Sint-Annalandse loopt 110 kilometer voor ziek kind BEVELANDEN EN THOLEN 7 Veertiende eeuwse kerktoren 's-Heer Arendskerke is aan restauratie toe De toren van 's-Heer Arendskerke heeft betere tijden gekend. Stenen verpulveren, voegen zijn slecht of verdwenen. Restauratie van de kerktoren is dan ook dringend nodig. Niet schrikken hoor", zegt Marij ke Vanhommerig van de gemeen te Goes. „Wat je daar ziet liggen zijn poepjes van vleermuizen, er kan iets langsvliegen." Vanhom merig laat zien hoe het is gesteld met de kerktoren van 's-Heer Arendskerke. Bij het schijnsel van de telefoon (bij gebrek aan zak lamp) klimt ze bochtje na bochtje via de smalle stenen wenteltrap omhoog. Ondertussen aanwij zend wat er allemaal moet gebeu ren. Een van de zaken die aange pakt wordt, is verlichting binnen. De eeuwenoude toren van de kerk is dringend aan een opknap beurt toe. Veel stenen in de bui tenmuren zijn aan het vergaan. Vanhommerig pulkt wat met haar vinger aan een steen. Fijn rood steenstof dwarrelt naar beneden. Een paar stenen verderop zit een Welke goede zaak, daar hoefde ze niet lang over na te denken. „Er zijn zoveel goede doelen. Maar ik moest denken aan het dochtertje van een collega. Zij heeft een zeld zame ziekte, waar bijna niemand van heeft gehoord. Zo sla ik meer dere vliegen in een klap." En dus start Van der Klooster vanavond in de Omloop van Goe- ree voor het Pura Syndrome. Dat is een aandoening die pas sinds 2014 bekend is en onder andere kan leiden tot een ontwikkelings stoornis, leerproblemen en epilep- sie-achtige bewegingen. Van der Klooster, die bij De Vos- semeren in Nieuw-Vossemeer werkt, heeft collega's en bedrijven in de buurt gevraagd om te done ren. Ook haar werkgever, stich ting tanteLouise, sponsort haar. „Ik denk dat ik nu rond de 1500 eu- Het dochtertje van een collega heeft een zeer zeidame ziekte, voor haar doe ik dit ro heb, maar er komt nog van alles binnen. Aan het einde van de maand ga ik pas echt tellen hoe veel ik heb." De monsterwandel tocht begint vanavond om 19.00 uur. De lopers gaan de hele nacht en een groot deel van de zaterdag door. Van der Klooster heeft de laatste tijd wel wat tochten gelo pen, maar heel hard heeft ze niet getraind. „Dus ik ga niet zeggen dat ik op een bepaald tijdstip bin nen wil zijn. Als ik het maar bin nen de vierentwintig uur voltooi. Ik ben van plan om zo min moge lijk te stoppen. Zodra je stopt, gaat alles pijn doen. Ik moet hem wel uitlopen. Op mijn werk hebben collega's allemaal slingers opge hangen om me succes te wensen." Van der Klooster is niet de eni ge Zeeuwse deelnemer. Elf Zeeuw en hebben zich ingeschreven voor de langste afstand. Onder hen vier deelnemers van Schouwen-Duive- land en nog vijf deelnemers van de Bevelanden. hele steen gewoon los. „En ook de natuursteen gaat hier en daar kapot", zegt ze. „Soms valt er een stukje naar bene den. Maar het is niet zo dat de hele toren instort hoor, het zijn hele dikke muren." In het verleden zijn ook al reparaties ge weest, maar nu is het de hoogste tijd om meter voor meter het steen- en voegwerk te inspecteren en re pareren. Ook binnen in de toren valt er het een en ander te doen. Stenen in de trap zijn kapot, er moet ge schilderd worden, de elektriciteit voor de wijzerplaten moet ver nieuwd en ook hier zijn sommige stenen in de buitenmuren aange tast. En dan is er nog het pro bleem van de nestelende kauw tjes. Bijna bovenin de toren han gen de twee luidklokken. De galmgaten zijn helemaal afgedicht met gaas om de vogels te weren, maar dat heeft de kauwtjes er niet van weerhouden om er toch hun nesten te bouwen. Het is moeilijk voor te stellen hoe ze met stokjes door het gaas zijn gekropen, maar het is gelukt. „We gaan het op nieuw afdichten", zegt Vanhom merig. Eenmaal bovenin de toren opent ze een luik. Het geeft toe gang tot de ommegang en de klei ne houten torenspits. Ook hier weer verweerde stenen en verdwe nen voegen. Maar ook de leien zijn hier en daar versleten. De restauratie van de toren gaat in de tonnen lopen en dat moet de gemeente Goes (als de gemeen teraad het goedkeurt) ophoesten. Want de toren is eigendom van de gemeente, terwijl de kerk van de kerkelijke gemeente is. Deze si tuatie stamt uit de tijd van Napo leon, toen kerk en staat werden ge scheiden. Napoleon wilde wel ho ge uitkijkpunten houden en daar om bleven de kerktorens van de overheid. vrijdag 19 augustus 2016 Eeuwen krijgen vat op toren Melita Lanting 's-Heer Arendskerke Marijke Vanhommerig toont nesten van kauwtjes in de toren. Als ze dan toch 110 kilometer gaat lopen, dan kan ze er net zo goed een goed doel aan koppe len, dacht Marian van der Kloos ter uit Sint Annaland. Majda Ouhajji Sint Annaland Marian van der Klooster De voegen van de toren van 's-Heer Arendskerke laten los en sommige stenen zijn aan het verpulveren, foto's marcelle davidse Marian van der Klooster start vanavond in de Omloop van Goeree voor het Pura Syndrome, foto chris van klinken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75