van toen ik nog in de mossels zat. Hij heeft de Bruse Visse rijdagen opgebouwd tot een fantastisch evenement. Dank zij zijn doorzettingsvermo gen, maar ook door zijn kriti sche houding. Zo wist hij sup port en middelen los te krij gen. Theo's kritiek op de ge meente is bekend. Hij heeft gelijk als hij zegt dat er steeds minder mag en dat er steeds meer regels zijn. En dat er daardoor misschien or ganisaties de brui aan geven, hoe jammer we dat ook vin den. Maar dat wij proberen te verdienen aan evenementen is niet waar. Wij kunnen de regels niet veranderen. De hoogte van leges ook niet. Die zijn al heel bescheiden. Deze tijd vraagt om creativi teit bij organisaties." trad, zat er 1500 euro in kas. Toen ik wegging bijna dertig mille. Mijn vrouw zegt altijd: als jij er gens over nadenkt, dan zie je ge lijk hoe het moet. Als ik het niet toevalig al goed zou hebben, was ik iets voor mezelf begonnen." Ook het bestuur van de visserij feesten blijft achter met een aar dig spaarpotje, al is het de vraag of daar nog wat in blijft zitten. In vijftien jaar is er veel veranderd. „We zijn op een punt gekomen dat wet- en regelgeving ons 12.000 Dus ik belde de burgemeester en zei: Gerard, hoe kun je dat nou doen? euro kost. Twaalf-dui-zend euro! En dan klinkt er nog geen noot muziek. Al die regels, je wordt er gewoon helemaal gek van. Die par- keerkaarten, dat snap ik. We heb ben het één keer geprobeerd zon der en dat werd een ramp. Maar al die vragen die ze stellen als je een vergunning aanvraagt voor vuur werk, alle risico's waarmee we reke- houden wat Voorzitters komen, voorzitters gaan. Bij de wisseling van de wacht worden wat boeketjes uitgedeeld, handjes geschud en men gaat weer over tot de orde van de dag. Behalve in Bru. Toen Theo Ket ting daar vorige maand afscheid nam als voorzitter van de visserij feesten, liep het halve dorp uit. Mossels weren opzij geschoven om Ketting een ferme schouder klop te geven, de muziekvereni ging bracht een aubade en tegen het ochtendgloren werd hij letter lijk het café uitgezongen. Hij moest op vakantie om bij te komen van zoveel gebloos. „Toen ik een jaar of zeventien geleden hoorde van de financiële proble men bij de organisatie, en in een dronken bui had beloofd ze op te lossen, ging ik kijken hoe het zat. Ik zag één horeca-ondernemer met een feesttent, waar die goud geld mee binnenhaalde. Toen riep ik ze allemaal bij elkaar: wij wil len een percentage van jullie om zet. Dat weigerden ze. Furieus wa ren ze. Prima, dan huren we zelf wel een tent. Ze waren hier ge woon veel te goed. Zelfde met de braderie, die niets aan de feesten afdroeg. Gelukkig gingen die er wel in mee. Zo heb ik de club fi nancieel gezond gemaakt." Niet alleen die van de visserij feesten. Ketting was ook voorzit ter van het Rode Kruis. „Toen ik daar aan- zaterdag 20 augustus 2016 'Gék word je van die regels!' hipr nii HÓg Miss Visserij 2016: rechts Mirja Olree, achter haar haar voorgan ger Erika Schot en daarachter Theo Ketting, foto dirk-jan gjeltema Wendy Wagenmakers —Theo Ketting Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67