Toeristen geven meer geld uit bouw van windparken Jonge twintigers komen maar moeilijk aan werk E 21 portemonnee trekken 5.000 VW-rijders in Nederland hebben hun auto al een update laten geven hij had in september, toen de wereld nog nooit van sjoe- melsoftware gehoord had. Daarbovenop kunnen ze een bedrag van 5.000 tot 10.000 dollar claimen. De Europese wet zou /geen ruimte bieden a voor een dergelijke ver- B goeding, het claimen van schade zit sowieso meer in het Ameri kaanse dna. Een ande re oorzaak voor het verschil is de stren gere Amerikaans mi lieuwetgeving. Euro commissaris Bienkowska (In dustrie) deed in juni nog wel een halfbakken oproep aan Volkswagen om Europese consumen ten dan maar op vrijwil lige basis te compense ren. Het bedrijf zag er tot dusver wijselijk van af. Volkswagen heeft in Euro pa nog het meest te vrezen van insititutionele beleggers. De Ne derlandse pensioenuitvoerder APG is één van de partijen die Volkswagen voor de rechter sleept. „Doordat VW te laat met informatie over de zaak naar bui ten kwam, hebben wij onnodig veel verlies geleden", meldt woord voerder Harmen Geers van APG, dat onder meer toeziet op de be leggingen van ambtenarenpen- sioenfonds ABP. Hoeveel er voor APG precies op het spel staat, kan Geers niet zeggen. Samen eisen de fondsen die meedoen in de rechtsgang 3 miljard. De toeristische bestedingen in Ne derland zijn in 20T5 voor het twee de jaar op rij met circa 5 procent gestegen, meldde het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren. Daarmee liepen die uitgaven op tot 72,7 miljard euro. Bijna 20 mil jard euro is te danken aan buiten landse toeristen, de rest komt van Nederlanders die op stap gaan in eigen land. Nederland trok vorig jaar 8 pro cent meer toeristen dan in 2024. De bestedingen van buitenlandse toeristen namen met 13 procent toe. Daarbij wordt ook geld meege teld dat buitenlanders uitgeven aan hotel- of vliegticketboekingen bij of via Nederlandse bedrijven. Deze reizigers komen lang niet al lemaal naar Nederland, het gaat dan vaak om boekingen voor rei zen in en naar andere landen. Het aantal mensen dat werkt in de toerismesector liep vorig jaar met 3 procent op naar 529.000. De sector was goed voor bijna 4 pro cent van het totale aantal voltijds- banen in Nederland. Ongeveer driekwart van het werk bestaat uit banen in de horeca, luchtvaart, kunst en cultuur en bij reisorgani saties. Toerisme was in 2015 goed voor 3,8 procent van de omvang van de hele Nederlandse economie. In 2oro bedroeg dit 3 procent. In het plan van Meewind bepaalt de uiteindelijke exploitant zelf bij welke partij zij de 20 procent burgerfinanciering onderbrengt. Enige voorwaarde: het moet een bewezen betrouwba re partij zijn. „Bur gers die in nieuwe windparken investe ren profiteren zo vol op mee en bouwen eigen vermogen op." Meewind, dat 7.500 duurzame Ne derlandse beleggers faciliteert, wijst er op dat burgers in veel gevallen ook mogen mee doen bij de aanleg van windpar ken op land. Dit dankzij de 'Ge dragscode draagvlak en participa tie wind op land' die mede door de inzet van CDA-kamerlid Ag nes Mulder in 2024 tot stand kwam. Mulder spreekt van een sympathiek idee. „De gedragsco de is een goede stap, maar burgerpartici patie gaat nog lang niet ver genoeg. Ik ben benieuwd of dit plan haalbaar is en hoe minister Kamp hierover denkt." De roep om bur gers bij offshore wind te laten participeren komt van meer kanten. Zo pleitte de Zeeuwse Milieufederatie er bij de recente aanbesteding van wind- park Borssele voor. Het zou meer support in Zeeland opleveren. De milieuclub zat in een consortium met onder meer Delta en haven bedrijf Zeeland Seaports. De kans dat Nederlanders posi tief staan tegenover het plan lijkt aanzienlijk. Afgelopen jaar steeg de markt voor duurzaam beleg gen van 24,7 naar 29 miljard euro, een groei van 17 procent. „Projec ten als windpark Borssele zou den zomaar 40.000 kleine beleg gers kunnen aantrekken als die mogelijkheid er zou zijn", aldus Smelik van Meewind. Minister Kamp van Economi sche Zaken heeft aangegeven niet tegen burgerparticipatie te zijn, maar tot nu toe weigert hij het dwingend op te leggen. AMSTERDAM Al anderhalf jaar blijft de werkloosheid on der jongeren steken op rr pro cent. De economie trekt aan, de werkgelegenheid groeit en het aantal WW-uitkeringen neemt af. Maar niet voor jongeren. Vol gens het CBS is vooral de groep tussen 23 en 27 jaar de klos. Michel van Smoorenburg van het UWV begrijpt er niets van: „Als het beter gaat, is het altijd de jeugdwerkloosheid die als eerste afneemt." Hoewel hij er geen waterdichte verklaring voor heeft, noemt hij twee fac toren die een grote rol spelen. Rond de r8 jaar vinden jonge ren nog makkelijk een baan, na hun 23ste worden ze vaak als te duur gezien en kiezen werkge vers voor jongere krachten. Een andere zwaarwegende fac tor is volgens Van Smooren burg de slechte aansluiting van het onderwijs op de arbeids markt. Die leidt tot verdrin ging; vooral lager opgeleiden hebben daar last van. „Afgestu deerden van een incourante op leiding solliciteren onder hun niveau, waarmee ze de groep die lager opgeleid is, uit de markt dringen." zaterdag 20 augustus 2016 ILLUSTRATIE MARK REIJNTENS DEN HAAG Toerisme is de afge lopen jaren van groter belang ge worden voor de Nederlandse economie. Nederland weet meer toeristen te trekken, die meer uitgeven en zorgen voor meer werkgelegenheid. Sm De toeristische bestedingen in Neder land zijn in 2015 voor het tweede jaar op rij met circa 5 procent gestegen, tot 72,7 miljard euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21