Veroordeelde agent krijgt hulp topadvocaat Brabantse agent gedood op Bonaire 5 Asscher maant T urkse ouders het conflict uit de klas te houden Minister Lodewijk Asscher (Integra tie) is bezorgd over de spanningen tus sen Turkse Neder landers, nu de scho len weer gaan be ginnen. Hij roept ouders op 'nor maal' te doen. Verschillende scho len en gemeenten met veel Turkse in woners hebben zich al voorbereid op extra onrust, nu veel Turkse Neder landers teruggeko men zijn van va kantie in Turkije. Deze zomer werd al zichtbaar dat voor- en tegenstan ders van premier Erdogan ook op Ne derlandse bodem lijnrecht tegenover elkaar staan sinds de mislukte coup in juli. Turkse Ne derlanders zijn geïntimideerd en bedreigd. Asscher vindt dat ontoelaat baar en wil dat scholen er bovenop zitten. „Het con flict hoort niet thuis in de klas. Als je je zo wilt la ten leiden door pro blemen elders, moet je dat maar daar doen. Niet in Nederland." Scholen krijgen hulp van stichting School Veilig heid, die adviseert zo snel mogelijk het gesprek aan te gaan met Turkse leerlingen. Volgens Asscher zijn er geen signalen dat scholen extra bewa king nodig hebben. perd. De Turkse overheid heeft duizenden mensen opgepakt: rechters, advocaten, journalisten. Gevangenissen puilen uit en ech te criminelen worden vrijgelaten om plaats te maken voor de vijan den van Erdogan. De meeste mensen die tot de Hizmetbewe- ging horen, zijn hoogopgeleid. Wij zijn wereldburgers en vor men een netwerk van internatio naal geslaagde mensen. Wij zijn anders dan de gemiddelde mos- keeganger. Voor Erdogan is dat kennelijk een bedreiging." „Ik ben ondernemer en verschil lende zakenpartners hebben op dringende toon te horen gekre gen van mensen rond de Turkse ambassade dat ze maar geen za ken meer met mij moeten doen. Als ik op straat loop, merk ik dat mensen mijn blik ontwijken. Men kan beter niet met mij ge zien worden. Via sociale media ontvang ik elke dag forse bedrei gingen. Ik vind het heel erg, maar ik probeer het te relative ren. De mensen die dat doen, zijn gehersenspoeld door Erdo gan. Ik ben de enige Hizmetaan- hanger in de familie. Mijn broer kaffert me uit en houdt urenlan ge preken. Dat ik afstand moet nemen van terroristen. En ik kan niet meer naar Turkije op vakan tie. Ik zou worden opgepakt." „Daar ben ik mij van bewust. De Turkse overheid bemoeit zich met onze samenleving en belem mert de integratie van onze kin deren. Het gaat in de moskeeën niet meer om het belijden van re ligie, maar om politiek." „Ik heb geen aangifte gedaan. Dat gun ik de bedreigers niet. Wel ben ik door de politie uitge nodigd voor een gesprek. Ik heb honderd procent vertrouwen in de Nederlandse rechtsstaat." Melbourne fijnste stad om te wonen Boerkini-feestjes op de stranden De Amsterdamse strafpleiter trekt alles uit de kast om te voorkomen dat V. achter slot en grendel ver dwijnt. In het hoger beroep, aan staande woensdag, doen vier le den van de aanhoudingseenheid waarvan V. deel uitmaakte hun verhaal. Ook zal V. zelf als getuige worden gehoord door het gerechts hof in Den Bosch. Knoops is de eerste advocaat op wie de Nationale Politie een be roep doet sinds de oprichting van een advocatenpool. Die pool, met twintig topadvocaten, werd eind vorig jaar in het leven geroepen door voormalig korpschef Gerard Bouman. Hij was woedend over de veroordeling van V. en wilde dat schietende agenten de beste ju ridische bijstand krijgen. Advocaten in de groep moeten dag en nacht bereikbaar zijn. Daar naast krijgen ze schiettraining, zo dat ze zich beter kunnen inleven in de keuzes die een agent onder grote druk maakt. Ook de beken de strafrechtadvocaat Hans Anker zit in de pool. De 45-jarige man overleed in het ziekenhuis aan zijn schotwonden, melden lokale media. De politie op het Caribische eiland is nog op zoek naar de dader(s). Bakx was met een collega afge komen op een melding van een woningoverval in de luxe woon wijk Sabadeco. Zij hebben de ver dachten waarschijnlijk op heter daad betrapt, waarop de van oor sprong Brabantse agent de achter volging inzette. Daarbij is