Wuytens goud waard voor AZ in Servië a 15 Steven Kruijswijk gaat in Vuelta voor niets minder dan podium Goud? Zilver? Brons? Nee. In de Ronde van Spanje draait het om rood. Die kleur trui ambieert Neerlands hoop Steven Kruijswijk. Sneeuwmuren? Die ga ik de komende weken zeker niet tegenkomen Al glazen ogen? Houd u dan nog even vol, want deze sportzo- mer is nog niet klaar. Het olympische ge weld in Rio de Janeiro gaat vanaf morgen naadloos over in de Ron de van Spanje, met Steven Kruijs wijk als belangrijkste Nederlandse deelnemer. In een favorietenrol zelfs, na zijn prachtige Giro d'Ita- lia, waar een salto in een sneeuw- muur hem van de eindzege hield (vierde). Dagen droeg hij er het roze. En zo transformeerde de onopval lende Brabander in een ware lei der. „En nu ben ik ook wel be nieuwd naar de rode trui van de Vuelta", klinkt het ambitieus. Kom niet meer aan met voor zichtige toptienambities. „Als je in de Giro zo dicht bij de eindzege bent geweest, is dat wel heel be scheiden", meent Kruijswijk. „Het streven in de Vuelta moet nu het podium zijn. En dat heeft niets met revanche of zo te maken. Dit is gewoon een nieuwe kans die mij zou moeten liggen." Concurrentie Twee keer pieken. In de voorzo mer en de nazomer. „Dat is altijd al de insteek van dit seizoen ge weest", verduidelijkt Kruijswijk, die in Spanje onder anderen Chris Froome, Nairo Quintana en Alber to Contador treft. „Ik was aange naam verrast, toen ik dat sterke deelnemersveld zag. Prachtig voor de Vuelta en het niveau van de wedstrijd. De renners van het mo ment. Maar die drie jongens ko men wel net uit de Tour de France en dat kan in mijn voordeel zijn als ik in week drie nog relatief fris ben. Twee grote rondes achter el kaar rijden, vind ik een flink zwa re belasting. Dus ik ben benieuwd hoe die mannen dat straks gaan verteren." Wat Kruijswijk voor koersen reed na de Giro? Nagenoeg niks. Weken vertoefde hij weer op hoog testage. In Andorra, dit keer. In de Classica San Sebastian hervatte hij pas de competitie, om aansluitend 39ste te worden in de olympische wegrace in Rio. „Mooi om mee te maken, maar die wedstrijd was een domper. En een dag later werd ik ook nog ziek. Mijn maag helemaal van streek, veel over geven. Na terugkomst uit Brazilië heeft dat nog wel even geduurd. Daardoor heb ik die laatste week thuis in Girona niet alles meer kunnen doen wat ik wilde. Dat is mijn enige zorg, dat ik misschien daardoor net even wat minder ben de eerste dagen. Maar ik hoop dat het niveau van de Giro snel weer terugkomt." Jagend op het podium in Ma drid, als kopman van Lotto-Jum bo. Met wederom Addy Engels en Jan Boven achter het stuur. En met de van een blessure terugge keerde Robert Gesink en klimmer George Bennet aan zijn zijde. „In de Giro ontbrak het aan kwaliteit bergop. Met George en Robert er nu bij, staat er zeker in de bergen een sterker blok. Dat gaat me abso luut helpen in de lastige ritten." Waar er genoeg van zijn, in de Vuelta die morgen met een ploe gentijdrit (29,4 km) start in Ouren se, in het uiterste noordwesten van Spanje. Afgezien van die ou verture, de tijdrit naar Calpe en de slotparade naar Madrid is er geen etappe vlak. Het wordt klimmen geblazen in de Spaanse bloedhitte, die ook veel voordelen kent. Kruijswijk, grinnikend: „Sneeuwmuren? Die ga ik de komende weken zeker niet tegenkomen." AZ kreeg aanvankelijk geen vat op de rommelige wedstrijd en incas seerde bijna een doelpunt, na een opgelegde kans voor Sinisa Babic. En dicht bij de openingstreffer was eerder al Dejan Meleg, de aan valler die bij Ajax en SC Cambuur mislukte, maar na vijf minuten bijna een fout van AZ-keeper Ser gio Rochet afstrafte. Maar het ervaren AZ, specialist in lastige Europese uitwedstrijden tegen doorgaans onbekende clubs uit het voormalige Oostblok, be nutte zelf wel de eerste kans van de wedstrijd. En die bleek direct goud waard. Stijn Wuytens kopte een voorzet van Levi Garcia hard binnen. Het bleek het startschot van een goede fase van de Alkmaarders die in het vervolg niet meer in de problemen kwamen en zelf ge vaarlijk waren in de tegenstoot. Na een afgeslagen corner was er een vrije doortocht naar het doel voor Fred Friday: 0-2. Het was de eerste treffer van de Nigeriaan voor AZ. AZ liet zich in het vervolg niet meer verrassen door de linke Ser viërs. Deze zochten nog wel onver moeibaar naar een treffer. Uit een vrije trap bepaalde de beste man van het veld, Wuytens, de eind stand op 0-3. Volgende week donderdag in Alkmaar kan zich dan voor de vijf de keer via kwalificatiewedstrij den plaatsen voor de groepsfase van de Europa League. Eén keer mislukte dat maar. Dat lijkt met de matige tegenstand van de oppo nent nu ondenkbaar. 9 Cabarga Baiona C ^19 Calpe jtéenidorm La Vuelta: 71ste Ronde van Spanje 177,5 200,6 37,0 193,2 104,1 vrijdag 19 augustus 2016 Na de roze, nu de rode trui Arjan Schouten Rotterdam —Steven Kruijswijk Met volwassen spel heeft AZ een uitstekende uitgangspositie verworven voor het bereiken van de groepsfase van de Euro pa League. AZ won de uitwed strijd tegen FC Vojvodina uit Ser vië simpel met 0-3. Nik Kok Novi Sad AZ 3 STARTLaias - Castrelo de Mino San Andrés de Teixido ^Viveiro Alto del I4! 5 Naranco La Camperona®, Monforte de Lemos Lagos de Bilbao Urdax Covadonga i Cistierna Los Corrales de Buelna Aubisque (F) Mirador de Ézar< Aramón Formigal Ourense abinanigo Luintra Maceda Puebia de Sanabria Villalpando Alcaniz Peniscola Llucena Castellón Requena Gandi'a Javea Alto de Aitana 20 20 augustus t/m 11 september 2016 Totaal: 3.315,4 km Tijdrit Finish bergop Bergetappe iA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63