Jeroen Dubbeldam huilt om dramatisch einde Jelle van Gorkom verrast vriend, vijand en zichzelf in olympische BMX-f inale 7 Fietscrosser Jelle van Gorkom (25) kende diepe dalen. Vier jaar geleden lag hij na een lelijke val dagenlang in coma. Maar in Rio rijdt de Achterhoeker de race van zijn leven. Overmoedige Smulders crasht in finale en mist het erepodium NATASJA WEBER Na zijn zilveren race rijdt Jelle van Gorkom recht in de armen van bondscoach Bas de Bever. „Yes, yes, yes. Ik heb 'm. Dit was echt de rit van mijn leven", schreeuwt de 25-jarige BMX'er uit Lichtenvoorde. De Bever kan geen woord uitbren gen. De stoere Brabantse BMX-pio- nier heeft een grote witte hand doek nodig om zijn tranen te dep pen. „Ik sta niet vaak met mijn bek vol tanden.zegt De Bever als hij weer een beetje op adem is geko men. „Hij wint gewoon zilver. Olympisch zilver! Niet normaal Ik weet gewoon niet wat ik moet zeg gen." Van Gorkom - de eerste Neder landse man die een olympische BMX-medaille wint - is zelf vele malen spraakzamer na zijn histori sche prestatie. Nadat hij innig is ge knuffeld door ploeggenoten Twan van Gendt (die de finale net miste) en Laura Smulders (gevallen in da mesfinale, zie kader) is hij opmer kelijk nuchter. „Ik voelde me de hele dag al goed. Ik probeerde de juiste lijntjes te zoeken en dat lukte aardig. Ik lag derde en wist dat ik al zeker was van een medaille. Toen ging ik in die laatste, krappe bocht die Colombiaan nog voorbij. Zilver was echt het hoogst haalbare." 'ZWAAR BALEN' De Amerikaan Connor Fields was een klasse apart en kroonde zich tot olympisch kampioen. Car los Ramirez uit Colombia ver overde brons. Coma Met de zilveren medaille om zijn nek, passeerden de afgelopen jaren de revue. Want wat heeft de BMX'er uit de Achterhoek moei lijke jaren gekend. In de aanloop naar de Olympische Spelen van 2012 ging het helemaal mis. Vier maanden voor 'Londen' smakte hij tijdens een wedstrijd in Amerika met vijftig kilometer per uur tegen de grond. Van Gorkom werd drie dagen in een kunstmatige coma ge houden. Met een slang in zijn keel die hem van zuurstof voorzag, werd hij wakker in het ziekenhuis. Op een briefje schreef hij aan bonds coach De Bever: 'Voor de Olympi sche Spelen ben ik terug.' Wonderbaarlijk snel herstelde de BMX-topper van een hersenschud ding, een gekneusde long en twee gebroken ribben. En ja, hij stond er in Londen. Dat was al een wereld prestatie. Door zijn gebrekkige voorbereiding strandde Van Gor kom in de olympische kwartfinale. De Bever: „Het heeft hem anderhalf jaar gekost om terug te komen op topniveau." Maar in het afgelopen olympische seizoen ging het opnieuw gruwe lijk mis, wederom in Amerika. Na een training voor de wereldbeker wedstrijd in Rock Hill belandde hij in september 2015 in het ziekenhuis met een scheurtje in zijn milt, twee gebroken sleutelbenen en een ge broken rib. Alsof Van Gorkom nog niet pech genoeg kende in zijn car rière brak hij dit voorjaar - vier we ken voor het WK in Colombia - weer zijn sleutelbeen. „Ik heb vervolgens keihard terug- geknokt, maar in geen enkele wed strijd kreeg ik dit seizoen de beves tiging dat ik op de goede weg was. Zelfs hier in Rio niet, in de tijdrit woensdag. Maar ik heb ervaring ge noeg om de knop te kunnen om zetten. En ik heb niet voor niets ne gen jaar lang zo hard getraind. Ein delijk viel alles vandaag op zijn plek." Voor de tv-camera's had hij zich nog vrij goed gehouden, maar een paar minuten later brak Jeroen Dubbeldam volledig. De tranen bleven vloeien. „Sorry." De olym pisch kampioen van 2000 had met Zenith de barrage op een haar na gemist. Hij was tweehonderdste van een seconde te langzaam. Dat was zuur, maar het deed nog eens extra pijn voor Dubbeldam, omdat het zijn laatste rondje met Zenith was geweest. De ruin wordt vol gende maand geveild. „Hij heeft me nooit in de steek gelaten", snikte de ruiter. „Ook nu niet." Dubbeldam had na de wereld- en Europese titel op de valreep ook nog de derde, én mooiste hoofd prijs willen pakken. Het lukte in Rio de Janeiro dus niet, nét niet. Waar had hij tijd ver loren, Dubbeldam wist het niet. „Ja, ik heb het natuurlijk wel ergens la ten liggen, anders was ik wel op tijd geweest." Hij had het even rustig aan gedaan toen Zenith tussen de derde en vierde hindernis even niet goed aanvoelde. Mogelijk was dat het geweest. „Dit is abnormaal", oordeelde Dubbeldam over de frac tie, tweehonderdste, dat hij te laat was. „Alles klopte. Ik heb hier geen woorden voor." Het afscheid van Zenith is nu aanstaande, over minder dan een maand wordt hij op internet ver kocht. „Het is jammer dat het de laatste keer was", zei de eigenaar van een stal in Weerselo, nog altijd in tranen. „Hij is nog zo fit." De 58-jarige Brit Nick Skelton won met Big Star het goud. zaterdag 20 augustus 2016 GO TOT EN MET 21 AUGUSTUS AD.NL/RIO-2016 LIVEBLOG AD.NL FACEBOOK.NL/SPORTWERELD Zo mooi kan zilver zijn @WeberNatasja Rio de Janeiro Natasja Weber Rio de janeiro Laura Smulders redde het gisteren niet in de olympische finale op Centro Olimpico BMX. In de buitenwijk van Rio de Janeiro kwam de 22-jarige Gelderse in de laatste bocht on gelukkig ten val. De bronzen medaillewin naar van de vorige Olympische Spelen trok na afloop het boe tekleed aan. „In de laatste bocht stuurde ik iets te over moedig in. Zwaar balen. Ik wist meteen dat het over was", aldus Smulders, die op dat moment op een vierde positie lag. „Ik had een supergoeie start en ging goed mee met Mariana Pajón en Alise Post. Toen ik de nummer drie van het veld, Stefany Hernan dez, wilde inhalen ging het mis." De Colombiaanse top favoriete Pajón prolon geerde haar olympi sche titel. Zilver en brons gingen naar res pectievelijk Post (VS) en Hernandez, eve neens uit Colombia. Smulders kende nog wel een ijzersterke start van de dag. In de halve finales was ze over drie runs twee maal de beste in haar heat en eenmaal ein digde ze als tweede. Landgenote Merle van Benthem (23) sneu velde in de halve finale. Laura Smulders valt: haar fi nale is voor bij. FOTO ANP Hij had met een medaille af scheid willen nemen van zijn toppaard Zenith. Het was Je roen Dubbeldam (43) niet ge gund. Hans Klippus Rio de Janeiro Alles klopte gisteren voor Je roen Dubbeldam, tot hij na zijn tweede rit op het scorebord keek. fotoanp Jelle van Gorkom geniet direct na de race van zijn leven: „Dit zilver was echt het hoogst haal bare." FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54