Woede om arrogantie Amerikanen II Typisch Voor laatste leden TeamNL gaan Spelen eindelijk van start 11 Terwijl veel leden van TeamNL alweer thuis zitten, moeten de Spelen voor enkele individuele sporters nog beginnen. Is dat lastig? land en deze prachtstad, ook wel a Cidade Maravil- hosa, ofwel de geweldige stad, ge noemd, hebben ook hun keerzijde. Geweld, drugs en criminaliteit hangen als een schaduw over het leven van alledag. Dagelijks vallen tientallen doden en gewonden bij schietpartijen of bij een van de ruim 300 straatroven die in Rio worden gepleegd. Na het Chris tusbeeld en de Suikerbroodberg is het gevaar de voornaamste associ atie die de wereld heeft bij de ma gische klank van Rio. Vier Ameri kaanse zwemmers, onder aanvoe ring van twaalfvoudig olympisch medaillewinnaar Ryan Lochte, dachten de bedenkelijke reputatie van Rio te kunnen misbruiken om hun eigen hooligangedrag in een benzinestation te verdoezelen. Na een avondje stappen sloegen ze een deel van het meubilair kort en klein, urineerden tegen de muren en verzonnen een overval om bui ten schot te blijven. 'Ik kreeg een pistool tegen mijn hoofd', loog Lochte, om vervolgens rap naar huis te vluchten. Dat is een regel rechte belediging voor al die men sen in Rio's donkerste wijken, die dagelijks het risico van een ver dwaalde kogel ondergaan of daad werkelijk ooit écht een pi stool tegen de slaap gedrukt kregen. De leugen kwam Deze Stad uit, twee van de vier wer en naar den uit een inwnnorc vliegtuig ge plukt voordat hebben het ook zij het al moeilijk j—ks. genoeg woede in Rio is groot over de misschien wel typische Ameri kaanse arrogantie: denken weg te komen vanwege status en titels en een aflaat van wat kleingeld aan dollars voor de schade. Terecht en begrijpelijk, die woede. Deze stad en haar inwoners hebben het al moeilijk genoeg zónder opge klopte of verzonnen verhalen. Bart Brentjens mag een ervarings deskundige worden genoemd als het gaat om pieken in de laatste da gen voor de sluitingsceremonie. In 1996 veroverde hij olympisch goud in de slotweek van de Spelen. Vol gens Brentjens doet het er niet toe wanneer je in actie moet komen. „Sporters zijn maar met één ding bezig en dat is presteren op het moment dat het moet. Of dat nu op de eerste dag van de Olympische Spelen is of op de laatste dag. Een voordeel van later starten is mis schien dat je geïnspireerd raakt door goede prestaties van andere Nederlandse sporters. Dat stimu leert." Saamhorigheidsgevoel Anderzijds ziet Brentjens in Rio ook de nadelige gevolgen van tegen het einde van het olympisch toer nooi in actie komen. Hij doelt op het besluit van NOC*NSF om de niet-medaillewinnaars huis waarts te sturen. „Het is toch heel jammer dat tientallen Neder landse sporters afgelopen dinsdag al naar huis moesten", vindt Bren tjens. „Voor het saamhorigheids gevoel van TeamNL is dat niet goed. En ja, ook is het zonde voor de sporters die dit weekeinde voor de wedstrijd van hun leven op gaan. Zij missen toch wat extra support." mountainbiken op de voorlaatste dag van de Olympische Spelen ge pland. Vier jaar geleden mocht hij op de allerlaatste dag aan zijn cross beginnen, zoals nu ook in Rio het geval is. De 32-jarige Brabander maalt er niet om. „Nee, persoonlijk maakt het mij niets uit. Al is het wel een beetje jammer dat ik nooit naar an dere wedstrijden kan gaan kijken. Als ik klaar ben, is alles klaar", zegt Van Houts, die mikt op een top- achtnotering. weekeinde starten de mountainbi- kers Anne Terpstra en Rudi van Houts, triatleet Rachel Klamer en taekwondoka Reshmie Oogink met hun olympische missie. Is het moeilijk om zo lang te wachten en de focus te houden? „Nee", zegt Reshmie Oogink. „Het maakt mij totaal niet uit dat ik pas zaterdag in actie kom." De taekwondoka uit Apeldoorn komt uit in de gewichtsklasse tot 67 ki logram. Na een trainingskamp op Havana, samen met de Cubaanse ploeg, reisde ze op 8 augustus door naar Rio. Twaalf dagen trainen en accli matiseren later is ze er nu helemaal klaar voor. „Ik heb me goed kun nen focussen en heb echt zin om te gaan knallen", liet Oogink gisteren weten. Ook Rudi van Houts wordt er niet warm of koud van dat hij op de slotdag van de Olympische Spelen moet presteren. De mountainbiker is het gewend om in het laatste weekeinde te racen. Tijdens zijn debuut in Peking in 2008 stond het NATASJA WEBER Nog twee dagen topsport en dan is Rio20i6 voltooid verleden tijd. Voor meer dan vijftig sporters van TeamNL is dat al eventjes het geval. Zij keerden woensdagochtend te rug op Nederlandse bodem. Terwijl in ons land al voorzichtig de balans van de Olympische Spe len wordt opgemaakt, moet het voor enkele oranje topsporters echter nog allemaal beginnen. Dit Ik heb me goed kunnen focussen en heb echt zin om te gaan knallen zaterdag 20 augustus 2016 Joost de Jong is woonachtig in Rio de Janeiro en correspon dent van deze krant. In Denekamp, waar de ouders van Rachel Klamer poseren bij een spandoek van hun dochter, zijn ze er klaar voor. fotoemielmuijderman Rio is boos. Écht boos. Dit yr @holandes26 Even geduld aub... Rudi van Houts moet wachten tot de slotdag, fotoanp @WeberNatasja Rio de Janeiro - Reshmie Oogink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58