Voor sommigen beginnen de Spelen nu pas 9 Jeroen Dubbeldam had met een olympische medaille afscheid willen nemen van zijn toppaard Zenith, maar hij bleek een fractie te langzaam. Voor de tv-camera's had hij zich nog vrij goed gehouden, maar een paar minuten la ter brak Jeroen Dub beldam volledig. De tranen bleven uit zijn ogen vloeien. „Sorry." De olympisch kampioen van 2000 had met Zenith de barrage op een haar na gemist. Hij was twee honderdste van een seconde te langzaam. Dat was zuur, maar het deed nog eens extra pijn voor Dubbeldam, omdat het zijn laat ste rondje met Zenith was ge weest. De ruin wordt volgende maand geveild. „Hij heeft me nooit in de steek gelaten", snikte de ruiter. „Ook nu niet." Dubbeldam had na de wereldti tel en Europese titel op de valreep ook nog de derde én mooiste hoofdprijs willen pakken. Zenith had in de aanloop naar Rio verre van overtuigd, maar op het mo ment dat het paard er moest staan, in de olympische arena, stond het er. Waar de andere twee Nederlanders in de finale - Harrie Smolders met Emerald en Maikel van der Vleuten met Verdi - door een springfout in de eerste ronde afvielen voor de medailles, bleef Dubbeldam door een foutloze om gang als enige Oranjeruiter in de race. „Hij springt top", oordeelde Dubbeldam na zijn eerste rondje tevreden. „Het voelt de hele week al goed aan." Hij wees op de zwa re concurrentie, liefst dertien com binaties maakten in de eerste rit geen fout. Het was Dubbeldam aan te zien dat hij klaar was om de strijd aan te gaan. Dat deed hij ook. De supercom binatie kwam de tweede ronde vrij makkelijk zonder kleerscheu ren door. Zenith was op zijn best. Een blik op het scorebord verdui delijkte dat er toch iets was misge gaan, twee honderdste boven de toegestane tijd. Goed voor één strafpuntje, maar die minieme sanctie betekende dat Dubbeldam niet meer om de medailles kon strijden. Hij werd zevende. Zes combinaties gingen door naar de barrage, waar Dubbeldam ook zo graag aan had meegedaan en waar hij en Zenith zich vaak ijzersterk toonden. „Alles klopte vandaag. Echt alles", vertelde de ruiter. Waar had hij tijd verloren, Dub beldam wist het niet. „Ja, ik heb het natuurlijk wel ergens laten lig gen, anders was ik wel op tijd ge weest." Hij had het even rustig aan gedaan toen Zenith tussen de derde en vierde hindernis even niet goed aanvoelde. Mogelijk was dat het geweest. „Dit is abnor maal", oordeelde Dubbeldam over de fractie, twee honderdste, dat hij te laat was. „Ik heb hier geen woorden voor." Internet Het afscheid van Zenith is nu aan staande, over minder dan een maand wordt hij op internet ver kocht. „Het is jammer dat het de laatste keer was", zei Dubbeldam in tranen. „Hij is nog zo fit." Dubbeldam, internationaal ge zien een van de beste ruiters aller tijden, weet niet of nog op het hoogste niveau zal terugkeren. De eigenaar van de stal in Weerselo, die de draagt naam van zijn eerste toppaard, De Sjiem, is afhankelijk van of hij weer een talentvol dier tot zijn beschikking krijgt, waar mee het klikt. „Ik weet het nu alle maal niet", zei Dubbeldam zacht. „We zien het wel." De 58-jarige Brit Nick Skelton won het goud na een zenuwen- spel in de jump-off. Zijn paard Big Star werd in Nederland geboren. Voor meer dan 50 sporters van TeamNL zit de Olympische Spe len er al op. Zij keerden woensda gochtend terug op Nederlandse bodem. Voor de overige sporters rest nog twee dagen topsport en dan is Rio 2016 voltooid verleden tijd. Terwijl in ons land al voor zichtig de balans wordt opge maakt, moet het voor enkele Oran je-topsporters nog allemaal begin nen. Dit weekeinde starten de mountainbikers Anne Terpstra en Rudi van Houts, triatleet Rachel Klamer en taekwondoka Reshmie Oogink aan hun olympische mis sie. Is het moeilijk om zo lang te wachten en de focus te houden? „Nee", zegt Reshmie Oogink. „Het maakt mij totaal niet uit dat ik pas zaterdag (vandaag, red.) in actie kom." De taekwondoka uit Apeldoorn komt uit in de ge wichtsklasse tot 67 kilogram. Na een trainingskamp op Havana sa men met de Cubaanse ploeg reis de ze op 8 augustus door naar Rio. Twaalf dagen trainen en acclimati seren later is ze er nu helemaal klaar voor. „Ik heb me goed kun nen focussen en heb echt zin om te gaan knallen", liet Oogink tele fonisch weten. Ook Rudi van Houts wordt er niet warm of koud van dat hij op de slotdag van de Olympische Spe len moet presteren. De mountain- biker is het gewend om in het laat ste weekeinde te racen. Tijdens Ik heb me goed kunnen focussen en heb echt zin om te gaan knallen zijn debuut in Peking in 2008 stond het mountainbiken op de voorlaatste dag van de Spelen ge pland. Vier jaar geleden mocht hij op de allerlaatste dag aan zijn cross beginnen, evenals nu in Rio het geval is. De 32-jarige Braban der maalt er niet om. „Nee, per soonlijk maakt het mij niets uit. Al is het wel een beetje jammer dat ik nooit naar andere wedstrij den kan gaan kijken. Als ik klaar ben, is alles klaar", zegt Van Houts, die morgen mikt op een notering bij de beste acht. Bart Brentjens mag een erva ringsdeskundige worden ge noemd als het gaat om pieken in de laatste dagen voor de sluitings ceremonie. In 1996 veroverde hij olympisch goud in de slotweek. Volgens Brentjens doet het er niet toe wanneer je in actie moet ko men. „Sporters zijn maar met één ding bezig en dat is presteren op het moment dat het moet. Een voordeel van later starten is mis schien dat je geïnspireerd raakt door goede prestaties van andere Nederlandse sporters. Dat stimu leert." Anderzijds ziet Brentjens in Rio ook de nadelige gevolgen van te gen het einde van het olympisch toernooi in actie komen. „Het is toch heel jammer dat tientallen Nederlandse sporters afgelopen dinsdag al naar huis moesten. Voor het saamhorigheidsgevoel van TeamNL is dat niet goed." zaterdag 20 augustus 2016 Hans Klippus Rio de Janeiro Jeroen Dubbeldam voor de laatste keer in actie met zijn 12-jarige ruin Zenith, fotoanp T ranen na tragisch slot Terwijl veel leden van TeamNL alweer thuis zitten, moeten de Olympische Spelen voor enkele inidividuele sporters nog begin nen. Is dat lastig? Natasja Weber Rio de Janeiro —Taekwondoka Reshmie Oogink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56