Ajax wil Cillessen in Rusland nog onder lat 10 SJOERD MOSSOU Droom Siem de Jong om met broer Luuk in Siem de Jong naar PSV, dat betekent een terugkeer in de eredivisie en de Champions League én een hereniging met broer Luuk. Column Toen Siem de Jong bij Ajax vertrok, droeg hij zo'n zwart supportersjack met capuchon, met heel groot 'F-Side' erop. Hij zwaaide naar de mensen. Er knalde vuurwerk en confetti. Van Siem de Jong en zijn broertje Luuk bestaat een mooie oude kin derfoto, waarop ze allebei in hun Amsterdamse kloffie in de lens kij ken, vrolijk en verlegen tegelijk. Luuk draagt het Ajax-logo fier op zijn buik, Siem het shirt met de ro de baan. „Is er dan niets meer heilig?", verzuchtte een Ajax-fan gisteren in mijn whatsapp, toen wel zo'n beetje duidelijk werd dat Siem de Jong bij PSV ging tekenen. De don kerste krochten van het internet heb ik daarna maar even wijselijk gelaten voor wat het is. Maar is er dan niets meer 'heilig' in ons voetbal? Nou nee, niet als het om voetballers en het feno meen 'clubliefde' gaat. Dat is wei nig nieuws natuurlijk, maar juist Siem de Jong is nou zo'n schitte rend voorbeeld. Ga maar na: verstandige, be schaafde jongen. Altijd hart voor de zaak. Verzuipt in Newcastle. Veel te vaak geblesseerd. Snakt naar een nieuwe start in de veilige omgeving van de eredivisie. Belt eerst netjes naar Ajax, maar die willen hem niet. PSV wil wél. Lastige keuze, maar ook weer niet. Poen scheppen in de Engelse tweede divisie, verhuurd worden aan pakweg Huddersfield Town of Levante, of toch maar naar een sta biele Nederlandse topclub en sa menspelen met je broertje? Ik heb niet perse de behoefte hier de keuze van Siem de Jong te rechtvaardigen, het gaat me om iets anders. Hou nou eindelijk eens op, volwassen mensen, om voetballers te vereren als een soort verlengstuk van uzelf. Als de helden of'iconen' van de club die u liefheeft of gekker nog: van uw eigen identiteit. Doe het achteraf desnoods, wanneer Dirk Kuyt, Jan Vreman of Kenny van der Weg zijn gestopt met voetbal len. Geen seconde eerder. Loyaliteit is een kwetsbaar be grip, en je kunt het die voetballers vaak zelf niet eens kwalijk nemen. Zij zijn ook maar gewoon onder deel van dit circus, met zijn eigen wetten, zijn eigen emoties, zijn ei gen momentopnames. Wijzelf maken die voetballers veel te groot en veel te belangrijk. Als je als voetbalsupporter toch wéét dat je liefde eenzijdig en fra giel is, waarom zou je je er dan aan overgeven? Waarom laat je je meeslepen door een passant die het embleem aflebbert? Hoe John Guidetti ooit werd uit geluid in de Kuip, als een mythi sche grootheid, na nota bene één jaar in het Feyenoord-shirt. Ach terafis het pijnlijk gênant natuur lijk, maar in hoeverre vroeg die jongen daar eigenlijk zelf om? En had Siem de Jong dat F-Side-jasje zelf op internet besteld of kreeg hij het misschien subtiel doch dwingend in zijn armen gedrukt? Hou vooral niet te veel van voet ballers, wil ik maar zeggen. Hou van je club, van het shirt des noods, van het embleem, van het stadion, van de vrienden om je heen. Verwar voetballers niet met helden. Hou vooral niet te veel van voetballers hou van je club ls Siem de Jong (27) dit weekeinde door de medi sche keuring komt bij PSV, k begint de mid denvelder van Newcastle United aan een nieuw prikkelend hoofd stuk in zijn loopbaan. De midden velder die vier keer kampioen werd met Ajax gaat nu op titel- jacht met PSV. De grap is snel gemaakt: sinds 2010 heeft er altijd een 'De Jong' de schaal omhoog gehouden in de eredivisie. Nu ze in één team gaan spelen, verkleinen de broers dus de kans. „Haha, ja, maar ik ben toch blij dat we het nu sa men bij PSV mogen proberen", zegt De Jong. „Het is van de jeugd van De Graafschap gele den. Daarna is het alleen nog een paar keer bij Jong Oranje gebeurd en één helftje in het Nederlands elftal in een oefenwedstrijd tegen Bayern München. Dat was in de voorbereiding op het EK 2012." Ze hebben het 'wel altijd als droom gehouden', zegt hij. „En we hebben ook het idee dat we goed bij elkaar passen als types. Bij Ajax had ik eerder een klik met Marko Pantelic, net als Luuk een balvast aanspeelpunt in de spits. Ik ben ook benieuwd: heb je als broers aan één blik genoeg om