Dafne twijfelt even, maar gaat dan los Handbalsters en volleybalsters Oranje behoren in korte 4 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 De volleybalsters en de handbalsters spelen vandaag voor brons. Beide teams hebben zich in korte tijd naar de wereldtop gewerkt. Hoe komt dat? En hoe ziet hun toekomst eruit? From Rio with love WESSEL PENNING RIK SPEKENBRINK Of je er nou de pest over in hebt of niet, als je een medaille wint móet je naar het Holland Heineken House voor de huldiging. In Sotsji zag ik hoe Sven Kramer daarmee om ging. Er kon geen lachje vanaf. Vier jaar lang ge brand op revanche op de 10 kilometer, weer mis lukt, moet ik hier dan gemaakt blij gaan staan doen? Half Nederland viel over hem heen, vond zijn houding respectloos tegenover winnaar Jorrit Bergsma. Ik begreep Sven wel. In het Heineken House wordt moeilijk kijken niet zo gewaardeerd. Elke medaille telt, proost! Dafne leek een paar tellen ongemakkelijk, maar in de armen van Humberto Tan brak ze. Op de klan ken van haar vriend Nicky (deejay) ging het dak eraf. Ik had het niet zien aankomen. Gisteravond namen ook de hockeyers er een pils. Niet dat ze wat te vieren hadden, maar ik begrijp best dat het na alle opofferingen fijn is om even te ontladen met familie en vrienden. De bus stond klaar om 23 uur, het werd misschien een half uurtje la ter, maar voor zover bekend deed niemand er een Yuri'tje. Veel collega's mijden het huis. Te veel brallende bobo's en dronken landgenoten, vin den ze. Klopt, maar het bier glas kan ook halfvol zijn. Het is een prachtige plek en het is er goed georganiseerd. Locals komen he lemaal opgedirkt voor een avondje uit, fans uit de hele wereld weten de 'beachclub' in Lebion te vin den. Goede pr voor Holland én Heineken. Kom op Rudi! Het zijn de laatste dagen van de Spelen en dat is aan alles te zien. De schappen in de supermarkt zijn leeg. In de bussen is het stil. Enthousiaste vrijwilligers die in de eerste week door hun semafoon iedereen welkom heetten, zwijgen in alle talen. Overal liggen mensen te pitten, zelfs plat op de stoep als de bus er nog niet is. Tegenover me heeft een Aziatische collega net zijn laptop aan de kant geschoven en zijn hoofd op de tafel gelegd. Tien seconden later was-ie weg. Die gasten kunnen overal slapen. Het voelt een beetje alsof de Spelen uitgaan als een nachtkaars. Ik voel mee met mountainbiker Rudi van Houts. Zijn dag komt morgen pas. Houd het vlammetje brandende, Rudi! Ik voel mee met Rudi van Houts. Zijn dag komt pas morgen THIJS ZONNEVELD "'J Eén. Meer niet. Van de negenen twintig Nederlandse handbalsters en volleybalsters speelt er één in de Nederlandse competitie. Het is Michelle Goos, die voor VOC Am sterdam handbalt. De andere 28 verdienen hun geld in buitenlandse competities. Ze zijn uitgewaaierd door heel Eu ropa: naar Duitsland, naar Dene marken, naar Turkije, naar Italië en naar Frankrijk. Ze wonen en leven in landen waar hun sport groter en rijker is dan in Nederland. Ze spelen een andere sport met een andere dynamiek, maar qua opzet lijken de Nederlandse hand- balploeg en de Nederlandse vol- leybalploeg verrassend veel op el kaar. In beide ploegen zijn de speelsters profin het buitenland, in beide ploegen ligt de gemid delde leeftijd rond de 24 a 25 jaar, in beide ploegen komen de speel sters een aantal keer per jaar bij el kaar om te trainen met de Neder landse selectie. Handbalster Laura van der Heij den: „Het niveau in buitenlandse competities ligt een stuk hoger. Ik ben erheen gegaan om beter te worden. Je wordt er harder van, je moet harder aan de bak, je speelt veel wedstrijden op topniveau. Een keer of vier, vijf per jaar ko men we samen met het Neder lands team. De ene keer een week, de andere keer weken achtereen. Veel mensen denken dat we het afgelopen jaar ineens goed zijn ge worden, maar vergeet niet dat we al heel lang samen spelen. Onze groep is al jaren bij