Texas executeert man die niet bij moord was Tandvleesprobleem kan ook hart schaden M NIEUWS 7 NYNKE DE JONG Column Jeffrey Wood krijgt woensdag een dodelijk injectie omdat hij op 2 januari 1996 de vluchtauto bestuurde bij een overval op een tankstation in Kerrville. Hij bleef in de auto zitten terwijl overvaller Daniel Reneau naar binnen ging. De overval eindig de in een schietpartij - toen de uitbater van het winkeltje bij het pompstation weigerde de kluis te openen, schoot Reneau hem door het hoofd. Wood wist van tevoren niet dat zijn kompaan gewapend was. Na het schot ging hij naar bin nen, waar hij een bloedbad aan trof. Daarna hielp hij zijn vriend met het verwijderen van de vi deo van de camerabewaking en ze vluchtten met de kluis en een geldla. Wood, die een IQ_ van een kind zou hebben, is ter dood ver oordeeld omdat volgens de wet in Texas alle medeplichtigen ge lijke verantwoordelijkheid dra gen. Reneau werd al in 2002 geëxecuteerd. Tegenstanders van de zogehe ten wet van Vereniging hebben opgeroepen Wood gratie te verle nen. „Ik heb nog nooit een execu tie meegemaakt in de Verenigde Staten van iemand die zo weinig medeplichtig was als meneer Wood", zei zijn advocaat Kate Black tegen de nieuwszender Sky. Het lijkt onschuldig, bloedend, rood, gezwollen tandvlees, maar let op: het kan een signaal zijn dat er iets ernstigs aan de hand is. Uit promotieonderzoek van tand- arts-parodontoloog Nicky Beukers blijkt dat mensen met ernstige tandvleesontsteking een 60 pro cent grotere kans hebben een hart- of vaatziekte te krijgen. De onderzoekster bestudeerde de ge gevens van ruim 60.000 patiënten van het Academisch Centrum voor Tandheelkunde in Amster dam (ACTA). De relatie tussen tandvleesontsteking en hart- en vaatziekten komt daar glashelder uit, zegt haar begeleider Bruno Loos, hoogleraar parodontologie. Ook als je rekening houdt met fac toren als rookgedrag, hoge bloed druk en verhoogd cholesterolge halte. Loos: „Regelmatig zeiden medi sche collega's: 'Ja, dat geldt alleen voor Amerikanen omdat die dik zijn.' Of: 'Dat betreft Japanners omdat die zus of zo.' Er was altijd wat. Dus hebben we gezegd: we onderzoeken het hier ook eens. Dat kon ook makkelijk, omdat we bij het ACTA de afgelopen twaalf jaar alles digitaal hebben opgesla gen. Van iedere patiënt moet een medische vragenlijst worden inge vuld: of ze roken, welke medicij nen ze gebruiken, de ziektege schiedenis. Daaruit hebben we Als tandvlees lange tijd ontstoken is, gaan tanden losstaan kunnen destilleren of mensen een hartinfarct of een beroerte heb ben gehad. En of ze pijn op de borst hebben gevoeld - dat is ook een signaal van een hartziekte." „Jawel, maar om het in perspectief te zetten: als je rookt, is het risico op hart- en vaatziekten driehon derd procent groter." „Wij zijn er in de laatste jaren steeds zekerder van: de mond staat niet op zichzelf. Als je iets aan je nieren hebt, of aan je maag, begrijp je dat het iets doet met de hele gezondheid. Dat is voor de mond niet anders." „Daar proberen wij ook een vin ger achter te krijgen. Uit interna tionale onderzoeken is wel geble ken dat de tandvleesproblemen er al waren voor de hart- en vaatziek ten. Er zijn ook verklaringen voor. Als je fors ontstoken tandvlees hebt, kunnen tijdens het kauwen en slikken, bacteriën door je lichaam gaan zwerven. Dat ver hoogt de algemene ontstekings graad in je lichaam. De bacteriën kunnen aderverkalking vererge ren. Ook bloedplaatjes kunnen iets makkelijker klonteren als die bacteriën door je lichaam zwer ven." „Het vervelende is dat er weinig symptomen zijn. Het tandvlees wordt rood en gezwollen en gaat snel bloeden. Als het lange tijd ontstoken is, gaan de tanden een beetje los staan of zelfs wiebelen. Op röntgenfoto's kunnen wij dan zien dat het kaakbot gedeeltelijk verdwenen is, waardoor de