elkaar in het veld te begrij pen?" Bij de regerend kampioen wordt hij één van zes middenvel ders voor drie basisplaatsen. De concurrentiestrijd wordt met zijn komst tot het maximum op gevoerd, al is de verwachting dat Adam Maher PSV nog verlaat. Dan zijn er vijf basisspelers voor drie posities. Net als vorig sei zoen. Andrés Guardado brengt de ervaring van 130 interlands voor Mexico mee. Jorrit Hendrix en Bart Ramselaar werden deze week opgenomen in de selectie van Oranje en openlijk geprezen door bondscoach Danny Blind. Davy Pröpper was de revelatie van het vorige eredivisieseizoen en heeft net tot medio 2020 bijge tekend. Technisch manager Mar cel Brands noemde de ruime keu ze op het middenveld gisteren bij de contractondertekening van Pröpper mede de reden voor het recente succes in eigen land en in Europa. „Klopt ja. Maar ik zie mijn toe komst niet als spits. Dat was des tijds onder hem soms prima als noodoplossing om het team te helpen. Maar van nature ben ik een middenvelder en PSV zocht nog naar het type middenvelder dat ik ben. Iemand met scorend vermogen en met diepgang, ook zonder bal." „Mijn fitheid is natuurlijk aan de orde gekomen. Zeker de afgelo pen twee jaar heb ik gewoon te weinig gespeeld. Maar vorig jaar bijvoorbeeld kon ik een tijd niks doen door een oogblessure, dat was geen fysiek probleem. Uitein delijk heb ik nog twintig keer meegedaan in de Premier Lea gue, maar daar zaten te weinig ba sisplaatsen bij. Ik ben nu net her steld van een lichte hamstring- De financiële kant van de transfer van Jasper Cillessen naar FC Barce lona gaat geen problemen opleve ren. Ajax en de Catalaanse groot macht gaan het over de transfers om van rond de 12 miljoen euro wel eens worden. De belangrijkste voorwaarde voor Ajax is nu dat Cillessen (27), die buiten de selec tie is gelaten voor de thuiswed strijd van vanavond tegen Willem II, woensdag nog gewoon voor Ajax kan spelen. Met die eis moet FC Barcelona nog akkoord gaan. Ajax speelt dan tegen FK Rostov in Rusland een wedstrijd die het sentiment voor het gehele seizoen bepaalt. Wel of geen Champions League scheelt niet alleen miljoenen, maar ook vooral vertrouwen en steun bij de achterban. Ook voor trainer Peter Bosz. Bovendien is een eventuele, in alle haast aangetrokken veevanger van Cillessen, woensdag niet speelgerechtigd tegen Rostov. De regels van de UEFA schrijven voor dat een speler al voor de heenwed strijd moet zijn ingeschreven. Die- derik Boer staat bekend als een lo yale tweede doelman, maar een basisplaats voor hem in één van de belangrijkste wedstrijden van het jaar wordt niet ideaal geacht. Dat geldt ook voor derde keeper André Onana (20) uit Kameroen. Schuldig Bosz is al enkele dagen op de hoog te van Barcelona's plan om Cilles sen toe te voegen aan de selectie. De keeper zelf was ook voor de thuiswedstrijd tegen Rostov (1-1), toen hij schuldig was aan de enige tegentreffer, op de hoogte van de Catalaanse interesse. „Het is een vervelende situatie zo vlak voor de wedstrijd tegen Rostov", zegt Bosz. „Maar ik hoop dat hij blijft en woensdag tegen Rostov mee helpt de groepsfase van de Cham pions League te bereiken." En over de opvolging van Cilles sen: „Natuurlijk denken wij daar over na. Eerst gaan we met elkaar praten en daarna nemen wij een beslissing. Een keeper die de Ne derlandse eredivisie kent, is abso luut een voordeel. Maar we moe ten natuurlijk ook kijken wat er nog beschikbaar is. Het is nu hal verwege augustus, maar de maand is zo om. Zolang de UEFA en de FIFA de termijn van de transferwindow niet veranderen, kan er helaas tijdens de competi tie van alles gebeuren." zaterdag 20 augustus 2016 @sjoerdmossou Clubliefde 'Nu eens samen bij PSV voor landstitel gaan' Maarten Wijffels Eindhoven Frank de Boer zette je ook wel in de spits. Speelde je fitheid een rol voor PSV in de afweging om je te ha len? Dat Ajax keeper Jasper Cilles sen kwijtraakt aan FC Barcelona is wel duidelijk. Hij ontbreekt vanavond tegen Willem II, maar de Amsterdammers willen dat de keeper woensdag tijdens de cruciale wedstrijd tegen FK Ros tov van de partij is. Daniël Dwarwaard Amsterdam A Jasper Cillessen: niet in actie tegen Willem II. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57