u Aalmoes van premier met een storm van kritiek ontvangen Bomdreiger Tour krijgt geen tbs België was twintig jaar geleden in de ban van pedofiel Mare Dutroux. Jean Lambrecks, vader van de vermoorde Eefje, leeft nog steeds in de nachtmerrie. Hij duikt dagelijks in de dossiers, op zoek naar antwoorden én mogelijke handlangers van Dutroux. 12 NI INTERVIEW VADER VAN DUTROUX-SLACHTOFFER Ik zie Eefje in mijn dromen. Daar kan ik haar vasthouden. Dan wel Even denkt Jean Lam brecks dat hij vader is geworden van een zoontje, als hij de pasgeboren baby in zijn handen vol trots bekijkt. Dan begrijpt hij dat hij zich vergist: het is de navel streng, die hem op het verkeerde been heeft gezet. Zijn eerste kind is een dochter, geboren op 30 januari 1976. Eefje, noemen ze haar. Twintig jaar later, begin septem ber, wordt haar gebutste lichaam ge vonden op aanwijzing van Mare Dutroux. Eefje ligt onder een beton plaat, is ontvoerd, misbruikt, onder voed, in eerste instantie slechts te herkennen aan haar horloge. Haar be nen zijn gebroken. Bij haar ligt haar vriendin An, met wie ze een jaar eer der spoorloos verdween. Als een politiecommissaris na de vondst bij Jean binnenstapt om het verpletterende nieuws te brengen, voelt Lambrecks hoe de wanhoop het wint van de hoop, die zo lang bleef leven. „Ik ben altijd naar haar blijven zoeken. Als vader laat je geen kans voorbijgaan, ook al wist ik van af het begin: er is iets ernstig mis. Het was niets voor Eefje, om mij niet te verwittigen als ze zelf was vertrok ken." Het maakte de zoektocht naar Eefje wanhopig, vaak tegen beter weten in. Naar alle plekken waar ze nog werd gezien, reisde Jean af. Frank rijk. Nederland. Spanje. „In Spanje waren we op vakantie geweest. Een vriend van mij dacht haar daar later gezien te hebben, was ervan over tuigd. Dan ging ik weer en vroeg ik me af: had ze daar toch iemand leren kennen, naar wie ze was toe ge gaan?" Steeds weer niets, vals alarm. Tot dat ene moment, september 1996. Hij ziet de commissaris nog voor zich, huilend in zijn huiskamer. „Hij kreeg het niet gezegd, had een dochter van dezelfde leeftijd. Ik wist al genoeg." Wéér verliest hij een kind. Eefjes broertje Arjaan werd slechts 2 jaar oud, overleed aan de streptokokkeninfectie die niet juist werd behandeld. Nu heeft de vader alleen nog Leendert. „Ik kreeg drie gezonde kinderen, maar overleefde de twee oudsten." Dat besef verandert hem. Nadat Eef je is gevonden, voelt hij zich als een zombie. Hij durft er niet aan te den ken, dat hij Eefje nooit meer zal zien. Overdag is Jean er niet bij, 's nachts kan hij de slaap niet vatten. Als die wel komt, dan droomt hij van Eefje, ziet hij haar terug. In zijn dromen kan hij haar vasthouden. Dan wel. „Ik kon me er niet bij neerleggen." Ze was nooit bang, vertelt hij trots. Als kleuter klom ze zó het dak op, zag zijn toenmalige vrouw het mos naar beneden komen, doordat Eefje had besloten de goot schoon te ma ken. Later sprong ze ertussen als de buurtjongens vochten, incasseerde ze stoer de klappen die ze kreeg. En als hij met de motor thuiskwam, pak te ze als meisje van 12 de waterspuit. De straal richtte ze niet alleen op de machine, maar steevast ook op Jeans gezicht. Dan lachte hij. Eefje deed Jean aan zichzelf den ken. „Toen ik r6 was, ging ik er met het brommertje van mijn tante van door, toen ze op bezoek kwam." Toen ze 16 was, kroop Eefje achter het stuur van haar vaders auto, die ze stilletjes, maar met een lekke band, weer op de oprit parkeerde. Boos kon hij er niet om worden. Ze wilde journalist worden. „Uitein delijk is er alleen maar over haar ge schreven." Lambrecks vecht tegen de tranen, als hij die woorden uit- MELBOURNE De vrijgevigheid van de Australische premier Mal colm Türnbull is hem op kritiek komen te staan. Hij was in Mel bourne onderweg naar een toe spraak en stopte een briefje van 5 dollar (ruim 3 euro) in het be kertje van een dakloze man en gaf hem een hand. De burge meester van Melbourne had on langs juist opgeroepen om geen geld meer te geven aan bede laars, maar aan de instanties die zich om hen bekommeren. Enkele Australiërs verdedigen op sociale media Turnbull. Maar de rest heeft kritiek: ze bestem pelen Turnbull als gierig, stellen dat de premier de drugsversla ving van daklozen bekostigt of beschuldigen hem ervan de dak loze te hebben gebruikt om zelf goed voor de dag te komen. De discussie was zo hevig dat Turnbull, voormalig topbankier, zich genoodzaakt zag zich te ver dedigen. Hij zei op de radiozen der 3AW medelijden te hebben gehad met de zwerver, die met een handvol spullen op een stoep zat. „Dat is een menselijke reactie." UTRECHT De 58-jarige Paul G. is door de rechtbank vrijgespro ken. Hij dreigde in juli 2015 een bom in het publiek te gooien tij dens de Tourstart in Utrecht. Tij dens de Tourstart zat G. tijdelijk in de gevangenis. G. is een bekende van justitie. De Utrechter had al eens een vliegtuig gekaapt, twee beroem de schilderijen vernield en nu bleek dat hij met een 3D-printer zelf vuurwapens vervaardigde. Maar daarmee was hij niets van plan, zei hij afgelopen maandag tijdens de rechtszaak. Op ver zoek van zijn advocaat deed de rechtbank gisteren al uitspraak. De rechtbank zegt het eens te zijn met deskundigen dat de man intensieve behandeling en begeleiding nodig heeft vanwege zijn stoornis, maar achten een tbs-behandeling niet passend bij hetgeen G. heeft gedaan. Voor de strafbare feiten die hij in verleden pleegde, kreeg hij tel kens geen celstraf. Naar eigen zeggen hielpen de tbs-behande lingen hem signalen herkennen. G. is door de rechtbank wel tot negen dagen cel veroordeeld we gens het vervaardigen van zelfge maakte wapens. Die hoeft hij niet uit te zitten, omdat hij die al in voorarrest heeft uitgezeten. zaterdag 20 augustus 2016 Carla van der Wal As Ze waren twee handen op één buik. Turnbull is gefotografeerd terwijl hij een zwerver 5 Au stralische dollar toestopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12