Slokdarmkanker beter te voorspellen Buurman schoot te hulp Gorilla en mens kunnen het samen prima vinden 4 NI 4 VRAGEN OVER KLAUS ROSS SAMEN KOEKELOEREN Nee, dat zou best een reëel getal kunnen zijn. De kliniek in Bracht werd in 2014 geopend door de Ne derlander André Hartel. De Duit ser Klaus Ross, die al voor Hartel werkte, nam het centrum in de zo mer van 2015 over. Zeker is dat tot eind juli tiental len mensen de kliniek hebben be zocht. Glucoseblokkers behoorden tot het standaardpakket van Ross. Dat een flink aantal patiënten is overleden, mag geen verrassing he ten. Veel van hen waren in regulie re ziekenhuizen uitbehandeld en waren er tijdens hun bezoeken aan de kliniek in Bracht al slecht aan toe. Dat lijkt onwaarschijnlijk. Ten eer ste zijn sommige patiënten die glucoseblokkers kregen nog ge woon in leven. Degenen die deze krant sprak, verklaren dat zij geen nadelige gevolgen ervaren die ze aan het middel toeschrijven. Ten tweede: er was op 27 juli een acuut ongeval. Ross kondigde die dag aan dat hij nieuwe glucose blokkers uit Amerika had. Meteen na het toedienen ging het mis met de vijf patiënten die het kre gen. Drie van hen overleden in de dagen daarna. Tot op heden is niets bekend van eerdere, soortge lijke incidenten bij Ross. Mogelijk wel, zegt forensisch pa tholoog Pieter van Driessche. „Je kunt een stoffelijk overschot on derzoeken op de bijwerkingen van glucoseblokkers. Maar je moet ook andere doodsoorzaken uitslui ten. En kijken of je de concentra tie van de stof in het lichaam nog kunt achterhalen. Hoe meer je ont dekt, hoe sterker de conclusies zijn die je in de rechtszaal kan trekken." Of de mogelijke emoties die het openen van een graf losmaakt de poging waard zijn? Van Driessche: „Laat ik vooropstellen dat dit voor nabestaanden een drama is. Maar ik doe mijn werk met een missie: iedereen dient met waarheid en eerlijkheid het leven te kunnen verlaten. Als er een mogelijkheid is om vragen rond de dood van ie mand uit te wissen, dan moeten we dat altijd doen." Terwijl de alternatieve kan kerbehandelaar Klaus Ross al we ken het Duitse en Nederlandse nieuws beheerst, loopt de man in kwestie nog altijd vrij rond. Volgens de advocaat Markus Matzkeit, die in Duitsland rechts hulp biedt aan Nederlanders, zijn er bij onze oosterburen drie be langrijke argumenten om een ver dachte van een misdrijf als dood door schuld in voorarrest te ne men. „Eén: er wordt gevreesd voor herhaling, twee: er is sprake van vluchtgevaar of drie: het risico be staat dat de verdachte getuigen beïnvloedt of onderzoeksstukken weghaalt of probeert te wissen. Blijkbaar is hier van alle drie geen sprake. Als sprake was geweest van een zwaarder delict als moord, was de verdachte natuur lijk wel meteen gearresteerd." „Dit is een doorbraak in het on derzoek naar wat we een Bar- rett-slokdarm noemen", zegt AMC-onderzoeksleider Sheila Krishnadath. Bij deze slokdarm is het weefsel van een deel van de slokdarmwand aangetast. Dit komt meestal door oprisping van zuur en gal uit de maag. Aan de hand van de geneti sche opmaak van cellen in de slokdarm kan de kans op slok darmkanker op de lange termijn nu worden voorspeld. Volgens de onderzoekers zouden patiën ten met een verhoogde kans op kanker extra aandacht moeten krijgen. „Het valt te overwegen om deze patiënten zelfs in een vroeg stadium te gaan behande len", aldus Krishnadath. De Barrett-slokdarm verhoogt de kans op het krijgen van een bepaalde vorm van slokdarmkan ker. Ongeveer 1 procent van de Nederlanders boven de 50 jaar heeft deze aandoening. Mensen met een Barrett-slokdarm heb ben een kleine kans op het krij gen van slokdarmkanker, maar het is wel een van de dodelijkste vormen van kanker. Het onderzoek werd uitge voerd door het AMC, in samen werking met de Queen Mary University of London en Arizona State University. OUDWOUDE Een buurman van het echtpaar Dijkstra dat woensdag in het Friese Oudwoude om het leven kwam heeft hen nog gepro beerd te redden. Dat heeft de politie gisteren naar buiten ge bracht. Uit het onderzoek blijkt dat Gerrit zijn vrouw Gooitske en zichzelf in brand had gestoken. De buurman hoorde dit tumult en probeer de eerste hulp te verlenen. Hij liep met het echtpaar naar de tuin. Daar stak Gerrit plotse ling Gooitske met een mes. Ze overleed nog voordat de hulp diensten arriveerden. Gerrit is met ernstige brandwonden naar het brandwondencen trum in Groningen gebracht, waar ook hij later overleed. zaterdag 20 augustus 2016 Op haar dooie akkertje blikt een 18-ja- rige vrouwelijke gorilla uit het raam in het Franse Saint-Martin-La Plaine. Het uitzicht lijkt Digit goed te bevallen. Van enige opwinding of onrust is geen spra ke. Pierre Thivillon (rechts), de direc teur van het plaatselijke dierenpark en zijn vrouw Eliane staan erbij alsof het een dagelijks tafereeltje betreft. Mens en dier vinden elkaar prima gezelschap in dit gastenverblijf voor dieren die door justitie in beslag zijn genomen. Hier, tussen Lyon en Saint-Étienne, is het leven - in elk geval voor even - goed. FOTO PHILIPPE DESMAZES/AFP Opgraven patiënt heeft 'wellicht zin' De Duitse justitie onderzoekt de dood van zeventig overleden pa tiënten van natuurgenezer Klaus Ross. Vier vragen over de kwes tie. Chris van Mersbergen Bracht Zeventig dode patiënten die glucoseblokkers toegediend kregen, is dat niet erg veel? 2 Is de kans groot dat de pa tiënten allemaal zijn overle den als direct gevolg van de glucoseblokkers? 3 De politie zou zelfs bezig zijn met het opgraven van lichamen van overleden pa tiënten. Heeft dat zin? 4 Hoe kan het dat Klaus Ross nog vrij rondloopt? AMSTERDAM Wetenschap pers zijn erin geslaagd duide lijk te maken welke patiënten met een aangetaste slokdarm uiteindelijk kanker zullen krij gen. Volgens het AMC in Am sterdam was dit tot nu toe een raadsel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4