U 17 'Jungle' loopt weer vol met vluchtelingen de Rechtspraak de Rechtspraak DEN HAAG Beeld Vrouwe Justitia terug Goedkopere sporttv KPN Ze kregen er hun eerste kus. Stichtten een gezin. Gooiden sneeuwballen en gingen er naar school. Nu vliegen de sloopha mers tegen de gebouwen waar de bewoners van Kiruna hun leven leidden. Een instabiele ijzermijn dwingt de 18.000 inwoners de stad uit. Ki runa, in het uiterste noorden van Zweden, wordt 2 kilometer verder op volledig herbouwd. Zo'n verplaatsing is zelden ver toond, zegt architect Koen Krag- ting (36). Hij werkt in Zweden voor het bureau White, dat het ontwerp van het nieuwe Kiruna maakte. „Door het uitdiepen van de mijn is de grond instabiel ge worden", vertelt de Nederlander. „Er zijn steeds meer trillingen waar te nemen in de bodem. Dat is te vergelijken met de proble men die zijn ontstaan door de gas winning in Groningen." De mijn in Kiruna behoort tot de grootste ijzermijnen ter we reld. Dagelijks wordt voor omgere kend vijf Eiffeltorens aan ijzererts uit de grond gehaald, waarvan het gros direct naar China gaat. De delfstof geldt als de zuiverste in haar soort. De mijn is nog lang niet uitge put. Maar om bij de aders te ko men, moet het mijnbouwbedrijf LKAB almaar verder onder de stad ten huizen en de markante toren van het gemeentehuis latje voor latje af te breken en verderop weer in elkaar te zetten. Maar ook van de woningen gaat zo veel mogelijk mee naar de nieu we plek, zegt Kragting. „Mensen kunnen in hun nieuwe huis hun huidige voordeur, open haard of zelfs dakpannen laten installe ren." Er is lang gezocht naar een ge schikte plek voor de nieuwe stad, die 150 kilometer boven de Noord poolcirkel ligt. De bodem is rots achtig en het weer is, zeker in de winter, meedogenloos. Het huidige Kiruna ligt op een beschutte zuidhelling. Een verge lijkbare plek is er niet in de buurt, weet Kragting. „De nieuwe stad ligt helaas niet optimaal. Er valt minder zon op en het waait er har der. Niet echt lekker met tempera turen van -25 graden." Toch is er nauwelijks weerstand tegen de verhuizing. Het mijn- bouwbedrijf neemt het leeuwen deel van de kosten van de verplaat sing voor rekening. Grofweg 15 procent van alle inwoners werkt direct voor LKAB, dat tot de rijk ste bedrijven van Zweden be hoort. Zonder de mijn heeft Kiru na nauwelijks bestaansrecht. Toch kan de verhuizing een trau matisch effect hebben, stelt de an tropologe Elisa Maria Lopez van de Universiteit van Uppsala. „Mijn bouw heeft wereldwijd desastreu ze gevolgen voor het leefmilieu, ar beiders en omwonenden", schrijft ze in haar onderzoek. „Daar wordt in Kiruna veel te makkelijk over heen gestapt. Goed beschouwd is dit een verplichte verplaatsing." graven. Telkens als met springstof een nieuwe gang wordt geblazen, ontstaan er brede scheuren in de grond. De komende dertig jaar zal de stad dan ook stukje voor stukje worden afgebroken. In 2004 kregen de inwoners te horen dat hun stad in de weg is ko men te liggen. 4.000 gezinnen krij gen nu een nieuw huis. Twee gro te wegen worden omgelegd. Net als de spoorlijn, die speciaal was aangelegd om het ijzererts af te voeren. Niet de hele stad verdwijnt. De oostelijke wijken blijven voorlo pig intact en vormen straks het westen van de nieuwe stad. De verhuizing heeft de Zweden nogal wat hoofdbrekens gekost, zegt Kragting. „Wat voor huis krijgt iemand terug voor het huis dat hij achterlaat? Welke winke lier krijgt welke winkel in de hoofdstraat? De afgelopen jaren liepen mensen van de ene in spraakavond naar de andere." De bewoners krijgen ook nogal wat voor hun kiezen. „Iedereen Het zal lang duren voor iedereen zich vertrouwd voelt met de nieuwe stad weet dat de familie Svensson in dat huis verderop woont en de ouders van de familie Fredriksson in de flat erachter. Die huizen zijn straks weg. Het zal lang duren voor iedereen zich vertrouwd voelt met de nieuwe stad." Besloten is om onder meer de kerk, een paar van de oudste hou- Huidig centrum Nieuw centrum 2100 Kiruna verhuist 2015 zaterdag 20 augustus 2016 CALAIS Het aantal mensen in het vluchtelingenkamp bij de Noord-Franse havenstad Calais is deze zomer weer toegenomen. Volgens een nieuwe telling zijn er in de 'Jungle', zoals het terrein wordt genoemd, zeker 6.900 mensen. Hulporgani saties schatten dat het er 9.000 zijn, een record sinds de opening van het huidige kamp in het voor jaar van 2015. De vluchtelin gen hopen van daar naar Engeland te kunnen over steken. De haven en de Ka naaltunnel zijn het afgelo pen jaar minder toeganke lijk gemaakt. IV- Vrouwe Justitia maakt na een afwezigheid van der tien jaar een comeback in het logo van de rechterlijke organisatie. Reden: het hui dige logo wordt nauwelijks herkend. Het huidige logo - strepen, een cirkel en een vierkant in verschillende kleuren - roept geen asso ciaties op met de recht spraak, aldus een woord voerder. Vooral de websi te, die een grotere rol moet gaan spelen, moet veel her kenbaarder worden voor de gebruikers. Vanaf 1 sep tember wordt het beeld merk geleidelijk ingevoerd. Eind dit jaar moeten alle ui tingen het logo dragen. HILVERSUM KPN-klanten gaan ruim de helft minder betalen voor doorgifte van Fox Sports Eredivisie. Het bedrijf, dat de afgelopen maanden ste vige onderhandelingen voerde met Fox Sports over de afsluiting van een nieuw contract, vraagt niet meer 17,50 euro maar 7,50 euro per maand aan nieu we en bestaande klanten. Wie ook internationale duels wil zien is maande lijks 15 euro kwijt. Daarmee lijkt KPN het Nederlandse voetbal in te zetten in de strijd met concurrent Zig- go. Dat verlaagt de prijzen vooralsnog niet. De Zweedse stad Kiruna met daarachter de ijzermijn. FOTO CASPER HEDBERG/GETTY Zweedse stad wordt geheel verplaatst vanwege ijzermijn Een ijzermijn knabbelt aan Kiru na, in het noorden van Zweden. Daarom wordt de complete stad nu verplaatst. Met hulp van een Nederlander. Gerben van 't Hof Rotterdam/Stockholm Koen Kragting, architect 190816 MR BRON: REUTERS /"I Vanaf nu tot 2100 wordt Kiruna verplaatst. Ook het stadscentrum krijgt een nieuwe plek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17