Taskan zet heel veel op het spel Nertsenfokker mag bedrijf uitbreiden Mosselen redden slijkgras op schor 2 ZEELAND Op de grond INBRAKEN TEKENS OP HUIZEN o Communiceren inbrekers in Terneuzen met stickertjes? Bewoners denken van wel, de politie van niet. Commentaar Terwijl verstandige mensen in Nederland pleiten voor rust tussen Turken, doet de prominente Gülen-aanhanger Ah met Taskan het tegenovergestelde. Hij gooit olie op het vuur met zijn stelling dat de imams van de meeste Turkse moskee ën het land uit moeten. Want zij zijn spionnen van de Turkse pre sident Erdogan. Taskan vindt ook dat Erdogan zich bezondigt aan terroristische praktijken. Waarvan akte. Na de extreem repressieve reactie van Erdogan op de mislukte staatsgreep en na alle bedreigingen die in Nederland zijn geuit te gen aanhangers van de Gülen-beweging, moet er wel een beetje begrip zijn voor een vechtlustige houding van iemand als Taskan. Mogelijk voelt hij zich aangemoedigd door een notitie waarin de Duitse veiligheidsdienst een direct verband legt tussen Erdogan en anti-westers terrorisme. Die analyse bevestigt eerdere geruch ten over een dubbelrol van Turkije. De beschuldigingen van Taskan zijn dus wellicht niet helemaal ongegrond, maar zijn botte tegenaanval is hoe dan ook zeer onver standig. Juist de Turkse gemeenschap in Nederland, die inmiddels zou moeten weten dat het gezond is om religie buiten de politiek te houden, kan het goede voorbeeld geven aan Turkije. Dat land heeft geen toekomst zonder verdraagzaamheid tussen de verschil lende groepen. Verder lijkt Taskan even te vergeten wat hij op het spel zet. De meeste Turken vinden zeer goed hun weg in de Neder landse samenleving. Dat zou wel eens kunnen veranderen als de strijd om de toekomst van Turkije hier al te nadrukkelijk wordt ge voerd. De vrede in Nederland moet de eerste zorg zijn van de ver schillende Turkse groepen. Die begint in de schoolklas waar hun kinderen elkaar tegenkomen. Laat Taskan daar maar aan werken. Vrede in Nederland moet de eerste zorg zijn van alle Turken die hier wonen Er is geen enkele reden om Wal hout de vergunning niet te geven, blijkt uit het advies van de Regio nale Uitvoeringsdienst (RUD) Zee land. In opdracht van de provincie en de gemeente Tholen toetste de RUD het uitbreidingsvoorstel van de fokker aan verschillende wet ten. Op basis van de Natuurbescher mingswet verstrekte de provincie in januari van dit jaar een vergun ning. In Tholen zijn ze overstag, nu blijkt dat het voorstel even eens voldoet aan de regels op het gebied van milieuwetgeving. Daar mee is in principe de weg vrij voor de nertsenfokker aan de Ou- delandsedijk. De enigen die het proces nog kunnen vertragen of te genwerken, zijn eventuele be zwaarmakers. Zij hebben tot 30 september om in beroep te gaan. De toekomst van Nederlandse pelsdierhouders is onzeker sinds in 2013 een wet werd aangenomen die het fokken van pelsdieren ver biedt. Nertsenhouders mogen sindsdien niet meer uitbreiden of een nieuwe fokkerij beginnen. Vanaf 2024 moeten alle Neder landse pelsdierhouders hun deu ren sluiten. Hiertegen loopt nog een hoger beroep van de overkoe pelende organisatie van Neder landse pelsdierenhouders (NFE). Walhout valt niet onder het uit breidingsverbod omdat hij alleen het aantal dieren uitbreidt en niet de fysieke ruimte. Almanak De 24-jarige Zeeuws-Vlaamse kan zich goed vermaken met al lerlei plaatjes die op internet voorbijkomen tijdens de Olym pische Spelen. Na de val van Ep- ke Zonderland komt ze een af beelding van hem tegen met de tekst 'Een avondje stappen met Yuri van Gelder'. Ze stuurt hem door naar haar vriendin nen. „Haha, ik lig echt op de grond van het lachen door zul ke grappen", schrijft ze erbij. Haar vriendin moet er niet lang over nadenken voor ze weet wat te reageren: „Hij ook." Op zoek naar vleermuizen Baby-aapjes bij Tropical Zoo Firemanparty in De Zoom GOES Restauratie van kerktoren Martine Kluytenaar en Jerry Hep- pener uit Terneuzen weten het ze ker: inbrekers