elkaar. We heb ben veel patronen ingeslepen, we zijn al lang met elkaar bezig, we weten dat we ver kunnen komen als we als groep vertrouwen in el kaar hebben." Bij de volleybalsters gaat het niet anders. In de periodes dat de com petities stil liggen, trainen ze sa men op Papendal. Sessie na sessie, training na training. Ze weten al lemaal waarvoor ze het doen. Bondscoach Guidetti heeft geen regels hoeven op te stellen, een boetepot is er niet - er komt nooit een speelster te laat en niemand loopt de kantjes er vanaf. De structuur van de huidige hand bal- en volleybalploeg verschilt van de structuur waarmee in het verleden succes werd gehaald in het volleybal. Het zogenaamde 'Bankrasmodel', waarmee de vol- Veel mensen denken dat we ineens goed zijn geworden, maar vergeet niet dat we al lang samen spelen leybalmannen de basis legden voor hun olympische successen in de jaren negentig, is overboord ge zet. In dat model speelden de vol leyballers nauwelijks in competi tieverband, maar trainden ze het hele jaar met elkaar in een muffe sporthal in Amsterdam (de Bank- rashal, vandaar de naam). Weerstand Het huidige model van de hand balsters en de volleybalsters lijkt anders in elkaar te zitten: er be staat wel een handbal- en volley balacademie, maar die wordt door Revanche de meeste speelsters alleen ge bruikt om zo snel mogelijk op het niveau te komen waarmee ze naar het buitenland kunnen vertrekken om er te spelen en te trainen met meer weerstand. Die functioneert overigens vooral bij de vrouwen: de mannelijke handballers en vol leyballers kwalificeerden zich niet voor de Spelen. Dat is geen toeval: doordat alleen de besten naar het buitenland kunnen, zijn de Ne derlandse hand- en volleyballers afhankelijk van een klein groepje toptalenten. De spoeling is dun. Nederland is in beide sporten een klein landje in een wereldsport. Volleybalster Anne Buijs: „Er zijn niet heel véél volleybalsters in Ne derland die het niveau van de Spe len aan kunnen. Ik hoop dat er bij de jongere generaties meisjes zit ten die bij ons kunnen aanhaken in de komende jaren, maar we moeten afwachten of dat lukt. In China of Rusland trekken ze ieder jaar een nieuw blik open, wij moe ten hopen op dat ene talent." Aansluiting Het voordeel voor beide teams is dat de meeste speelsters in prin cipe nog jaren mee kunnen. Derti gers zijn er bij het handbal zelfs helemaal niet. Van der Heijden: „Ze zeggen dat je als handbalster op je best bent op je 28ste. Dat zou mooi zijn. Het komt goed uit voor de volgende Spelen. Ik verwacht dat we de komende jaren de aan sluiting met de wereldtop dus wel kunnen behouden." Bij de volley balsters zijn er wel twee dertigers: Quinta Steenbergen (31) en Debby Stam (32), maar de kern van het team is jong en kan dus nog jaren mee. Het succes van beide teams hoeft dus zeker niet incidenteel te zijn. Maar het is wel afhankelijk van de tails. Van blessures, van een door brekend talent. Bij gebrek aan geld en een goede nationale competitie moet het Nederlands team bij de handbalsters en de volleybalsters vissen uit een kleine vijver. Maar zolang daar precies de juiste vissen in zwemmen kom je een heel eind. zaterdag 20 augustus 2016 GO Vanuit Rio de Janeiro berichten Rik Speken- brink en Wessel Penning dagelijks over wat zij zien, voelen en ruiken op en rond de 28ste zo merspelen. Vandaag Rik Spekenbrink over een dansende Dafne en de nachtkaars van de Olympische Spelen. Ik was er voor Dafne. Haar woede na de 200 meter, het interviewtje dat nog korter was dan de race. Spannende televisie. Wat nou blij met zilver, mag ik dat lekker zelf uitmaken? Kleine vijvers, maar met de juiste vissen $0 @thijszonneveld Rio de Janeiro - Laura van der Heijden De handbalsters kunnen van daag revanche nemen op Noor wegen. Vorig jaar verloor Neder land van dat land de WK-finale: in Denemarken werd het 23-31.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51