'Sneeuwgraat' wordt alpinist (49) fataal 8 NI mm Man kwam vrij ondanks lang strafblad De instanties deden niks verkeerd, toch maakte ex-tbs'er Udo D. in oktober 2015 twee slachtoffers. Militairen stoppen met extra beveiliging Schiphol Rusland bereid tot bestand van twee dagen in Aleppo De man maakte een val van 400 meter. Volgens de Oostenrijkse po litie gebeurde het ongeluk op de Grosses Wiesbachhorn, een 3.564 meter hoge berg ten zuiden van Kaprun. Het weer was goed en de klim mers hadden zich goed voorbe reid. Bovendien waren ze volgens de politie ervaren. Volgens de Koninklijke Neder landse Klim- en Bergsport Vereni ging (NKBV) daalde de man, zelf ook NKBV-lid, af over de Kaindl- grat. Dat is een sneeuwgraat die van en naar de top van de berg loopt. „De alpinist is vermoedelijk op deze graat ten val gekomen en 'M over de sneeuw naar beneden ge- kon de man niet bereiken, omdat gleden", meldt de organisatie. De mede-bergbeklimmer van de man snelde na het ongeval di rect naar een plek waar hij hulp kon inschakelen. Een helikopter het te mistig was. Reddingswerkers vonden later zijn lichaam en hebben hem met een politiehelikopter naar de val lei gebracht. De 39-jarige Udo D. draaide op 19 oktober 2015 compleet door. Op straat in Leeuwarden stak hij een vrouw dood nadat hij vlak daar voor met een stanleymes had inge stoken op een prostituee. Zij over leefde dat wonder boven wonder. Hoe kon deze patiënt vrij rond lopen? D. had al een flink straf blad vol bedreigingen (met name richting zijn ex-schoonfamilie), diefstal en allerlei vormen van overlast. Al vaker zat hij vast of kreeg hij gedwongen psychiatri sche behandelingen. Hij had ook in 2025 net weer een aantal maan den vastgezeten. Hij was meteen na zijn vrijlating in juli via een rechterlijke maatregel (RM) ge dwongen opgenomen bij GGZ Friesland. Want één ding wisten burge meester, politie en justitie zeker: Udo D. gaat weer voor problemen zorgen. De maatregel moest er voor zorgen dat hij tot begin janua ri 2016 opgenomen zou blijven. Maar Udo wilde niet, verzette zich hevig en mocht van GGZ Friesland al in augustus 2015 weer vertrekken. Ondanks zijn psychia trische stoornissen, ondanks het feit dat politie en justitie dat niet zagen zitten en ondanks de rech terlijke maatregel. Twee maanden later ging het helemaal mis. En toch hebben al die instanties, ook Deze man was geen willoos werktuig van zijn stoornissen GGZ Friesland, weloverwogen be sluiten genomen en alles gedaan om hem vast te houden, conclude ren de Inspectie Veiligheid en Jus- titi e en de Inspectie voor de Ge zondheidszorg in hun gisteren ge presenteerde rapport. Als een pa tiënt vraagt om vrijlating móet volgens de wet getoetst worden of dat kan. En als dat kan moeten ze hem direct laten gaan. „Udo D. was net niet gestoord genoeg om hem wettelijk gezien vast te hou den", lichtte Wouter Teer van GGZ Friesland gisteren toe. Dat de politie en met name bur gemeester Ferd Crone hem niet op straat wilden, deed er niet toe, aldus Teer. „Wettelijk kónden we hem niet vasthouden." Volgens het Europees Hof is 'overlast of dreigende criminaliteit' geen re den voor gedwongen opname. De GGZ redeneerde destijds al dat Udo D. 'een rechtszaak om van zijn gedwongen opname af te ko men, altijd zou hebben gewon nen'. Had de GGZ het dan niet op een rechtszaak moeten laten aan komen? Teer vond van niet: „Udo D. was geen willoos werktuig van zijn stoornissen." Die stoornissen en ook zijn strafblad waren niet ernstig genoeg om te kunnen voorzien dat hij iemand zou ver moorden. De conclusie van het rapport is dan ook dat incidenten met verwarde personen als Udo D., die heen en weer worden ge slingerd tussen justitie en zorgver lening, niet zijn te voorkomen. Udo D. is in juni veroordeeld tot zes jaar plus tbs voor de gebeurte nissen in oktober 2015. Een deel van de extra veilig heidsmaatregelen op en rond Schiphol is gisteravond terug