Kamernood onder studenten snel voorbij 3 Bastion-personeel geïntimideerd en bedreigd met ontslag De hygiëne bij hotelketen Bastion is ver onder de maat. Vlees wordt ontdooid in de vaatwasser en in de keuken zitten kakkerlakken, zeggen voormalige medewerkers. ro gekregen wegens contractbreuk en stapt naar de rechter. „Het lijkt een schimmig bedrijf. Wij denken dat er onregelmatighe den plaatsvinden en we roepen werknemers op contact met ons op te nemen en met concreet bewijsma teriaal te komen", aldus vakbondsbe stuurder Marc Bouma van FNV Ho reca. Jacqueline Twerda van CNV Vakmensen: „Onder druk van tijd en geld lappen personeelsleden de regels aan hun laars. Het leidt tot viezigheid en een onacceptabele werkdruk. Bastion maakt zich schul dig aan moderne slavernij." De Inspectie SZW legde de hotel keten vorig jaar ruim drie ton boete op wegens de ondoorzichtige admi nistratie. Bij de NVWA (Nederland se Voedsel- en Warenautoriteit) scoort Bastion al jaren op rij geen voldoende. De directie van Bastion wijst de bevindingen van de hand. „Vrijwel alles ligt buiten de waarheid cq. is onjuist. Bastion handelt volkomen binnen de kaders van de geldende wet- en regelgeving en houdt zich minimaal aan de cao", aldus direc teur Eddo Rats. „De stellingen inza ke hygiëne zijn uit de lucht gegre pen." De landelijke hotelketen Bastion, met 31 filialen in Nederland, schendt tal van regels op het gebied van hy giëne. Ook de loonbetalingen zijn on doorzichtig en mogelijk niet con form de wettelijke regels. Dat verklaren meerdere (oud)per- soneelsleden tegenover dagblad De Limburger. Volgens hen loopt er onge dierte door de keukens en restau rants en wordt er gesjoemeld met de houdbaarheid van voedingswaren. Ook laat de schoonmaak te wensen over en wordt ongekwalificeerd per soneel ingezet als kok, aldus de me dewerkers zelf. „Ik durfde er zelf niet te eten, zó smerig, zó vies", zegt een voormalig hoofd huishouding van de vestiging in Maastricht. „Als mensen zouden weten wat daar in de keuken gebeurt, wil nie mand er meer eten", aldus een ande re schoonmaakster. „Als ze 's mor gens ontdekken dat er te weinig vlees uit is gelegd, wordt het gewoon ontdooid in de vaatwasser." Gerson Zwaab, tot voor kort nacht portier bij de vestiging in Heerlen, heeft soortgelijke ervaringen: „Er lo pen muizen rond en kakkerlakken. En er zitten zilvervisjes, onder het koffiezetapparaat en bij de vaatwas ser. Voedsel wordt na levering soms buiten de koeling bewaard, of het wordt tegen de regels in twee keer in gevroren. Alles bij Bastion is kantje boord en soms er overheen", aldus Zwaab. Schoonmakers beweren ook dat ze niet alle gewerkte uren krijgen uitbe taald. „Het kwam regelmatig voor dat ik zes uur werkte en er maar drie kreeg betaald", aldus een voormalig schoonmaakster. Ze werkte vorig jaar van juni tot december in Maas tricht en werd toen ontslagen omdat ze zich ziek had gemeld. De medewerkers schetsen een beeld van een 'intimiderend' bedrijf met een hoge werkdruk. Werkne mers die klagen wordt van hoger hand de mond gesnoerd of ze wor den bedreigd met ontslag. Bastion hanteert contracten die tussentijds niet kunnen worden opgezegd door werknemers. Eén ontslagen werkne mer, van een vestiging in Amster dam, heeft een 'boete' van 18.000 eu- Dat is het gevolg van een onge kende bouwwoede. Corporaties hebben sinds 2011 bijna 18.000 nieuwe kamers opgeleverd. Pri vate partijen realiseerden 13.000 eenheden. En er zijn plannen voor nóg eens 18.000 studenten kamers, die de komende twee jaar opgeleverd moeten worden. Volgens Kences is het alleen in Utrecht en Amsterdam nog moeilijk om aan een kamer te ko men, maar ook daar wordt druk gebouwd. „In Utrecht is het te kort 6.000 tot 7.000 kamers. In Rijnsweerd komen er volgend jaar 3.000 eenheden bij. Dan gaat het heel hard", zegt direc teur Ardin Mourik van Kences. Ook in de twee grootste stu dentensteden zal er aan het eind van het decennium groten deels evenwicht zijn in vraag en aanbod, tenzij er heel veel inter nationale studenten komen. „Die stelling durf ik wel aan." Nederland telt ongeveer 360.000 uitwonende studenten. Ongeveer een derde heeft een zelfstandige woonruimte. De rest woont op kamers. Deze krant zocht in de veer tien grote studentensteden stu denten op in hun kamer: ze zijn over het algemeen tevreden over het aantal vierkante meters én de prijs. Dat blijkt ook uit on derzoek van Kences. Gemiddeld wordt er 360 euro betaald voor een kamer van 19 vierkante me ter met een gedeelde keuken en badkamer. Vier op de tien stu denten moeten het doen met een kamer van minder dan 15 vierkante meter. De nieuwe studentenkamers zijn wel kleiner. „Het bouwbe sluit is in 2012 aangepast om iets te doen aan het tekort. Kamers hoeven sinds vorig jaar niet meer zo groot te zijn. 15 vierkan te meter exclusief de natte ruim te is nu voldoende." De lange wachtlijsten in stu dentensteden geven een verte kend beeld, stelt Kences. „Vaak hebben studenten al een kamer en staan ze ook ingeschreven bij een studentencorporatie. Dan worden de eerste aanbiedingen soms afgeslagen omdat de ka mer niet mooi genoeg is." €9,99 zaterdag 20 augustus 2016 Gerson Zwaab was tot voor kort nachtpor tier bij Bastion in Heer len. FOTO LUC LODDER Sjors van Beek Sittard Matras in een vesti ging van Bastion. De schoonmaak in de ho tels laat zeer te wen sen over. foto luc lodder Het vinden van een studenten kamer gaat steeds gemakkelij ker. Kences, de koepel van so ciale studentenhuisvesters, stelt dat de kamernood over een paar jaar vrijwel is verdwe nen. Ton Voermans Utrecht Lees op pagina's 18 19: Happy op 19 vierkante meter prisma woordenboeken De dikste, de beste, de felste!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3