tan den los gaan staan." „Mensen die intolerant zijn voor bepaalde mondbacteriën - onge veer tien procent. Veruit de mees te mensen leven dus in goede har monie met deze bacteriën. Overi gens zijn er factoren die de weer stand tegen de bacteriën verslech teren: roken, stress of een onge zond dieet. Dat is dus iets om aan te pakken. Maar verder is een be ginnende tandvleesontsteking goed te behandelen. De tandarts of mondhygiëniste zal proberen de tandplak op de tanden te ver minderen. De bacteriën, inclusief het tandsteen dat zij onder het tandvlees hebben afgezet, worden ook verwijderd. Als je dan goed poetst, komt het niet meer terug." Het zijn de Olympi sche Spelen van de vrouwen, van de openwaterzwem- mers, van de baan- wielrenners, van ons koninklijk huis, van de televisie-ontdek king van Edith Bosch en Robin van Galen en van -potverdorie- Elaine Thompson. En het zijn de Spelen van de commentatoren. En dat is nog niet zo gemakke lijk, commentaar geven. Want wat doe je? Ga je lekker chauvi nistisch in je brulshirt vooral on ze eigen sporters in het zonnetje zetten, of doe je net alsof je sta- tenloos bent, geef je totaal objec tief commentaar en maakt het je geen zak uit of die radslag door een Nederlandse of een Ameri kaanse wordt gemaakt? Lastig, lastig. Voorafgaand aan Rio waren de verwachtingen al hooggespan nen. We hebben met z'n allen vier jaar lang Hans van Zetten kunnen quoten wanneer we een tent hadden opgezet of ons kind hadden leren lopen. Zou hij zijn 'En hij staat!' kunnen evenaren? En wat ging Mart Smeets doen, tijdens zijn allerlaatste commen- taarklus ooit? Ik heb bijna twee weken non-stop alle sport gekeken en beluisterd, en kan inmiddels con cluderen dat goed commentaar is als een goede geïmproviseerde solo. Goed commentaar is als jazz. Dat is een man of vrouw met een microfoon voor de neus. Hij of zij knakt de vingers, neemt een diepe hap lucht, kijkt nog één keer naar de aantekenin gen, en laat het daarna allemaal los. En Smeets en Van Zetten zijn daar de absolute koningen van. Ze zijn partijdig en laten het horen. Ze juichen mee, ze vloeken mee. En wat misschien wel het belangrijkste is: ze zijn ongegeneerd fan van hun eigen sport en laten dat horen. En op die manier nemen ze ons allemaal mee. Al snap je niks van basketbal: door Mart voel je intens mee met de Argentijnen die op hun falie krijgen van het Dreamteam. Al wist je twee we ken geleden nog niet wat een in terne amplitude was, door Van Zetten loop je nu zelf springend door het huis. Er zullen genoeg mensen zijn die het allemaal veel te frivool vinden, en te klef en te aanstelle rig. Maar ik geniet intens van die oude mannen die met hun ogen dicht zowat zelf op het veld staan. Door Mart voel je intens mee met de die op hun falie krijgen van het Dreamteam. vrijdag 19 augustus 2016 @nynke AUSTIN Een zwakbegaafde man wordt binnen enkele da gen geëxecuteerd in de Ameri kaanse staat Texas voor een moord die hij niet pleegde en die hij zelfs niet heeft gezien. Een tandvleesontsteking kan een indicatie zijn van ernstigere problemen, foto joost hoving Mensen met tandvleesontste king hebben vaak ook hart- en vaatziekten, blijkt uit recent on derzoek. Maar was de ontste king er het eerst, of is zij een ge volg van een hartkwaal? Malika Sevil Amsterdam De relatie was al wel eerder in andere landen gelegd, waarom is het dan nog belangrijk om het onderzoek in Nederland over te doen? Bruno Loos, hoogleraar parodontologie Het niet is niet mis, 60 procent meer kans op hart- en vaatziek ten. Van roken kent iedereen inmid dels wel de risico's, van tand vleesontsteking niet. Maar wat was er eerst: de hart en vaatziekten of de tandvlees ontsteking? Dan is het zaak een tandvlees ontsteking vroeg op te merken. Wie krijgen de ziekte? II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7