hij door schoten om het leven gekomen. Henry Hambeukers, hoofd officier van jusititie op Bonaire, noemde Bakx gisteren 'een ge waardeerd medewerker van het Korps Politie Caribisch Neder land'. „De bewoners die de mel ding deden, zijn slachtoffer gewor den van ernstig geweld. Het is ui termate triest dat de politie die mensen kwam ontzetten; dat is ook gelukt, maar daar hebben ze een heel zware prijs voor betaald." Bakx woonde sinds eind 2012 met zijn vrouw op het Caribische eiland. Voor die tijd werkte hij bij de KLPD in Breda, maar dat beviel hem niet meer, weet zijn schoon moeder Toos Smits. „Hij heeft op Bonaire gesolliciteerd en vier jaar geleden zijn ze geëmigreerd. Ze hebben er een huis met gastenver blijf, echt een droomhuis. Ze had den het heel erg naar hun zin." Ze omschrijft haar schoonzoon als een 'heel rustige jongen', die al 30 jaar samen is met haar dochter Anita. Het stel had geen kinderen. „Het is zo onwerkelijk, en we we ten nog zo weinig. We zitten maar te wachten op nieuws." Politie en justitie proberen uit alle macht de daders op te sporen. Zij roepen daarbij de hulp in van de hele bevolking op Bonaire. Wie meer informatie heeft, wordt verzocht contact te zoeken met de politie. Hambeukers: „We moeten hier met z'n allen tegen optreden. Om te laten zien dat dit misdrijf alle perken te buiten gaat." Ronald V. (32) schoot op 22 augus tus 2013 in Heerlen op een ramkra ker, die in zijn auto op de vlucht sloeg. De rechtbank in Maastricht oordeelde dat V. niet had mogen schieten. Zijn celstraf van twee jaar is ongekend: niet eerder zou een agent in functie de gevange nis in moeten voor een vergelijk bare schietpartij. V. mikte op ramkraker Glenn K., maar raakte zijn bijrijder. Vol gens een arts was de kogel op een centimeter na dodelijk geweest. Het Openbaar Ministerie wilde V. in eerste instantie niet vervolgen, maar de bijrijder dwong via het ge rechtshof alsnog een rechtszaak af. Daarin eiste het OM vrijspraak, maar de rechter ging daar niet in mee. De politie laat weten dat V. in af wachting van het hoger beroep nog steeds aan het werk is. Hij is geen lid meer van een aanhoudingseen heid, maar werkt wel op straat en draagt een vuurwapen. „Onver standig", vindt War- molt Tonckens, advo caat van de bijrijder. „Mijn cliënt heeft het liefst dat deze agent niet meer met een wa pen de straat op mag." Politieman Ronald V. mikte op de ramkraker Glenn K., maar raakte zijn bijrijder vrijdag 19 augustus 2016 meer Deborah Jongejan Den Haag Wat merkt u in uw persoonlijke leven van deze spanningen? Uw pleidooi om de imams het land uit te zetten kan ge zien worden als een stevige provocatie. Heeft u geen beveiliging nodig? Utrechter Ahmet Taskan is Gülen-aanhanger: „Als ik op straat loop, merk ik dat mensen mijn blik ontwijken." foto marnix schmidt LONDEN Australië, Oostenrijk en Canada hebben volgens het Britse tijd schrift The Economist de meest leefbare steden in de wereld. Melbourne scoort het hoogst met stabiliteit, gezondheidszorg, cultuur en milieu, onderwijs en de infrastructuur. Wenen komt daar vlak achter, net als Vancou ver, Toronto en Calgary. SCHEVENINGEN Jonge socialisten in Nederland en België houden komende week 'boerkinifeestjes' uit protest te gen een mogelijk verbod van de ze zwemkleding voor moslima's. Zondag is er een 'dive-in' op het strand van Oostende, dinsdag middag in Scheveningen. Het ka binet ziet overigens niets in een boerkiniverbod, bleek gisteren. De politie heeft topadvocaat Geert-Jan Knoops ingehuurd om een schietende agent vrij te pleiten. Politieman Ronald V. werd vorig jaar tot twee jaar cel veroordeeld voor het neerschie ten van de bijrijder van een vluchtende ramkraker. Peter Winterman Den Haag Kralendijk Agent Ferry Bakx kwam om toen hij een overvaller achter volgde. Hij werkte vroeger in Breda, foto aimed ayubi/anp Advocaat Geert-Jan Knoops FOTO MATS VAN SOOLINGEN De Nederlandse agent Ferry Bakx (45) is woensdagnacht op Bonaire neergeschoten toen hij probeerde een overvaller te overmeesteren. Heieen Boex

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5