geschroefd. Gemeente, justitie en marechaussee/politie in Haarlemmermeer hebben dit besloten na overleg met de Na tionaal Coördinator Terroris mebestrijding en Veiligheid (NCTV). Onderzoek naar het signaal dat op 30 juli leidde tot extra controles op de luchtha ven heeft tot de conclusie ge leid, dat een deel van de ver hoogde inzet niet langer nood- AzG trekt zich terug uit Jemen zakelijk is. Wel zal meer bevei liging zichtbaar en onzicht baar aanwezig blijven op de luchthaven, dan voor 30 juli. Met de aanpassing van de maatregelen kan de mare chaussee de beveiliging op en rond Schiphol weer helemaal zelf uitvoeren. De ondersteu ning door militairen wordt beëindigd. Mensen die naar Schiphol reizen, met trein of auto, moeten rekening blijven houden met controles op we gen rond de luchthaven. Rusland is in principe bereid tot een bestand van 48 uur voor Aleppo. Als de voorwaar den daarvoor zijn afgestemd - er wordt nu met de VN en het regime in Damascus over on derhandeld-, dan zou het be stand begin volgende week kunnen ingaan. De VN wil de twee dagen dat de wapens zwijgen, gebruiken om de meer dan een miljoen burgers in Aleppo te kunnen bevoorraden. Zij zitten al ja ren klem door de aanhouden de gevechten. In de tweede stad van Syrië dreigt een hu manitaire ramp omdat het aan alles ontbreekt, van drinkwa ter en voedsel tot medicijnen. Over welke voorwaarden nog wordt onderhandeld, is ondui delijk. Maar het zou moeten gaan om een door de VN gelei de operatie waarbij alle stads delen worden bevoorraad, niet alleen de door rebellen be heerste gebieden maar ook die waar het regeringsleger het voor het zeggen heeft. Neder land verwelkomt de oproep tot een gevechtspauze. Britse taks op fris Straf Abrini in België Pegida voor rechter vrijdag 19 augustus 2016 KAPRUN Een 49-jarige Neder lander is gistermiddag om het le ven gekomen bij het beklimmen van een berg in Oostenrijk. Hij had met een 38-jarige landge noot de top bereikt en was be zig met de afdaling. Daarbij gleed hij weg. Reddingswerkers bij de helikopter die de verongelukte Nederlan der heeft opgehaald, foto bergrettung kaprun Udo D. 'net niet gestoord genoeg' voor opname Victor Schildkamp Leeuwarden —Wouter Teer, GGZ Friesland AMSTERDAM ABS Artsen zonder Grenzen trekt zich terug uit het noorden van Jemen. Aanleiding is de lucht aanval van de coalitie die strijdt tegen Houthi-rebellen afgelo pen maandag op een zieken huis van de hulporganisatie in het Noord-Jemenitische Abs, waarbij negentien mensen om het leven kwamen. De hulporga nisatie laat weten de medewer kers te evacueren uit ziekenhui zen in de regio's Saada en Ha- jjah. AzG noemt de bewering dat het bombardement een ver gissing was 'onbetrouwbaar'. De gemiddelde leeftijd van docenten in het beroepson derwijs is momenteel 50 jaar. Een denktank moet maatregelen bedenken om de vergrijzing aan te pakken. GENÈVE LONDEN Groot-Brittannië gaat belasting hef fen op suikerhou dende frisdranken. Met de opbrengst worden gezond heidsprogramma's voor schoolkinde ren gefinancierd. De suikerbelasting is onderdeel van plannen om zwaar lijvigheid onder kin deren aan te pak ken. Bijna een der de van de kinderen in Groot-Brittannië tussen twee en vijf tien jaar is een beet je of veel te zwaar. BRUSSEL Frankrijk mag Moha- med Abrini, verdacht van betrokkenheid bij de aanslagen op vliegveld Zaventem berechten, maar zijn eventuele straf moet hij in België uitzitten. Dat stelt een recht bank in Brusel als voorwaarde aan uitle vering aan Frankrijk. AMSTERDAM Edwin Wagensveld, de voorman van de anti-islambeweging Pegida, moet op 8 september voor de rechter komen. Tij dens een toe spraak in Amster dam liet hij een ha kenkruis zien. De gemeente had van tevoren laten we ten dat nazisymbo len verboden wa ren. Wagensveld werd gearresteerd. Hij weigert een boe te van 250 euro voor dit feit te beta len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8