met Jan 14 NI Opkomen voor de kwetsbaren, dat is Lutz Jacobi ten voeten uit. Ze knokte voor schaapherders, asielzoekers, vuurtorenwachters. En voor gehandicapten op het strand. Het bos, de weilanden, de zee, het zijn allemaal mijn kameraden Net terug uit Tosca ne vervoegt de ge bruinde Lutz Jaco- bi (6o) zich op het noordelijk haven hoofd van Scheve- ningen. Vanuit Friesland stapte ze in de auto voor een goed gesprek en wat grote vis sen. „Dit is de zee op zijn mooist, ste vige golven, mooie kleuren... Het lijkt hier wel Zuid-Frankrijk!" Het PvdA-Kamerlid is de 34 gra den nog niet ontwend; ze krijgt van haar medewerkster Sandra een jack aangereikt. Het is hartje zomer, mid den op de dag, we naderen doodtij. Ongunstige omstandigheden voor vangst. Maar met Jacobi wordt er een vette tong uit het zeewater getrok ken, 39 centimeter lang. Dikker dan bij haar eigen vishandel. Lutz wijst naar het strand van Scheveningen, waar het betonnen pad ligt dat ze enkele jaren geleden officieel heeft geopend. Gehandicap ten kunnen daardoor makkelijker bij de vloedlijn komen. Dat is Jacobi ten voeten uit. De authentieke Friezin komt op voor de kwetsbaren en alles wat in de verdrukking komt. Ze figureert zelden in de schijnwerpers. Jacobi zorgde ervoor dat de vuurtorenwach ters op de Waddeneilanden nog be staan. Ze knokt voor het behoud van schaapherders. Maar ze is ook de laat ste reddingsboei voor asielzoekers, die veertien jaar in Nederland zijn en dreigen te worden uitgezet. Als die dan mogen blijven door haar in spanningen en haar brieven aan de staatssecretaris, dan is ze 'best trots, ja*. „Het is het makkelijkst te combine ren met alles wat ik in de kast heb hangen. Dat is ook zwart. Ha! Het is gemakkelijk en het kleedt mooi af. Misschien is het eentonig. Soms koop ik iets blauws of roods, dan heb ik het één keer aan en dan hangt het tussen het zwart. Mijn voorkeur heeft ook wel wat met de hippe kledingstijl uit de jaren 60 te maken." „Ik leef wel naar de tien geboden, dat is een prachtig mooie levenscode. Of je van de kerk bent of niet; ik kan het iedereen aanbevelen. Blijf met je tengels van andermans spullen, wat u niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet. Gelovig.ik heb wel een groot kosmisch besef, ben heel erg een natuurmens. Het bos, het water, de weilanden, de zee, de ruigte ervan, het zijn allemaal kame raden van me. Ik realiseer me dat ik deel ben van een heel groot geheel. Er is wel iets bovenaards, maar ik ben niet zo van de kerk, van de orga nisatie. Wel van de beleving. Ik ver taal het zo dat ik knok voor de na tuur, die moet zo blijven." „Van de boerderij. Als ik van school kwam, was meteen de vraag: wil je nog even ploegen of iets naar achte ren rijden, de schapen van het land halen? Altijd wat te doen. En ik heb fanatiek landelijk gekorfbald. Mijn rol was die van de vechter. Ik ben niet lang, maar heb wel lange ar men." „Ik had in 2006 de dag na de verkie zingen mijn eerste bijeenkomst als nieuw Kamerlid. De fractievergade ring begon meteen met geouwehoer over de verkiezingsuitslagen. Ik stak na een kwartier mijn hand op: 'Ik weet niet hoe het jullie vergaat, maar ik ken hier niemand. Volgens mij is het hartstikke belangrijk dat we een beetje vrienden worden. Dan heb ben we ook geestelijk een betere uit wisseling. Zullen we ons voorstel len?' „Nou, ik werd aangekeken of ik achterlijk was. Wat mij opviel in Den Haag is dat mensen sociaal op merkelijk met elkaar omgaan. Men- zaterdag 20 augustus 2016 Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus, en praat met hem of haar over het leven en de politiek 'Er moet in ons land weer warmte komen' Jan Hoedeman U bent het enige Kamerlid dat altijd in het zwart is gekleed. Waarom? - ^«jsaSilÉlÉPiPK V- Bent u gelovig? U bent een onvermoeibare doordou wer. Waar komt dat vandaan? Hoe ongelukkig was u als beginnend Kamerlid?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14