5 Aanval op Jood in Straatsburg hoort in rij aanslagen door 'lone wolfs' Een verwarde man stak gisteren in Straatsburg een Jood in de buik, terwijl hij Allahu Akbar schreeuwde. De messentrekker is de zoveelste lone wolf' die toeslaat. We horen niet alleen meer van eenlingen, ze slaan ook vaker toe 699 599 739 1119 1149 Kras.nl/busreizen of bel 0900-9697,otPS Compleet verzorgd Een feestdag in Frankrijk, 14 juli. Mohamed Bouhlel stapt achter het stuur van zijn vrachtwagen en rijdt moordend over de boulevard in Nice, die is volgepakt met feest vierende Fransen. Kort erna, 23 juli: een Irakees schiet om zich heen in een winkelcentrum in Müchen, waar negen doden val len. Dan, 3 augustus, is er de Soma liër die in het centrum van Lon den op omstanders insteekt. Giste ren volgt de verwarde man in Straatsburg, die een 62-jarige Jood steekt. Het jaar is nog niet voorbij, maar nu is al duidelijk: de eenling beheerst het nieuws. Vanuit Au stralië doet een Nederlander on derzoek naar mannen zoals de da ders die hierboven worden ge noemd. Ramon Spaaij weet alles van lone wolves. Hij constateert: we horen niet alleen meer van ze, de eenlingen die hun daden in re latieve stilte plannen slaan ook va ker toe. „Er is een toename van het aantal incidenten, ook al is het zeker ook zo dat we er meer op ge spitst zijn." Unabomber Hoe dat kan? Ten eerste is het voor een individu gemakkelijker om toe te slaan, buiten het zicht van veiligheidsdiensten. „Aansla gen in groepsverband, zoals 9-11, zijn door succesvolle terreurbes trijding vrijwel onmogelijk gewor den. Waar de Unabomber in de ja ren 90 in de Verenigde Staten tal loze aanslagen kon plegen voordat hij gepakt werd, zie je nu inciden ten waarbij de dader zichzelf om het leven brengt, wordt doodge schoten of gevangen." Er komen daarnaast meer een lingen op het idee toe te slaan, doordat ze actief worden aange moedigd door bijvoorbeeld ter reurorganisaties als Islamitische Staat. Er zijn zelfs handleidingen voor de juiste aanpak. „Dat geeft mensen die al met plannen rond lopen een impuls ook aan doe- het-zelfterrorisme te beginnen." Als laatste doen daders elkaar simpelweg na. Van de 120 lone wol ves die Spaaij bestudeerde, werd ruim 30 procent geïnspireerd door anderen. „We zagen bewijs van imitatie." Toch zijn er grote verschillen tussen de daders. Waar de één werkelijk een verwarde man is, zo als de dader die gisteren in Straats burg toesloeg, is de ander wél een trouwe aanhanger van een ideolo gie. Zo zijn er de lone wolves die toe slaan vanuit extreemrechts ge dachtegoed, een ander moordt on der de vlag van IS. De messentrek ker uit Straatsburg die werd gear- resteerd nadat zijn slachtoffer het vege lijf redde door een café in te strompelen, blijkt ondanks zijn Al lahu Akbar 'gewoon' een verwar de man, die al werd behandeld omdat hij eerder Joden belaagde. Zo gaat het vaker, bijvoorbeeld in München, waar dezelfde kreet zou hebben weerklonken, maar de dader uiteindelijk depressief bleek en een opvallende interesse voor 'school shootings' had. De aanslag in Nice werd op geëist door IS maar de dader hield er geen vroom leven op na. Hij dronk, gokte en zat meerdere ke ren in de gevangenis voor een ge weldsdelict. Betekenis Kortom, zelfs als ze een terrorist van IS lijken, zegt dat niet dat de daders ook daadwerkelijk over tuigd zijn van dat gedachtegoed, zegt Ramon Spaaij. „IS springt er gretig op in door aanslagen van eenlingen op te eisen, maar vaak zien we dat ze helemaal niet zo veel weten van de ideologie. Het kan ook andersom. Een terreuror ganisatie wordt dan gebruikt om betekenis te geven aan de daad van lone wolves." Hamburg Lübeck Schotland All Inclusive Indian Summer Noorwegen Berlijn Potsdam De Cotswolds Zwitserse Alpen Italiaanse Meren Grand Tour Italia Grand Tour Balkan 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a. zaterdag 20 augustus 2016 Dit is het jaar van de eenling Gerben van 't Hof Carla van der Wal Amsterdam Ramon Spaaij, onderzoeker Busreizen Beleef de stad met de geweldige grachten, de pakhuizenwijk Speicherstadt, de Alstadt en het unieke binnenmeer Alster. Inclusief stadsgidsen Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/39494 Maak kennis met Schotlands charmante steden, indrukwekkende meren, historische kastelen en hhhhm de wereldberoemde Schotse whisky. Hotel met gezellige pub Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/39480 Geniet van de 'Indian Summer' in Noorwegen met prachtige vergezichten over het schitterende landschap. Met o.a. de Hardangervidda. Incl. ferryovertochten Nieuw in ons aanbod Zie: Kras.nl/39539 7 dagen v.a. Compleet verzorgde excursiereis naar de historische en hippe metropool Berlijn. Ook een bezoek aan Barokstad Potsdam met park Sanssouci. Incl. stadstour met gids Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/39471 KZCl Reis mee naar de 'streek van Shakespeare' met dorpjes als Stratford- Upon-Avon, groene heuvels, tearooms en Windsor Castle. O.a. naar Oxford Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/39465 Bewonder de prachtige natuur in Zwitserland én Italië. Met bergen, gletsjers en bekende meren als het Lago Maggiore. Met o.a. Saas Fee Klantbeoordeling 7,9 Zie: Kras.nl/39495 5 dagen v.a. 12 dagen v.a. 19 dagen v.a. Rondreis met alle Italiaanse juwelen als de overweldigende rijkdommen in Venetië, Florence, Rome en Napels en de pittoreske dorpjes van de Cinque Terre. 3- of 4-sterrenhotels Zie: Kras.nl/39537 19 dagen v.a. Geweldige Grand Tour langs de vele hoogtepunten die de Balkan rijk is. O.a. naar Polen, Slowakije, Roemenië, Bulgarije en Servië. Uniek programma 3- of 4-sterrenhotels Zie: Kras.nl/39507 Daarom boekt u uw busvakantie bij Kras: Reizen met vertrekgarantie Altijd per Comfort Class touringcar Zeer ervaren chauffeurs Garante opstapplaatsen in heel Nederland Gewoon het beste aanbod busreizen Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5