13 wm. JjuJiJjy/ffjzjfj, fjJ Dutroux kan niet alleen hebben gehandeld, daar zijn we van overtuigd spreekt. Ze moet wel bang zijn ge weest, toen ze eenmaal in handen van Dutroux was gevallen. Hij zwijgt, als het daarover gaat. Sommige uitspraken van Dutroux werden tijdens het proces tegen hem als leugens afgedaan, terwijl andere niet te checken beweringen wel se rieus werden genomen. Niet alle spo ren werden onderzocht. Video's met bewijsmateriaal verdwenen, moge lijk omdat ze invloedrijke personen zouden compromitteren. Nog altijd bestaat bij talloze Belgen het vermoe den dat niet alles tijdens de rechts zaak tegen Dutroux naar boven is ge komen, dat hij deel uitmaakte van een netwerk van pedofielen. Inmiddels deelt Jean dat idee. De man die eerst gaf om geld, daarna ge obsedeerd was door seks, kan niet al leen hebben gehandeld, gelooft hij, nee geloven zij. Even strijkt Jeans partner Els hem door zijn haren. De twee ontmoetten elkaar toen de rechtszaak al achter de rug was, de veroordeling levenslang was. In die tijd was Jean er nog van overtuigd dat zowel Dutroux als zijn partner Michelle Martin nooit meer vrij zou komen. Door Els kreeg zijn leven een andere, onverwachte wending. Als hij naar haar kijkt terwijl hij over haar praat, schieten ze in de lach. „Het is me beter meegevallen dan ik dacht." De liefde die ongecompliceerd be gint tijdens een etentje bij vrien den, valt na enkele jaren ook ten prooi aan Dutroux. Els: „Alleen au gustus, de maand waarin Eefje ver dween, was altijd moeilijk. Toen werd gesproken over de vrijlating van Michelle Martin, was het hek van de dam." Vol ongeloof vragen ze zich af: hoe is dit mogelijk? „In Bel gië is het niet de gewoonte veroor deelde moordenaars vrij te laten." En het zou Martin zijn geweest, die in één van Dutroux' horrorhuizen wel de honden, maar niet Julie en Melis- sa eten gaf, toen haar man in het ge vang kwam te zitten. De vader die tijdens het proces is lamgeslagen, schrikt nu wakker. Vol vechtlust die een uitweg zoekt, zit hij op de tribune bij de strafzitting waarop wordt bepaald of Martin vrij mag komen. Eén zin mag hij uitspre ken. 'Ik maak daartegen bezwaar.' Zijn machteloze woorden verdwij nen in het niets. Martin begint een nieuw leven in vrijheid, eerst in een klooster, later onder de hoede van een Belgische rechter die haar onder dak biedt. Ze gaat naar de kapper, studeert rechten. Jean voelt zich daarentegen ge kooid. In zijn hoofd malen weer de vragen, waarop ook Martin geen ant woord geeft. Wat beleefde Eefje, van af het moment dat ze in handen viel van Dutroux? Werd ze echt ver moord door zijn handlanger, zoals hij beweert? 'Ik weet dat ik ga ster ven', zouden haar laatste woorden zijn, is dat waar? Samen met juri disch medewerker Els speurt hij dag in dag uit naar antwoorden, in het dossier. In een wanhoopspoging om de vrouw van Dutroux weer achter de tralies te krijgen, begint Lambrecks een rechtszaak. Door de erfenis van haar moeder te weigeren, is deze overgeheveld naar Martins kinderen. Dat kan gezien worden als een mis daad, gelooft hij. De rechter legde haar immers op slachtoffers en nabe staanden een vergoeding te betalen. Els vertelt hoe eenzaam het soms is, als ze zich met zijn tweeën dag na dag over het dossier buigen, op zoek naar aanknopingspunten. Zij na haar werk, hij tijdens de dagen die vrij zijn, dankzij zijn pensioen. Er zijn zo veel ordners, zoveel sporen, zo wei nig uren in een dag. „Heel weinig mensen begrijpen wat we doen, maar we willen het niet loslaten." Tijd voor ontspanning is er niet, want 'elk moment is kostbaar'. Els leerde Eefje alleen kennen door de verhalen van Jean, die hij ver telt met een glimlach. En door fami lieanekdotes, het strafdossier. Soms stelt ze zich voor zich wat er van Eef je had kunnen worden. „Oorlogsver slaggever, dat was wat voor haar ge weest." Jean knikt instemmend. wroeging over wat er in de horror huizen van Dutroux gebeurde, wordt zo duidelijk waarom er een streep werd gezet door de toekomst van Eefje. Of volgt een journalist een spoor, dat antwoorden oplevert. Vin den ze zelf de ultieme aanwijzing. Jean snakt naar dat moment. Duide lijkheid. Weten wat er is gebeurd. In het dossier vindt hij zo veel tegen- strijdigheden, ongeloofwaardighe den, missers, dat hij nu niets meer kan geloven. Is het mogelijk dat hij zelf zal overlijden zonder ooit de waarheid te kennen? Jean, nu 68 jaar oud, wil er niet aan denken, kan het niet. De laatste woorden van Eefje, die móet hij kennen, er is geen ande re optie. Zijn lip begint te trillen. „Ik zou niet kunnen sterven, voor ik het weet." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! ii»"« s www.bolderman.nl fa 5 dagen Overijssel, Ootmarsum 15 dagen Rondreis Andalusië 10 dagen Venetië en Zuid-Tirol 10 dagen Umbrië en Rome, Meer van Trasimeno 10 dagen Donaudal en Wenen, Maria Taferl zaterdag 20 augustus 2016 'Wat waren de laatste woorden van Eefje?' i i. .•vS»-' Jean Lambrecks met een portret van zijn dochter Eefje. Naast hem zijn partner Els. foto koen verheijden Misschien spreekt ooit iemand uit v.a. slechts prukfouteji en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 5,19 sept 10 o kt Vertrekdata: 12 sept, 3, 24 okt 1 A \.l 1 Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 29 aug 19 sept 10 okt Vertrekdata: 29 aug/12, 26 sept/10 okt Vertrekdata: 29 aug12 sept/3 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13