tmiraref 14 José Antonio Reyes is het beste voorbeeld. Of het slechtste. Van de typische, ouderwetse Span jaard die het liefst altijd in eigen land blijft. Geen reiziger is. Zich over de grens nauwelijks kan red den. Niet meer dan 12 procent van de Spanjaarden viert vakantie in het buitenland. Reyes was het gro te talent van Sevilla toen Arsenal hem in 2005 kocht. Hij speelde er maar één jaar, verging van de heimwee in het regenachtige Lon den, hoewel zijn moeder bij hem was komen wonen om voor hem het 'eten van thuis' te koken en dat zijn Engelse garage vol hing met Spaanse hammen. Reyes keerde snel terug naar Spanje, maakte nog slechts een uit stapje naar het dichtbijzijnde Lis sabon (Benfica) en heeft de laatste zeven jaar weer bij zijn vertrouw de Sevilla gespeeld. Op zijn 32ste heeft hij voor Espanyol getekend, in een Barcelona dat voor hem bijna buitenland zal zijn. Maar niet alle Spaanse voetbal lers zijn als Reyes. Integendeel. Net als veel andere jongeren die niet voetballen zijn zij het laatste decennium massaal de grens over getrokken. Mede door de economi sche crisis, maar de voetballers óók vanwege hun talent, hun klas se, hun oorsprong: Spanje is hot, sinds het in 2008 Europees kam pioen werd en vanaf dat moment het voetbal ging beheersen; niet al leen als land, ook natuurlijk met clubs als Real Madrid, FC Barcelo na, Atlético Madrid en Sevilla. Pionier In de jaren 60 was Luis Suarez Mi- ramontes, winnaar van de Gou den Bal, een eenzame pionier bij Inter Milaan. Mondjesmaat kwa men er sindsdien Spaanse voetbal lers in het buitenland terecht. Cesc Fabregas en Gerard Piqué waren heel bijzonder, omdat zij als tieners al naar Engeland durf den te verkassen. En coach Rafael Benitez tuigde in 2006 zijn Spa nish Liverpool op met een half do zijn Spanjaarden, onder anderen Xabi Alonso en Fernando Morien- tes. In 2008 speelden zo'n 70 Span jaarden in het buitenland, nu zijn dat er ongeveer 250. De Premier League is sindsdien de voorkeursbestemming voor de Spaanse voetballers gebleven. Ze worden er vooral vanwege hun techniek en tactisch inzicht ge waardeerd en verdienen er veel beter dan bij de vooral kleinere Spaanse clubs. Inter- national en EK-ganger Noli- to is deze zomer de bekend ste die de oversteek maakt, voor 18 miljoen euro van Cel- ta de Vigo naar Manchester Ci ty, waar Pep Guardiola de zoveel ste Spaanse trainer is die in de Pre mier League aan de slag gaat. Meer geld Volgens statistieken van de FIFA hebben de Spaanse clubs in vier van de laatste vijf seizoenen meer geld aan transfers verdiend dan uitgegeven. Ook deze zomer zou dat kunnen. Tot nu toe hebben de clubs ongeveer 350 miljoen euro aan nieuwe spelers uitgegeven, minder dan de ruim 500 miljoen euro van vorig jaar, al is de trans ferperiode nog niet verstreken. Sevilla is het beste voorbeeld van het exporteren van talent, van het goed zakendoen op de transfer markt. Technisch directeur Mon- chi slaagt er elk jaar weer in de leegloop te ondervangen met nieu we ontdekkingen, die later voor veel meer geld weer vertrekken. Nu zijn twaalf spelers vertrokken, vrijwel allemaal naar het buiten land; niet alleen Spanjaarden, in dit geval. Ook voor andere nationa liteiten is de Liga een prima etala ge en een nog betere leerschool. Opvallend is hoe goed de kleine re clubs het doen. Granada ont snapte maar net aan degradatie, vorig seizoen. Het zijn niet de be kendste voetballers, maar veel bui tenlandse clubs zagen wat in hen. De Nigeriaanse aanvaller Success vertrok naar Watford, ploeggeno ten van hem verspreidden zich deze zomer over Mainz, Inter Milaan, Sporting Portugal, Olympique Marseille, Roebin Kazan en Udinese. Pogba klaar voor tweede debuut United Sneijder niet naar Sittard Jol moet al weg uit Egypte UITSLAGEN vrijdag 19 augustus 2016 Spaanse spelers ongekend populair op transfermarkt Spanje is dan geen Europees- en wereldkampioen meer, maar Spaanse voetballers wekken nog steeds veel interesse in het buitenland. Uit de Primera Division die dit weekeinde be gint, zijn meer spelers vertrok ken dan dat er zijn aangekocht. Edwin Winkels Barcelona Is Jesé de duurste uitgaande transfer, Alvaro Morata (foto) is de duurste ingaande transfer van een Spanjaard. De spits ver trekt voor 30 miljoen euro van Juventus naar Real Madrid. VOETBAL Paul Pogba, na zijn transfer van 105 miljoen euro de duurste voetballer aller tij den, is klaar voor zijn de buut bij Manchester Uni ted. Volgens coach José Mourinho kan de oud-spe ler van Juventus vandaag spelen in de competitie wedstrijd tegen Southamp ton. Officieel wordt het het tweede debuut van Pogba voor United. In 2012 kwam hij ook al eens voor het eerst in actie voor de club uit Manchester. Later dat jaar vertrok hij naar Italië. VOETBAL Fortuna Sittard mag geen oefenduel spelen tegen Ga- latasaray. De gemeente Sit- tard-Geleen geeft geen toestemming, omdat sup porters van Galatasaray in het verleden meermaals betrokken zijn geweest bij ongeregeldheden. Fortuna wilde de Turkse club van trainer Jan Olde Riekerink en Wesley Sneijder op 3 september in het eigen sta dion ontvangen. VOETBAL Martin Jol moet al na een halfjaar weg bij Al Ahly. De 60-jarige Haagse trainer leidde de Egyptische club naar de landstitel, maar ver loor daarna de nationale bekerfinale. Bovendien viel de club tegen in de Afri kaanse Champions Lea gue. Jol had een contract tot de zomer van 2019. De verbintenis zou in goed overleg ontbonden zijn. VOETBAL Europa League. Play-offs. FK Vojvodina - AZ 0-3 (0-2). 32. Wuytens 0-1, 45+2. Friday 0-2, 80. Wuytens 0-3. Scheidsrechter: Tag- liavento (Ita). Gele kaart: Kovacevic (FK Vojvodina), Wuytens, Luckas- sen, Henriksen (AZ). FK Vojvodina: Kordic, Miletic, Kova cevic, Puskaric, Antic, Malbasic, Pa- locevic (77. Zlicic), Meleg, Maksimo- vic, Babic (46. Jovancic), Trujic (61. Trifunovic). AZ: Rochet, Johansson, Van Eijden, Vlaar, Haps, Luckassen, Henriksen, Wuytens (83. Til), Jahanbakhsh, Fri day (77. Weghorst), Garcia (71. Dos Santos). Return op donderdag 25 augustus Aanvaller Jesé is de duurste Spanjaard die de overstap naar het buitenland maakte tot dusverre deze zomer. Voor 25 miljoen euro nam Paris Saint-Germain de spits over van Real Madrid, foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62