Snelwandelen, wat een sport Oranje-hockeysters beter dan Groot-Brittannië in de 2 OLYMPISCHE SPELEN RIO 2016 De hockeysters van Oranje hadden sinds 2004 geen olympische wedstrijd meer verloren. Die lange reeks werd gisteren in de finale tegen Groot-Brittannië doorbroken. Wat gaf Oranje het weg... Column @thijszonneveld En toen, na twee weken topsport, na Greg Van Avermaet en Anna van der Breggen, na de miljoenmiljardste medaille van Mi chael Phelps, na het bikinivolleybal op de Copa- cabana, na de hockeysters, de volleybalsters en de handbalsters, na Sanne Wevers en na de gouden plakken van Usain Bolt was het tijd voor het grootste spektakelstuk van deze Olympische Spe len: het snelwandelen. Gisteren liepen de snel wandelaars de langste afstand: 50 kilometer. Dat kwam neer op eindeloos veel rondjes langs oranje pionnetjes. Ik heb met open mond gekeken. Zoals op elke vier jaar. Van alle sporten op de Spelen vind ik snelwandelen de meest fascinerende. waarom? Was het serieus? Of begon het als een grap? Hoe zit het met die regels? Je mag niet met twee voeten van de grond los komen, maar als je de beelden in slow motion af speelt zie je dat ze allemaal los boven het asfalt zweven. Maar vooral: hoe word je in godsnaam snelwandelaar? Zijn er snelwandelclubs met snelwandelcoaches en snelwandelhooligans en snelwandelcombiregelin- gen? Zijn er kinderen die snelwandelen op tv zien en er van dromen om ook zo snel te kunnen waggelen? Jaren terug ging ik eens kijken bij het Nederlands kampioenschap snel wandelen. Er deden er drie mee. Eén viel uit na een paar kilometer omdat hij het te warm vond. Een ander (de beste, die na 1 kilometer al minuten voor lag) werd gediskwalificeerd door een scheids rechter die in de bosjes was gaan liggen om 'm te kunnen betrappen. De Nederlandse titel ging naar een leraar scheikunde (als ik het me goed herin ner; het kan ook geschiedenis of natuurkunde ge weest zijn) van middelbare leeftijd. Hij had een buikje en hield van flink doorstappen. Op de Spelen is het snelwandelen van een totaal ander niveau. De lopers zijn extreem dun en ze draaien bizarre trainingsweken. Het zegt genoeg dat die hele Russische dopingaffaire is begonnen bij de snelwandelaars uit dat land. De olympische 50 kilometer van gisteren was een emotionele achtbaan - van begin tot eind. Er werden lopers gediskwalificeerd vanwege ondui delijke redenen; anderen mochten doorlopen van wege nog onduidelijkere redenen. De koploper poepte tijdens de wedstrijd zijn broek vol (ik ver zin dit niet) en werd teruggepakt met het bruin langs zijn benen, de strijd om het brons werd be slist doordat een Japanner een dubbele bodycheck uitdeelde (ik verzin dit ook niet) aan een Cana dees. Er gebeurde zo veel. Het was zo heftig. Na afloop moest ik gaan liggen om bij te komen van wat ik de uren ervoor had gezien. Jongens, jongens, wat een sport. Over vier jaar is er een nieuwe olympi sche snelwandelwedstrijd. Ik kan niet wachten. Het was zo heftig. Na afloop moest ik gaan liggen om bij te komen RIK SPEKENBRINK Het is de medaille waar heel het land op rekent. Vraag iemand vóór de Spelen naar de grootste kans op Nederlands goud en het meest ge hoorde antwoord is: de hockeysters. Die zijn technisch en tactisch zó veel beter dan de rest, zó veel erva rener ook. Sinds de finale van 2004 verloren ze niet één olympische wedstrijd. Een zekerheidje. De afgelopen jaren bleek al dat het zo simpel niet is. Andere landen zitten niet stil, studeren zich suf op een manier om de code te kraken. Op de EK's van 2013 en 2015 werd al niet gewonnen, twee maanden ge leden ging het ook mis in de Cham pions Trophy in Londen. Maar wat er gisteravond in de Youth Arena in Deodoro allemaal gebeurde, was ongelofelijk. Neder land had het derde olympische goud op een rij voor het grijpen, do mineerde de mooie finale van be gin tot eind. Het kreeg legio kansen, corners en zelfs een vroege strafbal. Het Keepster scoorde ook drie keer, maar dat was Joyce Som- net zo vaak als het uiterst effectieve broek heeft Groot-Brittannië. En dus kwam het beslissende weer aan op shoot-outs. En nu ging shoot-out niet het helemaal mis. Nederland kunnen stop- maakte er niet één, goalie Joyce pen en druipt Sombroek deed het uitstekend met af, terwijl de drie reddingen, maar dat was on- Britse ploeg voldoende: 2-0. feest viert. Oranje was in de eerste helft veel foto pim ras beter dan Groot-Brittannië, maar ging de kleedkamer in met een 2-2 stand. Maartje Paumen mocht al na vijf minuten aanleggen voor een strafbal, die ze zelden mist, maar nu recht op de Britse keepster Maddie Hinch pushte. Zo kan het gaan met een mens. Eerst heb je aanzien, maar op een dag verlies je in één minuut alles. Je gezag. Je waardigheid. Dan moet je opnieuw beginnen. Vraag maar aan Alyson Annan, de bondscoach van de hockeyvrou- wen. In de spannende halve finale tegen Duitsland was ze het even helemaal kwijt. De wedstrijd was voorbij, shoot-outs aanstaande, maar zij dacht dat haar team nog voor het laatste kwart de wei in mocht. Het was niet zo erg geweest als er geen filmpje van was geweest. Maar dat was er wel. Alles in dat beeld van die minuut was dodelijk voor Annan. Want zij maakte dan wel een verwarde indruk, haar speel sters bepaald niet. Die negeerden THIJS ZONNEVELD zaterdag 20 augustus 2016 Ik heb zo veel vragen. Wie heeft snelwandelen ooit op het olympische programma gezet? En GO Zeker goud wordt zilver @rikspekenbrink Rio de Janeiro Bondscoach De zo geplaagde Alyson Annan foto pim ras Bondscoach Alyson Annan was in de halve finale tegen Duits land even in de war. Ze werd meteen gefileerd. Het verlies van gisteren in het duel om brons duwde haar nog verder in de put. Wessel Penning Rio de Janeiro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49