houden de buurt in de gaten. Ze ontdekten dinsdag avond dat her en der in de brand gang op tuinpoortjes stickers wa ren geplakt. Rode en blauwe, met daarop de huisnummers. „Het zijn inbrekers, dat kan niet anders. Dit is echt geen grap van kinde ren." De geheimzinnige plakkertjes zorgen voor onrust in en rond de Axelsestraat. „Toen we de sticker tjes dinsdagavond ontdekten zijn we gelijk op onderzoek uitge gaan", vertelt Jerry. „Al snel viel één ding op: op de poorten van mensen die weinig thuis zijn, hin gen rode stickertjes. En op de poorten van mensen die vaak thuis zijn, zaten blauwe. Dat weet ik zo goed omdat ik nu zes jaar in deze buurt woon en de mensen goed ken. Ik weet wie er vaak wel en niet thuis zijn. Dan tel je één en één bij elkaar op." Jerry weet het absoluut zeker: dit is het werk van inbrekers die de buurt in de gaten houden. „De stickers zaten op een hoogte van pakweg 1 meter 80, niet bepaald iets voor kinderen. Bovendien zijn kinderen luidruchtig als ze zoiets doen. We hebben de hele avond in de tuin gezeten en niets ge hoord." De buurman van Jerry belde de politie, maar werd volgens Jerry Mosselen zijn niet alleen lekker zeebanket, dankzij de schelpdie ren komen planten op schorren beter lange perioden van droogte door. Een internationaal team van on der meer het Koninklijk Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) en de Radboud Universiteit in Nijmegen heeft ontdekt dat mosselen op buiten dijkse begroeide platen een steun in de rug zijn van de vegetatie. Het team deed onder meer onder zoek in de Verenigde Staten. Meer dan hier lijden schorren (kwel ders) daar onder de klimaatveran dering. Door langdurige droogte sterft het Amerikaanse slijkgras, de belangrijkste plantensoort op de begroeide platen, massaal af. Op sommige plaatsen is sprake van een ware kaalslag. De onderzoekers kwamen erach ter dat kleine mosselkolonies - heuveltjes van een halve meter in doorsnee - een belangrijke rol spe len bij het herstel van afgestorven gebieden. Mosselen maken gaatjes in de bodem waarin water blijft staan. Daardoor blijft het zoutge halte in de bodem laag en kan het slijkgras overleven. vrijdag 19 augustus 2016 li Niets staat de uitbreiding van nertsenfokkerij Walhout in Sta- venisse nog in de weg. Lyon Wal hout mag zijn bedrijf vergroten van 10.000 naar 15.000 dieren. Na een eerder akkoord van Ge deputeerde Staten is nu ook de gemeente Tholen om. Ellen Jobse Stavenisse Tip? redactie@pzc.nl THOLEN In het Stadsbos van Tholen neemt een gids liefhebbers op vrijdag 26 augustus mee vanaf de Zwarteweg in Tho len voor een avondwande ling op zoek naar vleermui zen. De excursie start om 21.00 uur. Voor deze activiteit kun nen deelnemers zich opge ven bij VVV Tholen, via tholen@vvvzeeland.nl of 0166-663771. De kosten be dragen 5 euro. Kinderen be talen de helft. KWADENDAMME Berkenhof Tropical Zoo in Kwadendamme heeft het blijde nieuws een paar we ken stil gehouden, maar nu mag iedereen het weten: op 3 augustus zijn twee witoor penseelaapjes geboren. De eerste weken hield het ge zinnetje zich schuil, maar in middels zijn ze steeds meer te zien. Witoor penseelaap jes komen van oorsprong voor in Brazilië. Berkenhof hoopt in de toekomst meer baby's te verwelkomen. RENESSE Een enorme Amerikaanse brandweerauto staat van avond voor de deur van dis cotheek De Zoom in Renes- se. Binnen woedt de Fire manparty, waarbij een vuur- spuwer optreedt. Het gaat om promotie van het drankje Fireman: een kruidenlikeur op basis van wodka. De party duurt van 21.00 tot 03.00 uur. De brandweerauto staat van 21.00 tot 24.00 uur bij de discotheek. De kerktoren van 's-Heer Arendskerke is dringend aan restauratie toe. De ste nen in de buitenmuur verpul veren, er vallen stukjes af en op sommige plekken zijn de voegen weg. Een dure klus voor de eigenaar, gemeente Goes. Rond de acht ton is de gemeente kwijt. FOTO THINKSTOCK 'Het Jeffrey Kutterink Terneuzen Frank Balkenende Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73